Gradonačelnik Novog Travnika, Stjepan Dujo, u četvrtak je u Zagrebu posjetio ministra turizma i sporta u Vladi Republike Hrvatske, Tončija Glavinu. Primarna tema sastanka bio je naravno turizam, konkretno spomenik "Maculje". Naime, gradska uprava Novog Travnika velike nade, kada je turizam u pitanju polaže upravo u ovaj spomenik, koji je i pod UNESCO zaštitom, inače, jedini u Kantonu Središnja Bosna.
Gradonačelnik Dujo je ministra Glavinu već ranije upoznao s planovima oko revitalizacije turizma na području Novog Travnika te je današnji sastanak upriličen glede konkretizacije eventualne pomoći kao i prijenosa znanja kako s razine resornog ministarstva, ali i drugih Vladinih tijela i općenite pozicije Republike Hrvatske, koja je jedna od turistički poznatijih europskih destinacija i primjer dobre prakse korištenja turističkih perspektiva razvoja.
Gradonačelnik Dujo je podsjetio na dosadašnje korake glede prvenstveno zaštite ovog spomenika, zatim donošenja Strategije razvoja općine odnosno grada temeljem koje je donesena i Odluka o osnivanju lokalne turističke zajednice. Jedan od važnih koraka bilo je upoznavanje i nadležnog Federalnog ministarstva turizma i zaštite okoliša odnosno posjete ministrice Nasihe Pozder s daljnjim planovima kao i suradnja s Federalnim ministarstvom prostornog uređenja koje je pak odgovorno kada je u pitanju odgovarajuća planska dokumentacija za daljnje planove uređenja.
Naime, Grad planira dodatno uređenja ovog lokaliteta, prvenstveno izmještanje prometnice koja prolazi istim, rješavanjem rasvjete, a onda i gradnjom određene dodatne infrastrukture poput info centra i ugostiteljskog objekta.
Na sastanku je kazano kako Novi Travnik osim ovog spomenika koji je pod UNESCO zaštitom ima još devet nacionalnih spomenika, što je s obzirom na veličinu grada i broj stanovnika zaista ogroman potencijal, kao i činjenica da se nalazi u Središnjoj Bosni (Kantonu) koja je iznimno zanimljiva kako poviješću tako i tradicijskom baštinom, vjerski raznolika te prirodnim bogatstvima bogata.
Ministar Glavina se složio kako je to nemali potencijal za gradnju puno ozbiljnije turističke priče te ponudio pomoć Ministarstva u mjeri u kojoj to bude moguće, ali i pohvalio prijateljstva koja Novi Travnik ima s turistički iznimno razvijenim Osijekom ili pak Klisom u Republici Hrvatskoj. Upravo ta suradnja može biti ključna u gradnji jedne veće kulturno-povijesne rute koja se može prostirati s obje strane granice.
Na koncu je prihvatio i poziv da osobno posjeti Novi Travnik te dosad napravljene korake poput nedavne posjete turističkih novinara regije pohvalio kao dobar put u gradnji ove cijele priče.
Nekropola stećaka Maculje, poznata je među lokalnim stanovništvom kao "Kameni svatovi". Ova jedinstvena lokacija očarava posjetitelje svojom mističnom atmosferom i bogatom baštinom, čineći je nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje povijesti, kulture i prirode. Nalazi se na 998 metara nadmorske visine, 21 kilometar udaljena od Novog Travnika, i predstavlja izuzetno sačuvanu nekropolu s više od stotinu stećaka, što je rijetkost čak i među ostalim sličnim lokacijama. Smještena blizu cestovnog pravca Novi Travnik - Gornji Vakuf/Uskoplje, lako je dostupna svima koji žele otkriti ovu dragocjenost bosanskohercegovačke kulturne i povijesne baštine.
Foto: Idejni projekt uređenja
Za putnike željne upijanja bogate povijesti i kulture Bosne, nekropola stećaka Maculje pruža jedinstvenu priliku za istraživanje prošlosti ovog područja. Stećci, srednjovjekovni nadgrobni spomenici s ukrašenim ornamentima i zagonetnim natpisima, govore priču o ljudima koji su nekada hodili ovim predjelima, njihovim običajima i vjerovanjima.
Posjetitelji će biti zadivljeni spektakularnim zalascima sunca koji boje nebo nijansama toplih tonova, stvarajući nezaboravne prizore koji će ostati urezani u sjećanje. Čista priroda koja okružuje nekropolu pruža priliku za opuštanje i revitalizaciju duha, dok se šetate među cvjetnim livadama. Bosna je zemlja čarobnih boja prirode, a nekropola stećaka Maculje je nezaobilazna točka za sve putnike koji žele doživjeti tu čaroliju.
Foto: Idejni projekt uređenja
artinfo.ba