Dugotrajne i mučne rasprave, kao i preglasavanja, obilježili su posljednju sjednicu Vlade Federacije BiH prije godišnjih odmora. 64 sjednica Vlade FBiH održana u četvrtak u Sarajevu počela je i završila na isti način, nemogućnošću postizanja dogovora među ministrima iz stranaka koje čine parlamentarnu većinu u Federaciji BiH.
Već prilikom dugotrajnog utvrđivanja dnevnog reda postalo je jasno kako će dvije točke biti sporne. Prva od njih bili su zaključci s tematske sjednice Vlade FBiH o poljoprivredi, održane od 12. srpnja u Mostaru. Resorni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić ( SDA) članovima Vlade FBiH na usvajanje je ponudio zaključke koji su, kako je naglasila Jelka Milićević (HDZ BiH), ministrica financija i potpredsjednica Vlade FbiH, dijelu ministara neprihvatljivi jer nisu usuglašeni ni doneseni na Kolegiju kojeg su, po odluci s tematske sjednice Vlade, trebali činiti predsjednik i potpredsjednica Vlade Fadil Novalić i Jelka Milićević te ministri Šemsudin Dedić i Josip Martić. Sastanak u spomenutom sastavu nikad nije ni održan, a svi zaključci obvezuju isključivo Vladu, a ne resorno ministarstvo, stav je hrvatskih ministara koji su tražili odgodu izjašnjavanja po zaključcima koji na kraju nisu dobili potreban broj glasova te će Parlamentu na usvajanje biti ponuđena samo informacija o stanju u poljoprivrednom sektoru Federacije BiH. Ministri SDA i SBB-a su tijekom rasprave o Zaključcima s tematske sjednice o poljoprivredi, uz nju vezali i utvrđivanja kriterija raspodjele sredstava za kulturu, iako jedna s drugom nemaju nikakve veze, ni formalno ni suštinski.
Namjera Zore Dujmović (HDZ BiH), ministrice kulture i sporta, bila je utvrditi kriterije raspodjele prije godišnjih odmora na način koji će svim udruženjima dati jednake šanse za dobivanje sredstava. No, lobi sedam udruženja građana koja su dosad povlačila tri četvrtine ukupnih sredstava za financiranje projekata kulture bio je jači te je preglasavanjem hrvatskim ministara ova točka skinuta s dnevnog reda. Ministrica Dujmović od samog je početka na udaru sedam Udruženja, većinom sarajevske kulturne „elite“ koja je po njezinoj ocjeni Federalno ministarstvo kulture tretirala kao vlastiti bankomat . To su Udruženje Obala art centar, J.U. Bosansko narodno pozorište Zenica, Fondacija za muzičku umjetnost, Udruženje za razvoj kulture i umjetnosti Balet Sarajevo, Udruženjer građana Ars Evi, JU Međunarodni teatarski festival scena MESS te East-west centar.
"Mi imamo sedam nezadovoljnih Udruga građana od ukupno 1277. Zar njihovim interesima trebamo ponovno sve podrediti", zapitala se ministrica Dujmović naglasivši i kako su spomenuta Udruženja građana većinski bošnjačka dosad povlačila 75 posto ukupnih sredstava namijenih projektima kulture u Federaciji BiH.
ap|artinfo.ba