Prema sustavu kojeg su osmislili radnici, napredak, a time i rast plaće ovise isključivo o zaposlenima
Uz pristojna primanja, zdravo poslovno okruženje s jasno definiranim i poštenim pravilima napredovanja poslovno su okruženje koje priželjkuje svaki radnik. Upravo takvo okruženje svojim zaposlenicima, a njih je više od 70, nastoji i po priznanju samih radnika i poslovnih partnera, i uspijeva osigurati tvrtka „Bojo- Metal“ d.o.o. Kiseljak. Naime, sami zaposlenici osmislili su sustav koji svakome od njih daje jednaku priliku za napredak i povećanje plaće.
Amel Kićo, strojarski inženjer iz Kaknja u ovom kiseljačkom poduzeću radi skoro deset godina, te je zajedno s „Bojo- Metalom“ prešao put od radionice za obradu metala do respektabilnog izvoznika u oblasti autoindustrije. „U ovom poduzeću radim od 2015. godine, došao sam preko prijatelja koji je ovdje radio. Iako mi je radno mjesto udaljeno oko 35 km, ono što imam ovdje, a to su vrlo dobra primanja i mogućnost napredovanja u kvalitetnom okruženju i uz najsuvremeniju opremu, nisam pronašao nigdje drugo. Nakon što sam prošao sve faze proizvodnje, od operatera do programera radnih strojeva, mogu reći da sam zadovoljan poslom“, kaže nam Kakanjac Kićo. Ni njegov mlađi kolega po godinama života i staža Valentino Đepić ne krije zadovoljstvo uvjetima rada, posebno jasnim sustavom napredovanja istaknutim na oglasnoj ploči s četiri platna razreda. „U Bojo- Metalu radim od lipnja 2017. godine. Po struci sam elektroinstalater i poput mnogih koji ovdje rade nisam iz struke koja se tražila. Ali mi zbog toga nije uskraćena mogućnost napredovanja. I ja sam prošao put od početnika operatera preko kv radnika, tehnologa do programera te sam danas jedan od voditelja proizvodnje zajedno s Kićom i drugim kolegama koje su pokazale volju učiti i napredovati u poslu. Svi smo dobili jednake prilike, na nama je koliko ćemo ih iskoristiti i sebi tako i povećati primanja“, kaže mladi Kiseljačanin Valentino Đepić.
Foto: Amel i Valentino
Na jednake prilike u „Bojo- Metalu“ mogu računati i žene kojih je skoro četvrtina među zaposlenima. Prije deset mjeseci suprugu koji radi u ovom poduzeću pridružila se i Kiseljačanka Ermina Turčinović. Sa završenom srednjom trgovačkom školom počela je kao operater u proizvodnji, a već je uz marljiv rad i učenje postala kontrolor proizvodnje. Prema sustavu platnih razreda kojeg su osmislile njezine kolege, već se izborila i za veću plaću, A taj je sustav jasan, u svakom od četiri platna razreda navedene su vještine i znanja koja radnik mora usvojiti da bi obavljao jednu vrstu posla te što treba naučiti ukoliko želi raditi za veću plaću, nakon što im stečeno znanje verificiraju kolege iz proizvodnje, iz posebno formirane komisije.
Foto: Ermina Turičinović
„Meni je ovakav sustav olakšao, sve je na radnicima i njihovoj želji za učenjem, a ne na rukovodstvu. Imaju dobro razrađen i jasan sustav, kad zadovolje uvjete i nauče što se od njih traži, dobivaju veću plaću. Nekim od mojih partnera sustav platnih razreda kojeg su izradili moji zaposlenici se jako svidio pa će ga i sami preuzeti i primjenjivati. Uz ovakav način vrednovanja imamo zadovoljne radnike, a uz takve radnike i produktivnost je veća. Jednostavno , imamo sustav u kojom su nezadovoljni samo oni koji nisu željeli napredovati i učiti“, kaže Danijel Bojo te naglašava kako će svojim zaposlenicima nastojati osigurati još bolje uvjete rada. „Nama su svi koji traže priliku jednaki, bez obzira i na obrazovanje. Ono što se cijeni je znanje, volja i želja za učenjem. Onima koji je pokažu omogućimo odgovarajuću obuku, a uz nove vještine i znanja ide i povećanje primanja koja su zaista pristojna.Za majstora na CNC mašinama plaće je 2000 KM, sa toplim obrokom uz sve zakonske obaveze. Prekovremeni rad plaćamo 30% više. Tržište Europske unije na koje izvozimo traži od nas nove proizvode i proširenje proizvodnje“, kaže nam vlasnik „Bojo- Metala“ Danijel Bojo kojeg smo za posjeta ovom poduzeću zatekli u razgovoru s partnerima iz Belgije.
Pored dobrih primanja i mogućnosti napredovanja, zaposleni u „Bojo- Metalu“ ističu još jedan važan detalj. Greške u vrlo preciznom proizvodnom procesu koje su neminovne tretiraju se kao prilika za naučiti kako ih ubuduće izbjeći. Nije zanemariv ni rad na najsuvremenijim strojevima, a uskoro bi dio proizvodnje trebao postati i robot njemačkog proizvođača Hermle gdje čekamo proizvođača da pusti u rad. Još je to jedan iskorak kojeg će u proizvodnji napraviti kiseljačka tvrtka „Bojo- Metal“ d.o.o pokazujući da je spoj zadovoljnih radnika i moderne tehnologije najbolji način za ostvarenje poslovnog uspjeha koji im je trasirao put ka tržištu Europske unije. Cestama europskih zemalja odavno voze automobili i kamioni s dijelovima izrađenim u proizvodnim pogonima „Bojo- Metala“ iz Kiseljaka.
AP/ARTINFO.BA
Foto: Renata L/Artinfo.ba