Srbijanska premijerka Ana Brnabić kazala je u srijedu da konačno izvješće ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) "stavlja točku na sve laži i besmislice o krađi izbora u Srbiji".
"Najvažnije je da je nakon višemjesečne nestabilnosti i krize koju su kreirali određeni mediji, političke organizacije i pokreti, kreirali ih tisućama laži i besmislica svaki dan putem medija i društvenih mreža, konačno stigao finalno izvješće i stavilo tačku na sve laži i besmislice o krađi izbora", rekla je Brnabić.
Brnabić je kazala kako se obraća prije objavljivanja konačne verzije izvješća ODIHR jer su pojedini mediji od jučer počeli objavljivati dijelove izvješća ekskluzivno, što se, kako je ocijenila, nikada ranije nigdje nije dogodilo.
Srbijanska premijerka je da će Srbija, bez obzira kakva će biti nova vlade, nastaviti suradnju s OESS-om i Uredom za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), iako se ne slaže sa svim što stoji u izvješću.
Brnabić je istaknula kako će i nova vlada nastaviti provoditi preporuke ODIHR-a, kao i da je njena promatračka misija pozvana pratiti predstojeće lokalne izbore, planirane za ovu godinu.
"Iz preporuka se vidi da su izbori bili fer, transparenti i pošteni. One su mnogo blaže nego za mnoge zemlje članice Europske unije (EU)", rekla je Brnabić, navodeći da su neki u Srbiji "napadali vlastitu zemlju".
Srbijanska proeuropska oporba optužuje vladajuće da su "pokrali volju građana" izbornim inženjeringom i dovođenjem birača iz Republike Srpske i gradova u Srbiji u kojima 17. prosinca nije bilo lokalnih izbora.
Potpredsjednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić drži da izvješće ODIHR-a o prosinačkim izborima u Srbiji "nikad nije bilo oštrije te da je potvrdilo "organiziranu migraciju birača", "falš birački spisak", "kupnju glasova".
"E da vidimo hoće li Ana Brnabić opet zapeti kako razumije nikad oštrije izvješće ODIHR-a o izborima koje potvrđuje organiziranu migraciju glasača, falš birački popis, dominaciju predsjednika Srbije (Aleksandra Vučića), kupnju glasova i pritisak na javni sektor", napisala je Tepić na društvenoj mreži X.
Europski parlament usvojio je 8. veljače rezoluciju kojom se traži međunarodna istraga o navodnim izbornim nepravilnostima, te predlaže suspenzija pristupa Srbiji europskim fondovima, ukoliko se dokaže da su vlasti bile izravno umiješane u prevaru birača.
artinfo.ba