Ministar unutarnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica kazao je da se u Bosni i Hercegovini godišnje registrira oko 34.000 dolazaka migranata, od kojih u Kantonu Sarajevo na dnevnoj razini boravi oko 1.000.
Kazao je to tijekom dvodnevne konferencije "Dobre prakse u integraciji migranata", koju su u Sarajevu organizirali MUP Kantona Sarajevo, uz podršku Misije OSCE-a u BiH i Ureda za demokratske institucije i ljudska prava pri OSCE-u (ODIHR).
Katica je istaknuo da migranti u KS najčešće borave u privremenim prihvatnim centrima Blažuj i Ušivak te da se otprilike zadržavaju do sedam dana. Tvrdi da su četiri petine njih samci, a jednu petinu njih čine obitelji.
- Ta populacija trenutno nije sigurnosni problem i ne predstavljaju veću prijetnju od lokalnog stanovništva – istaknuo je Katica.
Šefica Sekcije za ljudska prava Misije OSCE-a u BiH Esther Garcia Fransioli kazala je da se promjenom dinamike migracija, mijenjaju i izazovi te da je očuvanje prava migranata i izbjeglica od suštinskog značaja za kohezivno, stabilno demokratsko društvo.
Istaknula je da je Misija OSCE-a u BiH od 2018. godine aktivno angažirana u rješavanju problema migracija, kada su proveli procjenu situacije.
Navodi da obuka ima za cilj povećanje razine svijesti o međunarodnim standardima i obavezama država članica OSCE-a u vezi sa integracijom migranata, čime bi ojačali kapacitete domaćih vlasti i organizacija civilnog društva.
Savjetnica za migracije i slobodu kretanja OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava Alice Szczepanikova naglašava da povećanje razine poštovanja prava migranata predstavlja jednu od ključnih oblasti njihovog rada te da ulaganje u integraciju migranata i izbjeglica predstavlja dugoročan i održiv odgovor na izazove povezane s migracijom.
Smatra da su takvi napori potrebniji nego ikada u vremenu kada je broj prisilno raseljenih ljudi koji su potražili zaštitu u državama članicama OSCE-a rekordno visok, a antimigrantska retorika sve istaknutija u oblikovanju političkog okruženja.
Dodala je da uspješna integracija nije važna samo zbog migranata nego i zbog šire sigurnosti država domaćina i svih država članica OSCE-a.
- Učeći iz iskustva uspješnih modela i jačajući suradnju međunarodnih, državnih i lokalnih aktera, može se izgraditi inkluzivna i otporna zajednica te migrantima i izbjeglicama pružiti dostojanstven život - zaključila je.
Konferenciji prisustvuju predstavnici resornih ministarstava Kantona Sarajevo koja se bave problematikom migranata, socijalnih službi, te nevladinih organizacija.
Teme o kojima sudionici razgovaraju su integracija migranata - institucionalni i pravni okvir, podrška građanskoj, kulturnoj i jezičnoj integraciji migranata, pristup migranata tržištu rada, rasizam i ksenofobija, prevencija i odgovor na diskriminaciju, edukacija migranata, zdravstvena zaštita, socijalne usluge i stanovanje.
artinfo.ba