Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), u okviru projekta IPA - ,,EU podrška reformama pravosuđa u BiH", koji se provodi pod pokroviteljstvom Europske unije, provodi niz aktivnosti koje za cilj imaju povećanje učinkovitosti pravosuđa u BiH.
Jedna od aktivnosti u okviru projekta bila je i kreiranje Strategije za alternativno rješavanje sporova (ARS Strategija) za BiH. U tu svrhu formirana je Radna grupa za kreiranju nacrta ARS Strategije u kojoj su osim Udruženja medijatora u Bosni i Hercegovini sudjelovali i predstavnici Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, Federalnog ministarstva pravde, Ministarstva pravde Republike Srpske i pravosudne komisije Brčko distrikta, kao i lnstitucije Ombudsmana i Vanjskotrgovinske komore BiH, istaknuo je za Fenu Amir Avdagić, potpredsjednik Udruženja medijatora u Bosni i Hercegovini.
-Usuglasili smo da je usklađivanje Nacrta Strategije bitno i za europski put Bosne i Hercegovine, koja u pristupnom procesu mora uskladiti zakonodavni okvir sa pravnom tečevinom EU. I u ranijim Izvješćima Europske komisije za BiH naglašavano je kako je primjena alternativnih načina rješavanja sporova nedovoljno zastupljena, kao i da je u okviru reformskih mjera za povećanje učinkovitosti potrebno bolje istražiti i promovirati mogućnosti koje nude ove metode, u skladu sa europskim standardima i najboljom praksom, navodi Avdagić.
Manje je poznata činjenica da je do sada u Bosni i Hercegovini provedeno 11.247 postupaka medijacije, od čega je 10.901 predmet završen sporazumom, a samo 346 postupaka završeno je bez sporazuma, dok je oslobođeno preko 248 milijuna KM sredstava.
-Da su ovi predmeti završili na sudu, a znamo da je prosječno vrijeme za rješavanje jednog spora oko 420 dana, onda nije teško izračunati doprinos medijacije i Udruženja kako smanjenju prilijeva predmeta u sudove, tako i doprinos učinkovitosti pravosuđa i rasterećenju građana i gospodarstva. Navedeni rezultati su postignuti resursima medijatora, a izostala je bilo kakva institucijska podrška, iaoko je ranijim strateškim dokumentima to bila obaveza počevši od Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, VSTV BiH, ali sudova i drugih. Naime, samo 194 predmeta sa suda je upućeno na medijaciju za 17 godina u vrijeme kada imamo 2 milijuna i 200 tisuća neriješenih predmeta na sudovima (ranije je bilo i više), što zorno govori i o prostoru za unaprjeđenje medijacije za predmete koji se nalaze na sudu, zaključio je Avdagić.
artinfo.ba