Na dnevnom redu set zakona koji će značajno unaprijediti energetski sektor i potaknuti investicije
Nakon što je na sjednici Zastupničkog doma 28. travnja potvrđenja nova Vlada Federacije BiH s Nerminom Nikšićem(SDP BiH) na čelu, na prvoj sjednici održanoj početkom svibnja, nova je Vlada odlučila povući sve akte koje je u parlamentarnu proceduru uputila prethodna Vlada.
Ovom odlukom povućeni su akti koji su se nalazili u proceduri od kraja ožujka 2015. godine kada je imenovan prethodni saziv Vlade Federacije BiH s Fadilom Novalićem (SDA) na čelu pa sve do imenovanja nove Vlade 28.04.2023. godine.
U međuvremenu je nova Vlada neke od povučenih akata nakon pregleda i ažuriranja vratila u proceduru te su stekli uvjeti da zajeda Parlament Federacije BiH. Podsjećamo, Parlament F BiH u razdoblju od imenovanja nove Vlade F BiH nije mogao zasjedati jer nije bilo zakonani drugih akata, potput odluka i izvješća, koje bi stavili na dnevni red.
Čim su stekli uvjeti za rad, predsjedatelji oba doma, Mirjana Marinković-Lepić (NS) i Tomislav Martinović (HDZ BiH) sazvali su sjednice oba doma . Tako će Zastupnički dom zasjedati 21. lipnja, a Dom naroda pet dana kasnije, 26. lipnja.
Na dnevnom redu obje sjednice nalazi se i set energetskih zakona; Prijedlog zakona o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti , Prijedlog zakona o električnoj energiji kao i Prijedlog zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, koji će na kvalitetniji način urediti ovu oblast te potaknuti razvoj i investicije u elektroenergetskom sektoru.
Zakonom o električnoj energiji uređuju se elektroenergetska politika i planiranje, elektroenergetske djelatnosti, uključujući i pitanje dozvola, regulacije,proizvodnje i distribucije, izgradnja elektrana, opskrbe, trgovine te skladištenja energije. Ovim se zakonom uređuju i pitanja kao što su izgradnja, rekonstrukcija, korištenje i održavanje elektroenergetskih objekata, upravni nadzor i regulatorni nadzor te kaznene odredbe. Ukratko sva pitanja od značaja za uređenje sektora električne energije u Federaciji BiH kao jednog od preduvjeta razvoja i povećanja investuicija u elektroenergotskom sektoru, povezivanju s regionalnim tržištima, promoviranju održivog razvoja uz zaštitu okoliša. U konačnici zakonom o električnoj energiji se stvaraju i pretpostavke za usklađivanje s propisima Europske unije.
Kad je u pitanju zakon o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, njime će se, osim promoviranja korištenja obnovljivih izvora, definirati i njihov udio u konačnoj potrošnji , ciljevi, tehnologije i istraživanja potencijala, ali i poticajne mjere i status proizvođača, uvjeti za razvoj tržišta obnovljivih izvora energije, njihovo priključenje na elektroenergetsku mrežu, procedure za izdavanje dozvola te u konačnici informiranja svih zainteresiranih u ovom procesu uključujući i javnost što su to obnovljivi izvori energije i na koji način ih koristiti na održiv i po okoliš prihvatljiv način.
Pred zastupnicima i izaslanicima naći će se i Izvješće Agencije za privatizaciju F BiH za prošlu godinu, odluke o davanju suglasnosti na Pravila Ustanova za socijalno zbrinjavanje, odgoj, obrazovanje i zdravstvenu skrb u Sarajevu, Ljubuškom, Fojnici, Bakovićima i Drinu te Pazariću.
Nakon stanke u radu nastale zbog imenovanja nove Vlade i povlačenja akata iz parlamentarne procedure, zastupnici i izaslanici u oba doma razmatrat će, uz ostalo, i izvješća o stanju sigurnosti u prošloj godini kao i rezultatima i aktivnostima Institucije ombudsmana za ljudska prava. Očekuje se i da Središnje izborno povjerenstvo završi svoj dio posla kako bi se pored verificiranja mandata novim izaslanicima u Domu naroda mogli verificirati mandati i novim zastupnicima u Zastupničkom domu Parlamenta F BiH.
U međuvremenu je došlo do određenih izmjena upravo zbog procesa povedbe izbornih rezultata kada su neki od izaslanika i zastupnika postali dio izvršne vlasti na razini Federacije BiH kao i županija te će ih zamijeniti novi.
artinfo.ba