Nakon što je jučer istekao rok za formiranje Vlade Federacije BiH, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt održao je danas press-konferenciju na kojoj je izjavio da se Federacija BiH nalazi u političkom zastoju, te pozvao političare da dođu do rješenja jer je to, kako je naglasio, njihova obveza prema biračima,piše Večernji.
Istaknuo je da se ne radi o suštinskom neslaganju oko strukture Federacije BiH, već se, kako kaže, radi o borbi političkih stranaka za moć, a ne o borbi za opstanak naroda.
- Ova borba između političkih stranaka koja je u stvari borba za moć i prevlast se može i mora riješiti. Maksimalistički zahtjevi, etnonacionalističke taktike zatrašivanja i neprihvatanje političke relanosti neće pomoći da Federacija BiH krene naprijed – kazao je Schmidt.
Tvrdi da ovaj trenutni zastoj ne može potrajati i da volja birača, koja je izražena na izborima u listopadu prošle godine, mora postati politička stvarnost.
- U suprotnom demokracija ovdje nema smisla – naglasio je Schmidt.
Navodi da odgovorni političari trebaju po strani ostaviti svoje političke interese i da moraju konstruktivno raditi bez obzira jesu li na vlasti ili u oporbi.
- Očekujem da političari dođu do rješenja i to je njihova obveza prema biračima. Ovo je zadnji poziv da se urazumite – poručio im je Schmidt.
Nakon brojnih održanih razgovora podsjetio je još jednom političke aktere na njihovu odgovornost da omoguće institucijama vlasti da rade svoj posao.
- Federacija mora funkcionirati jer nam je federacija potrebna za funkcioniranje države. Građani ove zemlje zaslužuju budućnost i napredak u vlastitoj zemlji – rekao je visoki predstavnik na press-konferenciji.
Radi podsjećanja, nakon što je predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara 30. ožujka donijela Odluku o imenovanju Vllade FBiH na osnovu sporazuma o formiranju vlasti između Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH i ostalih stranaka nove parlamentarne većine okupljenih oko SDP-a, Naroda i Pravda (NiP) i Naše stranke, suglasnost je dao potpredsjednik Igor Stojanović (SDP BiH) dok drugi potpredsjednik Refik Lendo (SDA) nije dao svoj potpis jer SDA nije sudjelovala u donošenju predložene Odluke.
Zato Odluku nije mogao potvrditi Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH i imenovati Vladu u zadanom roku do 6. travnja.
Tako je ovaj dom na izvanrednoj sjednici jučer samo razmatrao Informaciju o Odluci o imenovanju Vlade FBiH i donio nekoliko zaključaka, među kojima je taj da se što prije iznađe rješenje kako bi se konačno završio proces formiranja Vlade FBiH.