Direktorica Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo Sebija Izetbegović u priopćenju za javnost navodi da se u dijelu bh. medija o njoj gotovo svakodnevno plasiraju insinuacije i neistine.
Dodaje da se to u pravilu radi na način da se informacije uopće ne provjeravaju, niti se prije objave tekstova traže njene izjave, iako novinarska načela i profesionalni standardi nalažu da se zatraži stav ili izjava druge strane.
- Posljednjim primjerima javnost je svjedočila u proteklim danima, kada se na osnovu potpune izmišljotine u dijelu medija napravila tema o mom napuštanju pozicije direktorice KCUS-a, iako je jedina istina da koristim godišnji odmor. Da su autori takvih tekstova željeli istinu, vrlo jednostavno su mogli prije objave provjeriti o čemu je riječ, a ne obmanjivati javnost.
Slično je i sa nizom tekstova koji se odnose na navodni sukob interesa i zlonamjerne neistine u vezi sa mojom akademskom karijerom - navodi Sebija Izetbegović.
Kaže kako svjesna da demantijem može umanjiti samo dio štete, zbog javnosti želi priopćiti da ne napušta KCUS zbog pozicije zastupnice u Skupštini KS, jer nije u sukobu interesa.
- Kanton Sarajevo nije osnivač ili suosnivač KCUS sa više od 50 posto ukupnog kapitala te je sasvim jasno da nisam u sukobu interesa.
Također naglašavam da ne primam financijska sredstva kao zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo. Odmah po preuzimanju mandata potpisala sam da se odričem paušala. Nemam se pravo odreći obaveze da zastupam one koji su me izabrali, naročito uzevši u obzir podršku birača i činjenicu da sam u trenutnom sazivu Skupštine KS zastupnik sa najviše osvojih glasova - navodi direktorica KCUS-a.
Kada je riječ o navodima koji se odnose na njenu akademsku karijeru, "a koji se spominju u kontekstu napuštanja pozicije direktorice KCUS-a, oni su neargumentirani, proizvoljni i zlonamjerni".
Izetbegović navodi da je Kantonalna prosvjetna inspekcija u više navrata na Medicinskom fakultetu UNSA provela usmjereni inspekcijski nadzor.
Ističe da nakon niza inspekcijskih pregleda Prosvjetna inspekcija nikada nije izdala bilo kakve upravne mjere, a imala je ovlasti i obavezu to učiniti ako je bilo zakonskih pretpostavki za to.
- Takav odnos Prosvjetne inspekcije jasno potvrđuje da nisu utvrđene nepravilnosti u vezi sa stečenom diplomom, a slijedom toga niti nepravilnosti u vezi sa akademskim zvanjem.
Također, ad hoc komisija koja je formirana na osnovu zaključka Senata Univerziteta u Sarajevu je nakon detaljne i iscrpne analize svih relevantnih činjenica i okolnosti u vezi sa upisom na magistarski studij i stjecanjem diplome magistra nauka, konstatirala da su ispunjeni svi zakonski i drugi uvjeti propisani aktima Medicinskog fakulteta i Univerziteta u Sarajevu za dodjelu diplome. Izvještaj pomenute komisije je razmatralo i Nastavno-znanstveno vijeće Medicinskog fakulteta i on je jednoglasno verificiran i usvojen - navodi Sebija Izetbegović.
Po njenim riječima, važno je ukazati na činjenicu da je Medicinski fakultet u Sarajevu obrazovna ustanova koja je isključivo nadležna i meritorna i za provjeru ispunjenosti uvjeta za upis na studij, ali i za utvrđivanje ispunjenosti uvjeta za dodjelu visokoškolskih kvalifikacija.
- Utvrđene nepravilnosti u smislu čuvanja dokumentacije, naročito na postdiplomskom studiju, događale su se kod niza studenata. Medicinski fakultet UNSA je u više navrata i kažnjavan zbog toga, jer je upravo njihova, a ne obaveza studenata da čuvaju dokumentaciju i podatke o studentima.
U kontekstu iznesenih činjenica, jasno je da konstantno dazavuiranje javnosti, kroz iznošenje neargumentiranih tvrdnji, ima političke motive, čiji krajnji cilj je isključivo pokušaj političke diskreditacije.
Zbog svega navedenog, ubuduće ću biti prinuđena da u skladu sa Zakonom o zaštiti od klevete za svaku neistinu izrečenu o meni podnosim tužbe nadleženim sudovima i na taj način se zaštitim od zlonamjernih napada - navela je direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović u priopćenju za javnost, priopćeno je iz Press KCUS-a.
artinfo.ba