Vlada FBiH je na današnjoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva financija, donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda ostvarenih po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću.
Izmjene se odnose na opće kriterije za financiranje projekata i programa, a među kojima su broj kalendarskih godina poslovanja korisnika sredstava, broj realiziranih programa i projekata koji su financirali drugi organi uprave, te preporuke stručnjaka ili nadležne institucije koji su imali učešća u izradi predmetnog projekta.
Kriteriji su, također, učešće vlastitih sredstava u financiranju projekta, kao i broj pozitivnih izvješća iz ranijeg razdoblja za dodijeljena sredstva u skladu sa ovom uredbom.
Prema novom rješenju, Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike pripada 20 posto (umjesto dosadašnjih 50 posto) ukupno raspodijeljenih sredstava, Federalnom ministarstvu kulture i sporta 40 posto (dosad se radilo o 15 posto), Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta 10 posto (dosad se radilo o 5 posto), dok za federalna ministarstva obrazovanja i znanosti, te zdravstva ostaje dosadašnja razina od 15 posto. Nadležna ministarstva će, u roku od 30 dana od početka primjene Uredbe, donijeti i objaviti na svojim web stranicama upute o podnošenju prijava na javni konkurs i dostaviti ih Federalnom ministarstvu financija.
Prema obrazloženju izmjena i dopuna, od početka primjene Uredbe, do kraja prošle godine, izvršena je raspodjela sredstva u iznosu većem od 21,7 milijuna KM za programe i projekte, a u tijeku je raspodjela još 3,8 milijuna KM za ovu godinu, što ukupno iznosi više od 25,5 milijuna KM. Od ukupno raspodijeljenih sredstava u ovom radoblju najveći iznos je dodijeljen za programe Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, i to 13,4 milijuna KM, kojem je, prema odredbama dosadašnje uredbe, pripadalo 50 posto sredstava za programe iz oblasti socijalne politike.
S druge strane, Federalnom ministarstvu kulture i sporta, pripadalo je 15 posto sredstava, te je za programe iz ove oblasti do sada doznačeno oko četiri milijuna KM, a što godišnje iznosi između 400 i 500 tisuća KM.
Pored toga, u posljednje dvije godine na prijedlog Vlade FBiH usvojeno je više sustavnih propisa koji uređuju socijalnu politiku u domeni mjesečnih primanja osobama slabijeg imovinskog stanja, te drugih naknada socijalnog karaktera, kao što su Zakon o roditeljima njegovateljima u FBiH, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Zakon o materijalnoj podršci obiteljima s djecom u FBiH, Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom i druga zakonska rješenja. Cilj tih zakona jeste pružanje efikasnije financijske podrške u oblasti socijalne zaštite i socijalne politike. Preuzimanjem određenih novčanih izdataka na federalnoj razini, rasterećeni su županijski proračuni, te se očekuje da i oni svoje aktivnosti usmjere na dalju novčanu podršku ovim osobama.
S obzirom na te činjenice, izmjenom ove uredbe, Vlada je iskazala opredjeljenje da preraspodjelom prikupljenih prihoda po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću, poveća njihovo učešće u svrhu podrške razvoju sporta i kulture, poduzetništva i obrta, obrazovanja i znanosti, kao i veće podrške mladima, te djelatnostima koje su od javnog interesa.
Inače, prije upućivanja na razmatranje Vladi Federacije, Ministarstvo financija je nacrt ove uredbe dostavilo radnim tijelima Parlamenta FBiH, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
artinfo.ba