Rusi pokušavaju napustiti zemlju kako bi izbjegli vojni poziv za rat u Ukrajini. Redovi su se formirali na graničnim prijelazima otkako je predsjednik Vladimir Putin u srijedu najavio djelomičnu vojnu mobilizaciju, koja bi se odnosila na 300.000 ljudi.
Kremlj tvrdi da su izvještaji o bijegu vojno sposobnih muškaraca pretjerana, ali na granici s Gruzijom stvorile su se kilometrima dugi kolone vozila u kojima su muškarci koji pokušavaju pobjeći od rata.
Neki od onih koji su krenuli u susjednu zemlju biciklima su zaobišli kolone automobila i izbjegli zabranu prelaska granice pješice.
Gruzija je jedna od rijetkih susjednih zemalja u koju Rusi mogu ući bez podnošenja zahtjeva za vizu. Finska, koja dijeli 1.300 kilometara granice s Rusijom, zahtijeva vizu za putovanje, a također je izvijestila o povećanju prometa tijekom noći, javlja BBC.
Za ostala odredišta do kojih se može stići zračnim putem - poput Istanbula, Beograda ili Dubaija - cijene karata su drastično skočile odmah nakon objave vojnog poziva, a karte za neka odredišta su potpuno rasprodane.
Turski mediji izvijestili su o velikom porastu prodaje karata u jednom smjeru, dok preostali letovi do odredišta do kojih se može doći bez viza mogu koštati tisuće eura.
Njemačka ministrica unutrašnjih poslova signalizirala je u četvrtak da su Rusi koji bježe od mobilizacije dobrodošli u njezinu zemlju.
Nancy Faeser rekla je da će dezerteri kojima prijeti "teška represija" dobiti zaštitu zavisno od svakog slučaja, nakon sigurnosnih provjera. Litvanija, Latvija, Estonija i Češka imale su drugačiji ton, naglašavajući da neće pružiti utočište Rusima koji bježe.
Poziv je u utorak izazvao prosvjede u velikim ruskim gradovima, uključujući Moskvu i Sankt Peterburg, što je rezultiralo uhićenjima 1.300 ljudi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Ruse da se odupru mobilizaciji tijekom svog noćnog obraćanja u četvrtak.
artinfo.ba