Zahvaljujući većini u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, prije svih izaslanicima u Klubu Hrvata koji je i najstabilniji Klub u ovom domu, spriječen je pokušaj da Federacija BiH dobije neustavan Zakon o kinematografiji i audivizualnom stvaralaštvu..
Zakon je u formi nacrta predložio Aljoša Čampara, izaslanik u Klubu Bošnjaka uz obrazloženje da Federacija BiH na ovaj način može unaprijediti oblast kinematografije za koju je naglasio kako zaslužuje veću financijsku potporu zbog brojnih nagrada koje dobiva u zemlji i inozemstvu.
Na spomenuti zakon negativno je mišljenje dalo zakonodavno-pravno povjerenstvo Doma naroda uz obrazloženje kako ne postoji ustavni temelj za njegovo donošenje. Negativno mišljenje na zakon dala je i većina županija u Federaciji BiH u čijoj je isključivoj nadležnosti oblast kulture. Na to su ukazali i izaslanici u Klubu Hrvata i Srba.
„Jednostavno ne postoji ustavni temelj da na razini Federacije BiH donesemo zakon o kinematografiji i audiovizualnom stvaralaštvu jer Federacija BiH ima koordinirajuću ulogu u oblasti kulture koja je u isključivoj nadležnosti županija. Kako u tom kontekstu objasniti da Federacija BiH uzima nadležnosti federalnim jedinicama umjesto da ih jača“, istaknuo je Damir Džeba, izaslanik u Klubu Hrvata.
Na raspravu pojedinih bošnjačkih izaslanika, uključujui Jasmina Duvnjaka, predsjednika Kluba Bošnjaka kako Federacija BiH odbijanjem donošenja neustavnog zakona o kinematografiji sprječava razvoj kulture i potiče iseljavanje mladih, reagirala je među ostalim i federalna ministrica kulture i sporta Zora Dujmović.
„Skupštinama županija u kojim smo svi mi zastupnici ostavaljena je mogućnost da urede ovu oblast i Sarajevska županija je to već učinila. Da bi Federacija BiH mogla donijeti ovaj zakon morala je prenijeti ustavne nadležnosti sa županija na Federaciju BiH, a to nije urađeno“, istaknula je Zora Dujmović, koja je ujedno i izaslanica u Klubu Srba.
Zašto sporni zakon predlaže ministar unutarnjih poslova, a ne kulture zapitala se izaslanica Iva Raguž.
„Čestitam kolegi Čampari koji pored toga što je ministar MUP-a i izaslanik u Domu naroda stiže baviti se i drugim resorima i predlagati zakone iz njih“, kazala je izaslanica Raguž.
Za nesutavni zakon o kinematografiji nije bilo dovoljno ruku, te je njegovo donošenje sasječeno u korijenu, dok se prijedlog nalazio u formi nacrta.
AP/Notra.ba