Imamo veliku čast biti zemlja partner na ovoj manifestaciji gdje su danas prisutna 24 mađarska poduzeća, a kako bi se dodatno ojačala naša gospodarska suradnja - kazao je, proglasivši Mostarski sajam otvorenim, Péter Szijjártó, ministar vanjskih poslova i trgovine Mađarske.
- Mađarska vlada podupire ta poduzeća kako bi oni s vama surađivali što aktivnije, kako bi oni trgovali s vama i provodili investicije kod vas te na taj način jačali odnose zemalja zapadnog Balkana, BiH i Mađarske - kazao je je Szijjártó.
Poručio je kako je njihov cilj ubrzavanje europske integracije na ovom području.
- Mi smatramo neprihvatljivo sporom integraciju zapadnog Balkana. Bruxelles čini stratešku pogrešku kada ne ubrzava u dovoljnoj mjeri taj integracijski proces. Takvo ponašanje Bruxellesa izuzetno je štetno i u pogledu regionalne stabilnosti. Stoga je došlo vrijeme da poručimo Bruxellesu "valja sjahati iz visokog sedla i nije više vrijeme za bahate izjave". Naš cilj je ubrzavanje europske integracije na ovom području, Srbija se neodložno treba primiti u EU, a BiH mora dobiti status kandidata - poručio je on.
Zajednički raditi na izgradnji respektabilne regije
Predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izrazila je zadovoljstvo što može nastaviti razgovore o ekonomskoj, gospodarskoj, regionalnoj suradnji, ali i o infrastrukturnom povezivanju i zajedničkim aktivnostima kako bi svi zajedno izradili respektabilnu regiju.
- Naša regija je mala. Svaka nestabilnost izravno se odražava na sve nas. U posljednjih deset godina mnogo smo postigli. Bilateralna robna razmjena između BiH i Srbije se udvostručila i u stalnom je rastu. U 2021. godini BiH je bila peti vanjsko-trgovinski partner Srbije, a treća izvozna destinacija. Srbija je već više godina na trećem mjestu po visini izravnih ulaganja u BiH – naglasila je Brnabić.
Smatra kako ti podaci pokazuju pozitivan trend, ali i dodatni potencijal. Izrazila je važnost dodatnog ulaganja u infrastrukturu spomenuvši značajnim autoput iz Beograda do Sarajeva iz dva pravca, ali i zajednički granični prijelaz što će gospodarstvenicima, kako navodi Brnabić, omogućiti lakše plasiranje robe, više radnih mjesta, bolje plaće i kvalitetniji život u regiji.
Na mostarskom sajmu predstavlja se 68 izlagača iz Republike Hrvatske. Tom prigodom predsjednik Vlade RH Andrej Plenković kazao je kako sajam ima svoju veliku tradiciju i važnost jer je mjesto razmjene informacija, sklapanja partnerstva i ugovora, ali i unaprjeđenje gospodarske suradnje i trgovinske razmjene BiH i njenih gospodarskih subjekata s drugim zemljama i tvrtkama.
- BiH je nama susjedna, prijateljska zemlja s kojim je gospodarska razmjena u 2021. godini iznosila 2.6 milijardi eura. BiH je šesti trgovinski partner Hrvatskoj, ali je Hrvatska prvi trgovinski parner Bosni i Hercegovini. Izravna ulaganja u BiH su 1.4 milijarde eura i drugi smo investitor u BiH nakon Austrije – ističe Plenković.
Gospodarstvenici opet imaju šansu predstaviti se u Mostaru
Predsjednik Vlade Federacije BiH Fadil Novalić osvrnuo se na stanku u održavanju mostarskog sajma zbog pandemije koronavirusa naglasivši kako se pandemija odrazila i na ekonomiju.
- Ne možemo da se ne sjetimo pošasti koronavrusa koja je brutalno utjecala na zdravstveni sektor, ali i na gospodarstvo. Vlada je počela davati mjere koje su imali jako dobar utjecaj na oporavak. Vratili smo sva radna mjesta i pomakli ekonomiju na najvišu razinu u povijesti. Ne mislimo na tome stati. Sajam govori da postoji optimizam. 90 posto gospodarstva čine domaći investitori koji su dobri u razumijevanju teškoća koje su pred njima – rekao je premijer.
Izrazio je radost što su gospodarstvenici ponovno dobili šansu predstaviti se u Mostaru.
- Neka ovo bude dobra poslovna prilika koja će rezultirati sklapanjem što većeg broja potpisanih ugovora – poručio je Novalić.
U ove dvije godine imali smo jednu od najvećih kriza svijeta od 2. svjetskog rata, smatra predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija.
- Ta kriza utjecala je, pored zdravstvenog sektora, i na ekonomiju i ekonomske aktivnosti. Kriza je ukazala da se u neizvjesnim vremenima možemo osloniti samo na sebe i svoje resurse i kapacitete, ali i podršku i pomoć sebi najbližih, misleći pri tome na regiju. Sačuvali smo naš zdravstveni sustav, radna mjesta i gospodarstvo. Potrebno je iz toga izvući pouke – dodao je on.
Ističe kako se danas susrećemo s globalnim problemom inflacije.
- Cilj je kroz suradnju ojačati regiju kako bismo se zajednički pozicionirali kao respektabilan prostor poželjan za investicije i ta kao takvi budemo značajan član europske obitelji. U tome nam je značajan partner Srbija kao partner u svim regionalnim inicijativama, ali i Hrvatske kao članice Europske unije i zagovarača za pristupanje zapadnog Balkana Europskoj uniji, kao i Mađarskoj koji su naša zemlja partner – smatra Tegeltija.
Gradonačelnik ponosan na Mostar
- Ponosni smo na sajam jer sajam je svojom veličinom, tradicijom i prepoznatljivošću postao brend koji okuplja ono najbolje što naše lokalne, ali i regionalne i svjetske tvrtke žele i mogu pokazati – ustvrdio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić.
Kaže kako sajam sa svim svojim aktivnostima može služiti kao primjer za ravoj društva i pojedinca.
- Moramo i dalje ustrajati, čuvati mir i stabilnosti na svim razinama u BiH i stvarati dodatne i trajne vrijednosti. Unatoč svim izazovima, uvijek je najbolji put stajati čvrsto na istinskim vrijednostima. Želimo da Mostar i dalje bude domaćin vrhunskih događaja, kao i poželjno mjesto za život, investicije i razvoj – poručio je gradonačelnik.
Ravnateljica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak kazala je kako će se u okviru pet sajamskih dana predstaviti izlagači iz 20-ak država svijeta kada će upriličene redovite podsajamske manifestacije, te uz njih mnoštvo poslovno korisnih tematskih konferencija, stručnih skupova, okruglih stolova i niz drugih značajnih zbivanja.
- Počašćeni smo time što je Mađarska, naša prijateljska država, zemlja partner ovogodišnjeg sajma. Naša suradnja razvijala se od samih početaka. Partnerstvo s njima koju su stalno nazočni na sajmu držimo značajnim zbog povezivanja, ne samo naših zemalja nego i zemalja regije i širih prostora – zaključila je ravnateljica.
Mostarski sajam gospodarstva počeo je danas u Mostaru nakon dvogodišnje stanke zbog pandemije koronavirusa, a predstavljaju se izlagači iz cijeloga svijeta, od kojih su tradicionalno najzastupljeniji oni iz Hrvatske, Srbije, Italije, Austrije, Kine, Mađarske, Slovačke, Turske.
artinfo.ba