Tijekom ovomjesečne plenarne sjednice Europskog parlamenta, zastupnici su raspravljali o stanju u Bosni i Hercegovini. Plenarna rasprava je započela izjavom povjerenika Várhelyija, nakon čega je riječ preuzelo nekoliko članova različitih političkih skupina, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Potpredsjednica Odbora za vanjske poslove (AFET) Europskog parlamenta Željana Zovko također je sudjelovala u raspravi, gdje je istaknula važnost što žurnijeg napretka u pregovorima za Izborni zakon u Bosni i Hercegovini. Navela je da bi plenarna rasprava trebala poslužiti kao javni poziv političkim čelnicima da riješe stvarni problem s kojim se zemlja suočava uoči izbora.
Pritom je naglasila da bi upravo građani Bosne i Hercegovine sa svojim biračkim pravom, a ne međunarodna zajednica, trebali sankcionirati političare za njihov rad u posljednjih nekoliko godina, a koji uključuje ratnu, separatističku i unitarističku retoriku. To se, smatra Zovko, može dogoditi isključivo korištenjem jedinog mogućeg alata kojeg je izumilo demokratsko društvo, funkcionalnog Izbornog zakona izmijenjenog u skladu s ustavnim i međunarodnim sudskim odlukama.
Zovko se u svom izlaganju dotaknula i Mostarskog sporazuma. “Građani Mostara dvanaest godina nisu imali privilegiju birati svoje dužnosnike zbog oklijevanja međunarodne zajednice da iznjedri rješenje. Sada je Mostar primjer političkog uspjeha. Učinimo Bosnu i Hercegovinu i njezin Izborni zakon uspješnim i dajmo ljudima priliku da iskoriste vlastito biračko pravo koje itekako zaslužuju, jer je svaki glas važan” – zaključila je Zovko.
Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta sljedeći će tjedan biti domaćin temeljitih saslušanja o Bosni i Hercegovini s političkim čelnicima iz zemlje i predstavnicima Izaslanstva Europske unije.
artinfo.ba