Tijekom plenarne sjednice Europskog parlamenta zastupnici su raspravljali o stanju u Bosni i Hercegovini, a hrvatska europarlamentarka Željana Zovko tom je prigodom istaknula važnost što žurnijeg napretka u pregovorima o izmjenama Izbornog zakona BiH.
Plenarna rasprava je započela izjavom povjerenika Várhelyija, nakon čega je riječ preuzelo nekoliko članova različitih političkih skupina.
Potpredsjednica Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta Željana Zovko je navela da bi plenarna rasprava trebala poslužiti kao javni poziv političkim čelnicima da riješe stvarni problem s kojim se zemlja suočava uoči izbora, priopćeno je iz Europske pučke stranke.
Zovko je pritom naglasila da bi upravo građani Bosne i Hercegovine sa svojim biračkim pravom, a ne međunarodna zajednica, trebali sankcionirati političare za njihov rad u posljednjih nekoliko godina, a koji uključuje ratnu, separatističku i unitarističku retoriku.
To se, smatra Zovko, može dogoditi isključivo korištenjem jedinog mogućeg alata kojeg je izumilo demokratsko društvo: funkcionalnog izbornog zakona izmijenjenog u skladu s ustavnim i međunarodnim sudskim odlukama.
Zovko se u svom izlaganju dotaknula i "Mostarskog sporazuma".
“Građani Mostara dvanaest godina nisu imali privilegiju birati svoje dužnosnike zbog oklijevanja međunarodne zajednice da iznjedri rješenje. Sada je Mostar primjer političkog uspjeha. Učinimo Bosnu i Hercegovinu i njezin Izborni zakon uspješnim i dajmo ljudima priliku da iskoriste vlastito biračko pravo koje itekako zaslužuju, jer je svaki glas važan”, zaključila je Zovko.
U raspravi je sudjelovao i hrvatski europarlamentarac Tomislav Sokol, koji se zauzeo za zaštitu prava hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini kao konstitutivnog te je pozvao na žurnu izmjenu izbornog zakona s ciljem da se osigura legitimno predstavljanje sva tri konstitutivna naroda na jednak način.
"Stabilnost Bosne i Hercegovine bitna je za održavanje mira i sigurnosti na području jugoistočne Europe. Da bi se osigurala stabilnost u toj državi prioritet je prevladati političku krizu u kojoj se Hrvatima kao konstitutivnom narodu nameću nelegitimni predstavnici na razini Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH", izjavio je Sokol.
Sokol smatra da je to jedino moguće isključivo žurnom izmjenom izbornog zakona koja će osigurati ravnopravnost hrvatskog naroda u BiH.
"Hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini je uskraćeno političko pravo koje nije uskraćeno niti jednom drugom narodu u Europi - da sam bira svoje političke predstavnike. To pravo priznato je i odlukom Ustavnog suda BiH koja se, nažalost, ne primjenjuje", zaključio je Sokol.
Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta će sljedećeg tjedna biti domaćin temeljitih saslušanja o Bosni i Hercegovini s političkim čelnicima iz zemlje i predstavnicima izaslanstva Europske unije, stoji u priopćenju.
artinfo.ba