Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na današnjoj žurnoj sjednici usvojio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, te omogućio da zakon stupi na snagu osmog dana od objave u Službenim novinama FBiH jer ga je ranije usvojio Zastupnički dom.
Zakon, između ostalog, predviđa da će se mirovine ubuduće usklađivati prema stopi rasta nominalnog umjesto realnog bruto domaćeg proizvoda, što će praktično značiti i značajnije povećanje mirovina.
Propisana je mogućnost provođenja izvanrednog usklađivanja mirovina što će u ovoj godini omogućiti izvanredno povećanje.
Izanredno usklađivanje mirovina može se provesti jednom u tekućoj godini ako je stopa rasta realnog bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini veća od tri posto iako nema akumuliranog deficita proračuna Federacije, a najviše do stope rasta realnog bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini. Ova mogućnost ne obuhvaća najviše mirovine sve dok najniži iznos ne dostigne jednu petinu iznosa najviše mirovine ostvarene po zakonu.
Prema trenutnim parametrima veoma je izvjesno vanredno povećavanje mirovina u ovoj godini u značajnom postotku.
Prvi put pravo na obiteljsku mirovinu imat će i izvanbračni supružnici dok je do sada bilo slučaj da je pravo na obiteljsku mirovinu mogao ostvariti samo bračni supružnik.
Primjenom Zakona bit će utvrđeno pravo udovica poginulih branitelja i šehida, koja nisu imala status osiguranika, da ostvare prava na obiteljsku mirovinu, s obzirom da se povredom na radu, u smislu ovog zakona, smatra i povreda lica koja je zadobijena u pripremama i obrani BiH (u periodu 18.09.1991. - 23.12. 1995. godine).
Također, u skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama zaključenog između nositelja osiguranja u entitetima BiH, zbirni iznos srazmjernih penzija ostvarenih u entitetima ne može se isplaćivati u iznosu manjem od najnižeg iznosa mirovina.
Izmjenama i dopunama člana 116. Zakona o MIO omogućava se korisnicima mirovina koji su ostvarili pravo na punu starosnu mirovinu da istovremeno mogu koristiti mirovinu i zasnovati radni odnos bez obustave isplate mirovine. Takva mogućnost nakon što navrše 65 godina života ili 40 staža osiguranja daje se korisnicima koji su mirovinu ostvarili pod povoljnijim uslovima.
artinfo.ba