Na poziv načelnika Općine Tešanj, Suada Huskića, u Tešnju je 1. veljače održana 4. sjednica Povjerenstva za ekonomski razvoj općina i gradova i financije Saveza općina i gradova FBiH. Sjednici je također nazočio i predsjednik Predsjedništva SOGFBiH, Hamdo Ejubović, direktorica Saveza općina i gradova, Vesna Travljanin, kao i nadležni iz Službe za financije Općine Tešanj.
Sjednica Povjerenstva je imala tematski karakter, imajući u vidu da je Vlada FBiH pokrenula aktivnosti na formiranju Radne grupe za izradu izradu metodologije pripadnosti i raspodjele javnih prihoda u FBiH.
U Radnu grupu je ispred Saveza općina i gradova FBiH imenovan Suad Huskić, te je Povjerenstvo u proširenom sastavu imalo priliku diskutirati o trenutnom stanju općinskih financija, odnosno usuglasiti stavove članica Saveza po pitanju metodologije i principa raspodjele prihoda od indirektnih poreza.
Zaključeno je da, pored već identificiranih problema prenosa nadležnosti bez odgovarajućih izvora financiranja, kao i vraćanja vanjskog duga, postojeći sustav raspodjele kao i indikatori na kojima je zasnovan su u upotrebi već 15 godina.
Povjerenstvo smatra da je potrebno iznaći nove principe i indikatore koji će realnije obuhvatiti rashodovne potrebe općina i gradova, ali i uzeti u obzir potrebu za ravnomjernim razvojem općina, kao i prinicipom solidarnosti.
SOGFBiH je već ranije pripremio Analizu pripadnosti javnih prihoda jedinicama lokalne samouprave u Federaciji BiH, koja identificira ključne izazove u lokalnim financijama, prije svega indirektno vraćanja vanjskog duga od strane općina i gradova, ali u prijenos nadležnosti bez alociranja odgovarajućih izvora prihoda.
Općine i gradovi u FBIH generiraju svega 2,9% ukupnog vanjskog duga FBiH, ali kroz postojeći sustav raspodjele u kojem se otplata vanjskog duga vrši ukupno za cijelu FBiH, indirektno vraćaju vanjski dug i drugih nivoa vlasti.
Analiza je pokazala i da bi trenutačni udio lokalne razine od 8,42% u vertikalnog raspodjeli prihoda od indirektnih poreza trebalo povećati na 9,81%, kako bi općine i gradovi imali dostatnu razinu prihoda, odnosno bili kompenzirani za indirektno vraćanja vanjskog duga FBiH.
Povjerenstvo je također razmatralo i implikacije Zakona o računovodstvu i reviziji , odnosno obavezne vanjske revizije, na funkcioniranje jedinica lokalne samouprave. Na sastanku je donešena odluku da se sljedeći sastanak Mreže za javne financije SOGFBiH održi do kraja veljače tekuće godine.
Notra.ba