Foto: Ilustracija
Sarajevskoj županiji ukida se povlašten položaj, ostalim se prihodi povećavaju
Ako neće Muhamed brijegu, brijeg će Muhamedu. Spomenuta narodna izreka možda i ponajbolje opisuje višegodišnje čekanje na pokretanje procedure promjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH te preuzimanje inicijative od strane zastupnika i izaslanika u Parlamentu Federacije BiH za izmjenu istog. Naime, sve županije osim Sarajevske kojoj zakonom iz 2006. godine propisani koeficijent pripadnosti prihoda, famozni ponder 2, „ide na ruku“, već godinama pričaju, a neke od njih su pokrenule i inicijative o izmjeni po njih nepravednog zakona.
Novi Zakon
No, Vlada Federacije BiH nikako da u proceduru uputi novi prijedlog zakona. Budući da i sami mogu predlagati zakone, zastupnici u Zastupničkom domu i izaslanici u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH odlučili su sami inicirati promjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda. Na sjednici održanoj krajem srpnja ove godine, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je Nacrt zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda čiji su predlagatelji Salko Zildžić i skupina koja broji još 13 zastupnika. Zakon istog sadržaja, također u formi nacrta, kao predlagatelji potpisuju i izaslanici u Domu naroda Ivo Tadić, Jasmin Duvnjak i Slađan Ilić, ujedno i predsjednici Klubova hrvatskog, bošnjačkog i srpskog naroda, te se on nalazi na dnevnom 13. sjednice Doma naroda čiji je prvi dio održan 30. rujna. Dobije li podršku i izaslanika u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH u skorom nastavku zasjedanja, Federacije BiH napravit će prvi korak ka ukidanju povlaštenog koeficijenta obračuna pripadnosti prihoda Sarajevskoj županiji te će se taj novac, a u pitanju je između 60 i 70 milijuna KM na godišnjoj razini, preusmjeriti u proračune drugih devet županija u Federaciji BiH.
Svi oštećeni
Nacrtom zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH predviđeno je smanjenje koeficijenta za Sarajevsku županija s dva na 1,5, a novac koji se na ovaj način „uzima“ iz Proračuna Sarajevske, rasporedio bi se na ostale županije u skladu s kriterijima kao što su broj stanovnika, broj školske djece te površina županije. Predlagatelji izmjena zakona posebno naglašavaju kako su ratna razaranja zbog kojih je Sarajevo dobilo povlašten položaj u raspodjeli prihoda odavno sanirana, te ne mogu više biti izgovor za po ostale nepravednu raspodjelu prihoda. U praksi, građanin koji živi na području Sarajevske županije vrijedi dva puta više nego primjerice građanin Tuzlanske županije u kojoj je anomalija postojećeg zakona najprimjetnija. No, zbog nepravedne raspodjele prihoda trpe i ostale županije te je krajnje vrijeme, navode predlagatelji izmjena zakona, da se te anomalije isprave i tako omogući ravnomjeran razvoj Federacije BiH. Usvoji li Federacija BiH predložene izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda najviše će profitirati Tuzlanska županija koja bi, po projekcijama raspodjele za ovu godinu, trebala dobiti 15,8 milijuna maraka više prihoda. Zeničko- dobojska će imati 13, 3 milijuna, Unsko- sanska 9,2 milijuna KM više prihoda. U Proračun SBŽ slit će se 8,9 milijuna KM više prihoda, Hercegovačko- neretvanske 7,3 milijuna, Zapadno-hercegovačke 3,2, Hercegbosanske 2,4 milijun, Posavske 1,8 i Bosansko- podrinjske 1,4 milijuna KM.
Kiseljak očekuje izmjene
Uspije li Federacija BiH promijeniti jedan od najvažnijih zakona u svome pravnom sustavu, Zakon o pripadnosti javnih prihoda, i jedinice lokalne samouprave, općine i gradovi, imat će više novca u svojim proračunima, a samim time i više mogućnosti za poboljšanje uvjeta življenja svojih stanovnika ali i poticanje razvoja, prije svega, poduzetničke infrastrukture. Podršku izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda kao članica Saveza općina i gradova Federacije BiH, dala je i Općina Kiseljak. Prihod od neizravnih poreza Općine zasad puni 30 posto proračuna ove općine i najstabilnija je i najznačajnija vrsta prihoda, pojasnila nam je Ivana Mrnjavac, pomoćnica načelnika za financije, proračun i poslove riznice. Ravnomjerno rasporediti prihode, naglašava Mrnjavac, osobito je važno u vremenu pandemije, izvanrednog stanja i restriktivnih mjera koje su negativno utjecale na punjenje proračuna dovode u pitanje i njihovu likvidnost.
„Evidentno je da se stanje značajno promijenilo po svim aspektima koji izravno utječu na prava sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u raspodjeli javnih prihoda, te očekujemo da će pravednijom raspodjelom doći do povećanja prihoda i u lokalnim proračunima. Jedinice lokalne samouprave svojim izdvajanjem iz proračuna izravno utječu na kvalitetu i uvjete života svakog svojeg stanovnika. Smanjenjem povlaštenog pondera Sarajevskoj županiji, doći će do povećanja raspodjele prihoda i za našu županije, te alokacijom pojedinačnih iznosa i do veće pripadnosti neizravnih poreza i općinama u SBŽ“, mišljenja je Ivana Mrnjavac, pomoćnica načelnika općine Kiseljak za financije, proračun i poslove riznice.
Pola milijuna za Novi Travnik
Izmjene zakona priželjkuju i druge općine, a jedna od njih je i Novi Travnik. Prema projekcijama, u proračun ove općine na godišnjoj razini slilo bi se dodatnih oko pola milijuna KM poreza od PDV-a, a povećao bi se i prihod od poreza na dohodak i dobit koji se dijeli između županija i općina u omjeru 60:40. Ostvare li se ovakve projekcije, Proračuna općine Novi Travnik sa sadašnjih 6,7 milijuna povećao bi se na 7,5 milijuna KM. „To su za nas ogromna sredstva. Uložili bi ih prije svega u razvoj poduzetničkih zona, odnosno izgradnju infrastrukture u zonama za koje su i domaći i inozemni investitori već pokazali interes za ulaganjima. Na taj bismo način ubrzali razvoj gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta, zadržali ljude na ovim prostorima, jednom riječju ta bi sredstva zaista konkretno pomogla ravnomjernom razvoju Federacije BiH“, kazao nam je Stjepan Dujo, načelnik općine Novi Travnik. Do ostvarenja želja za ravnomjernim razvojem Federacije BiH ostalo je da Nacrt izmjena Zakona o pripadnosti javnih prihoda usvoji i Dom naroda te se nakon obavljene javne rasprave zakon u formi prijedloga vrati u Parlament Federacije BiH te u drugom čitanju dobije podršku oba doma, Zastupničkog kao i Doma naroda.
AP/artinfo.ba