Načelnik općine, ministar, ravnatelji ustanova iz SDA slikali se s upraviteljem logora „Stadion“ Nisvetom Gasalom, osuđenim za ratne zločine nad Hrvatima
Ono što drugima spočitavaju, Hrvatima i Srbima, sami bez trunke srama prakticiraju svakodnevno. Potvrđuje to i fotografija s Nisvetom Gasalom, upraviteljem logora „Stadion“, osuđenim za zločine nad Hrvatima na kojoj su brojni kadrovi SDA, od načelnika Bugojna Hasana Ajkunića, preko ravnatelja javnih ustanova i poduzeća u ovom srednjobosanskom gradu do Amira Šečibovića, ministra prostornog uređenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova u Vladi Srednjobosanske županije. Ministru Šečiboviću očito nije bilo ni kraj pameti kako se osjećaju malobrojni hrvatski povratnici u Bugojnu kada sretnu Nisveta Gasala, ratnog upravitelja „Stadiona“, uz „Bh banku“ i „Salon namještaja“ jednog od najzloglasnijih logora Armije R BiH za Hrvate.Fotografiju je objavio lokalni portal bug.ba u povodu uspjeha Karate kluba „Master“ na državnom prvenstvu u karateu. Predsjednik Kluba je upravo Nisvet Gasal, kojeg je Sud BiH krajem 2013. godine pravomoćno na sramotne četiri godine zatvora osudio zbog ratnih zločina nad hrvatskim zarobljenicima u logoru otvorenom pod tribinama NK Iskra. Zajedno s Gasalom, također na četiri godine zatvora osuđen je i njegov zamjenik Musajb Kukavica, a u istom predmetu „Gasal i ostali“ suđeno je i presuđeno i Senadu Dautoviću koji je osuđen na sedam godina zatvora. Gasal je u ratu bio zapovjednik logora Stadion NK Iskra, Kukavica zapovjednik osiguranja u logoru, a Dautović načelnik Stanice javne sigurnosti i član Ratnog predsjedništva Bugojna. Sva su trojica, stoji u presudi Suda BiH, odgovorni za torture i nečovječno postupanje prema hrvatskim ratnim zarobljenicima.
Usprkos dokazanoj krivnju optuženih u predmetu „Gasal i ostali“, dužnosnici SDA svakodnevno pronalaze nove načine narugati se hrvatskim žrtvama. Rado se slikaju s Nisvetom Gasalom, osuđenim za ratne zločine dok svim drugima spočitavaju fotografiranje o osuđenima za ista djela. Je li to vizija građaneske BiH po mjeri SDA, pitaju se preživjele žrtve Gasalovog upravljanja logorom „Stadion“ kroz koji je prošlo 550 Hrvata. 294 zarobljenika nakon punih osam mjeseci tortura i mućenja normalnom ljudskom umu nezamislivih razmijenjena su 19. ožujka 1994. godine. Iz logora „Stadion“, zatočenici su vođeni i na prisilna kopanja rovova, a kad zatreba poslužili bi i kao živi štit. Iz „Stadiona“ je većina onih koji su odvedeni u nepoznato, a za tijelima njih 15 još je uvijek traga. Nije im pomoglo ni što je njih 11 registrirao Međunarodni crveni križ. Iz Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Bugojna koju uz ostale, čini i Hrvatskih udruga logoraša osudili su najnoviji čin poniženja hrvatskih žrtvava, fotografiranje s osobom koja je osuđena za ratni zločin. Gasal je, kažu nam preživjeli, u logoru „Stadion“ bio gospodar života i smrti. Danas se tom gospodaru klanjaju dužnosnici SDA koji očito ne zaboravljaju njegov doprinos etničkom čišćenju Bugojna i progonu više od 15 tisuća Hrvata s logorima kao važnim dijelom plana.
AP/artinfo.ba