Na Međunarodni dan rada - 1. svibnja u BiH je pokrenuta javna kampanja "Plaća za život" radi skretanja pažnje na problem siromašnih plaća i prava radništva u tekstilnoj industriji.
Kampanja je dio međunarodne inicijative koju vodi Kampanja za čistu odjeću (Clean Clothes Campaign - CCC - VIDEO) - globalna mreža organizacija i sindikata koja se bavi zaštitom radnih i ljudskih prava. Vođenje kampanja i javno zagovaranje ključni su alati koje ova međunarodna inicijativa koristi da bi poboljšala uvjete rada u tekstilnoj industriji na globalnoj razini.
Kampanju u Bosni i Hercegovini vodi Fondacija za lokalni ekonomski razvoj (FLER), a istovremeno će biti provođena u cijeloj regiji, uključujući i Hrvatsku i Srbiju. Koristeći regionalni pristup cilj je unaprijediti borbu koja se vodi za postizanje plaće za život, te ojačati pregovaračku moć radnika i sindikata kao predstavnika radničkih interesa.
Također, cilj je utjecati i na poslodavce i pozvati ih na odgovornost za preniske plate radnika.
UN kao i drugi europski organi priznali su pravo na plaću za život kao ljudsko pravo. Ipak, realne plaće radništva su daleko ispod ove razine u Središnjoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Europi - one čak, prema konceptu mjerenja granične linije siromaštva u Europskoj uniji, padaju značajno ispod tog nivoa. U Bosni i Hercegovini minimalna plaća iznosi 27 posto plate za život, što znači da ogroman broj radnika ima sirotinjsku platu koja je nedovoljna za dostojanstven život.
Zakonski propisana minimalna zarada u ovim zemljama nije nikakvo jamstvo da radništvo neće zapasti u siromaštvo već je, naprotiv, garancija da će ostati siromašno, priopćeno je.
artinfo.ba