Foto: Arhiv
- Povjerenstvo za finacije i proračun Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojila je danas Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi „Digitalizacija TV signala u BiH“, koji je pripremio Ured za reviziju institucija BiH.
Zamjenik generalnog revizora Jasmin Pilica je kazao da je digitalizacija TV signala u BiH strateško opredjeljenje i preuzeta međunarodna obaveza Bosne i Hercegovine, koja do ovog trenutka nije ispunjena.
Po njegovim riječima, Ured za reviziju se odlučio provesti reviziju učinka „Digitalizacija TV signala u BiH“, s ciljem da se utvrdi jesu li institucije BiH učinkovite u provođenju aktivnosti digitalizacije i koje su posljedice zaostajanja.
- Nalazi revizije ukazuju da aktivnosti digitalizacije TV signala u BiH nisu provedene ni učinkovito ni blagovremeno, da bi se proces digitalizacije okončao u definiranim rokovima - kazao je Pilica, te podsjetio da su prve aktivnosti digitalizacije TV signala poduzete još 2006. godine.
Međutim, dodao je , „institucije BiH nisu blagovremeno provele potrebne aktivnosti koje bi osigurale okončanje procesa digitalizacije u definiranim rokovima“.
Naveo je da su Hrvatskoj za digitalizaciju TV signala trebale četiri godine i okončala je postupak još 2010. godine, dok je Srbija okončala sam postupak 2015. godine i za to joj je trebalo devet godina.
- Bosna i Hercegovina za 16 godina još uvijek nije okončala proces digitalizacije TV signala. Institucije BiH kasnile su sa donošenjem relevantnih odluka vezanih za proces digitalizacije TV signala, a kasnile su i u provedbi aktivnosti nabavke i instalacije opreme za digitalizaciju TV signala - kazao je Pilica.
Dodao je da trenutno ne postoji ni aktuelan plan aktivnosti i rok za završetak procesa digitalizacije TV signala u BiH. Kaže da je Ured za reviziju dao jednu preporuku Ministarstvu komunikacija i prometa i jednu preporuku Vijeću ministara BiH.
Predsjedavajuća Komisije Dušanka Majkić (SNSD) je kazala da je apsurdno da se vrši revizija za nešto što kasni 15 godina.
- Tamo negdje stoji da je digitalizacija u Hrvatskoj trajala četiri godini, a u Srbiji devet godina. Svaka zemlja na tom primjeru pokazuje kakva je. Ko zna koliko će ovo trajati kod nas - navela je Majkić, dodajući da nema dogovora, „a kad nema dogovora, nema posla“.
Zamjenica predsjedavajuće Povjerenstva Lidija Bradara (HDZBiH) je kazala kako se „moramo složiti da je ovaj proces trajao dugi niz godina“, te da ni jedan saziv Vijeća ministara BiH nije napravio ništa po ovom pitanju.
- Činjenica je da je ovo sve dovedeno u ovom trenutku, 2021. godine, do apsurda - smatra Bradara.
Povjerenstvo za financije i proračun Doma naroda usvojila je Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi „Planiranje i provođenje obuka zaposlenih u institucijama BiH“, Program rada sa godišnjim planom revizije Ureda za reviziju institucija BiH za 2021. godinu, kao i Financijsko izvješće Ureda za reviziju institucija BiH za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2020. godine.
Članovi Povjerenstva nisu usvojili Izvješće o pregledanom stanju financijskog poslovanja političkih stranaka u 2018. godini, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH.
Nije podržana ni izaslanička inicijativa Zlatka Miletića „kojom se inicira da Vijeće ministara BiH na izvanrednoj sjednici, iz tekućih rezervi Proračuna institucija BiH, u skladu s trenutnim mogućnostima, izdvoji dio financijskih sredstava za promptnu pomoć građanima Republike Hrvatske za sanaciju poslјedica razornog zemljotresa“.
Lidija Bradara je kazala da je ta odluka donesena, objavljena u Službenim novinama i da su sredstva uplaćena.