U tjednu iza nas: Mnoštvo događaja na političkoj sceni, a nije ih manjkalo ni u crnoj kronici
Od šutnje bošnjačkih političara o milijunima za smještaj migranata, bila je glasnija jedino šutnja domaćih i međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava na brutalne prijetnje smrću novinaru Branimiru Galiću
Nakon božićnih blagdana i novogodišnjih praznika sve se izgleda naglo probudilo, od političke scene do najmračnijih likova kojima je ponestalo medijske pažnje pa su se odlučili na najgori mogući način vratiti na scenu.
Pa krenimo redom.
Pisanje uglednog njemačkog lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) o tomu "kako je pomisao o jedinstvenoj bosanskoj naciji” i centraliziranoj državi jednako nerealna kao očekivanje da se narodi Europe u doglednoj budućnosti mogu pretvoriti u jednu europsku naciju, poput medvjeda iz zimskog snaga probudilo je bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića. Izgleda da je ovaj bošnjački plaćenik tek otplatio kamatu na dug pa je ovo bila odlična prilika da se krene s otplatom glavnice. Tako je Mesić pisao novom američkom predsjedniku Bidenu da je građanska BiH jedina prihvatljiva opcija. Ne znamo samo je li spomenuo i građane BiH, sudionike terorističkog napada od 11. rujna. Ako nije trebao je jer baš bi njihovoj mjeri trebala biti uređena „građanska“ BiH o kojoj je bivši hrvatski predsjednik pisao novoizabranom američkom što je samo po sebi presedan. Bivši trebaju pisati bivšim, a aktualni aktualnim!
A da bh. vlasti nemaju odgovora na aktualnu migrantsku krizu koja traje godinama odavno je jasno. Nejasno je jedino gdje su milijuni eura koje su poslani za zbrinjavanje migranata u BiH. Odgovor zna ministar sigurnosti Selmo Cikotić, ali teško da će ga podijeliti s bilo kim. Cikotić je pravi majstor u šutnji jer više od 27 godina šuti o tijelima 19 nasilno odvedenih hrvatskih logoraša iz Bugojna koje je trebao poslati u Zenicu. Cikotić je prava adresa i za prijetnje Johanna Sattlera, šefa Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i specijalnog predstavnika EU u našoj zemlji kako će teret migrantske krize morati preuzeti sva područja u BiH, pa tako i Republika Srpska i Hercegovina. Topla preporuka veleposlaniku Satlleru je vidjeti s Draganom Mektićem i Selmom Cikotićem gdje su i kako potrošeni milijuni međunarodne pomoći za prikladan prihvat i smještaj migranata i zašto nema plana kako uz zbrinjavanje migranata od istih zaštiti lokalno stanovništvo. Ili migranti imaju veća prava od naroda i građana BiH? Ako je tako nek se to jasno i glasno kaže.
A da prava naroda i građana u BiH nikad nisu bila jednaka podsjetio nas je primjer najave o izmještanju pravoslavne crkve iz dvorišta Fate Orlović u Konjević Polju u Republici Srpskoj. Hoće li nakon uklanjanja crkve s imovine Fate Orlović biti uklonjen i Islamski centar u Bugojnu izgrađen najvećim dijelom na zemljištu u vlasništvu Hrvata. Niti jedan od vlasnika javno nije obznanio svoj pristanak, a Islamski centar je gle čuda izgrađen baš u gradskom dijelu Bugojna gdje su prije progona živjeli isključivo Hrvati, njih par tisuća. Tako je gradnja ovog velebnog objekta u puno većoj mjeri cementirala rezultate etničkog čišćenja nego što je crkva u Konjević Polju sagrađena mimo suglasnosti Fate Orlović u njezinu dvorištu.
Osim političkih tema, ni crnu kroniku u tjednu iza nas nije bilo teško napuniti. U središtu pozornosti javnosti ničim izazvana našla se Busovača u kojoj je uhićen Caner Taylan, turski državljanin, koji je bio u bjekstvu nakon ubojstva dvojice Zeničana. Da crnoj kronici ne nedostaje materijala pobrinuo se i Haris Pendić, psihopata sa sjekirom koji je zaprijetio smrću novinaru Branimiru Galiću. I gle čuda, nigdje reakcije ni Dunje Mijatović ni Borke Rudić. Od šutnje gdje su nestali milijuni eura za prihvat i zbrinjavanje migranata u BiH u tjednu iza nas glasnija je bila samo šutnja domaćih i međunarodnih institucija koje bi se trebale baviti zaštitom prava svih građana pa tako i novinara. Prozvane zbog izostanka reakcije u ovom slučaju prije će stati u zaštitu Harisa Pendića nego bilo kojeg hrvatskog novinara u BiH! Ako nije tako nek' demantiraju!
P.S. Za vrije svih navedenih događaja i dalje su se brojali glasovi u Mostaru. A od izbora ni mjesec još nije prošao.
AP/artinfo.ba