U tjednu iza nas, osvrt na događaje i ljude koji su obilježili protekli tjedan
Božić u BiH, od zabrane proslava i neprimjerenih posjeta do tragedija koje su neke sredine poput Kiseljaka na Božić „zavile u crno“
Najradosniji kršćanski blagdan, blagdan mira i radosti u jednoj zemlji na brdovitom Balkanu među katolicima dočekuje se u ozračju nemira, a osim radosti zbog rođenja Isusa Krista spasitelja cijelog svijeta, Hrvati u ovoj zemlji, koji su većinom i katolici, nemaju previše razloga za radost. U pitanju je naravno BiH.
25 godina poslije Daytona Hrvati u ovoj zemlji niti su ostvarili svoju jednakopravnost niti ima naznaka da uskoro uživati jedna prava kakva imaju Srbi i Bošnjaci. Kako vrijeme odmiče, Hrvati u BiH čini se sve su dalje od slova i duha Daytona u kojem stoji da je BiH država tri jednakopravna, konstitutivna naroda. Uz bezbroj primjera koji to potvrđuju, najsvježiji su oni s krađom glasova kandidatima hrvatskih stranaka na lokalnim izborima. Nakon uspješno obavljenih priprema u Uskoplju i Tesliću na red je došao stolni Mostar Grad. Nelegalni SIP BiH osim Božića stanovnicima Grada na Neretvi, s naglaskom na one na zapadnoj strani, ukralo je i glasove. I to pred očima međunarodnih predstavnika koji su cijeli proces osobno pratili iz neposredne blizine.
A za pokvariti predbožićni ugođaj u središnjoj Bosni pobrinuo se trojac u sastavu fra Mirko Majdanžić, zvijezda bošnjačkih medija i njegovi gosti, Željko Komšić, maskota bošnjačke politike kojoj je glavni cilj oduzimanje političkih prava Hrvatima, i njegov potrčko Vlatko Glavaš, nogometaš iz Bugojna čiju su karijeru, kao i Komšićevu, odredili Bošnjaci. Njih trojica prošetali su se Franjevačkim samostanom u Fojnici i tako ponizili hrvatske žrtve ovog srednjobosanskog gradića, među kojima su i bivši gvardijan i vikar fra Nikica Miličević i fra Leon Migić. Pripadnik Armije BiH, Miralem Čengić, ubio je fojničke fratre, a njegov suborac, Željko Komšić, radi vina i rakije došao je na mjesto zločina. Srdačan doček od strane gvardijana fra Mirka Majdandžića u samo jednoj fotografiji otkrio je licemjerje politike pojedinih bosanskih franjevaca koji žrtve vlastitog naroda prodaju u bescjenje, nekad za samo trenutak slave.
A jedan trenutak iz susjedne Hrvatske čiju političku i medijsku scenu se pomno prati u BiH, Hrvati jer očekuju pomoć u ostvarenju jednakopravnosti, a Bošnjaci kako bi izlili nove količine bijesa, promakao je mnogima u BiH. U razgovoru s Enisom Bešlagićem, bh. glumcem s adresom stanovanja u Lijepoj našoj, novinar Zoran Šprajc BiH u jednom trenutku naziva državom tri entiteta, a Bešlagić na to ne reagira iako je svojedobno pjenio zbog navodne diskriminacije bošnjačke djece u Kiseljaku. Zamislite da je to izgovorio Zoran Milanović ili Andrej Plenković. Teško je i zamisliti reakcije, zar ne?
Hrvati katolici u BiH Božić su dočekati uz pojačane policijske mjere zabrane kretanja, u skladu s epidemiološkim mjerama. Čak im ni epidemija ne ide na ruku, nestane je samo pred Bajram izgleda. To mnoge nije spriječilo da požele sretan i blagoslovljen Božić svima koji ga slave, a na poseban način kardinalu Vinku Puljiću, vrhbosanskom nadbiskupu uz molbu da Željka Komšića koju mu je bio gost na prijemima pozove na čašicu i priupita zašto Predsjedništvo BiH nije ispunilo obećanje iz lipnja ove godine te bilo pokroviteljem izrade božićnih jaslica u Vatikanu. Ako su već slagali vrhovnog poglavara Katoličke crkve papu Franju, možda s kardinalom Puljićem budu iskreni. U ovom slučaju nema opasnosti od prenošenja zaraze, kardinal je Covid 19 prebolovao nedavno, a velike količine alkohola Komšića očito, na radost Bakira Izetbegovića, štite od bilo kakvih virusa.
I na kraju, kad ostavimo medijsku i političku scenu po strani, tragedije običnih ljudi ovog su Božića Kiseljak „zavile u crno“. Dom zdravlja Kiseljak na sam Božić, ostao je bez višegodišnje djelatnice Dragice Bošnjak koja je preminula od posljedica zaraze koronavirusom, a istog dana bitku za život u Zenici izgubila je i mlada majka rodom Kiseljačanka, Zvjezdana Sučić. Osim novorođenčeta, iza Zvjezdane Sučić, djevojački Miličević, ostale su četverogodišnje blizanke. Kakva godina, takav i njezin kraj, mnogi bi rekli, tužna i tragična u mnogim aspektima života.
AP/artinfo.ba