Aljoša Čampara, visokopozicionirani član Stranke demokratske akcije, zastupnik u Skupštini Županije Sarajevo i ministar unutarnjih poslova Federacije Bosne i Hercegovine, podnio je ostavku u Predsjedništvu SDA.
Čampara je u pismu upućenom Centrali Stranke demokratske akcije obrazložio svoj postupak, a veći dio sadržaja prenosimo u nastavku:
"Stranka demokratske akcije kakvoj sam se priključio i u kojoj sam godinama djelovao, već neko vrijeme nije ono što je bila, jer je došlo do odstupanja od proklamiranih kongresnih ciljeva, evidentnog pada vrijednosnih kriterija u kadrovskoj politici i prešutnog pristajanja na devijantne pojave, procese i ponašanja pojedinih predstavnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
Vrhunac svega dogodio se krajem veljače ove godine kada je u javnost dospjela snimka koja je do najsitnijih detalja prikazala porazno stanje u našoj SDA. Najveća političko-koruptivna afera, koja je dobila ime po njenom glavnom akteru 'Asim', i koju je kao takvu okarakterizirala šokirana javnost, a ne ja, ni nakon šest mjeseci nije dobila svoj konačni epilog, zbog čega sam duboko razočaran, ali i dodatno uvjeren u ovakvu odluku. Još je poraznija činjenica da su akteri ove afere, suprotno razumu i pravu, nagrađeni određenim imenovanjima i pozicijama, a oni koji su, kao izraz društvene i stranačke odgovornosti, prijavili aferu u nastojanju da se locira i u skladu s procedurom odstrani maligni dio stranačkog organizma, predstavljani kao disidenti i protivnici unutarstranačkih interesa.
Zbog toga smatram da se svi trebamo zapitati može li SDA biti lider i hoće li nas građani prihvatiti u takvoj ulozi, u borbi protiv kriminala i korupcije na razini institucija sustava, ako nismo spremni unutar stranke riješiti političko-koruptivnu aferu.
Pokušavao sam s pozicije člana Predsjedništva SDA ispravljati devijacije unutar stranke, inzistirajući na javno proklamiranim kongresnim ciljevima, ali moji pokušaji su nažalost bili uzaludni, a moja nastojanja nerijetko, putem stranačkih medija i iz rukovodstva stranke naručenih tekstova, pogrešno interpretirana i spinovana.
Pokušavao sam s pozicije člana Predsjedništva SDA ispravljati devijacije unutar stranke, inzistirajući na javno proklamiranim kongresnim ciljevima, ali moji pokušaji su nažalost bili uzaludni, a moja nastojanja nerijetko, putem stranačkih medija i iz rukovodstva stranke naručenih tekstova, pogrešno interpretirana i spinovana.
Ja, zbog svega navedenog, ne mogu da šutim, a od danas ni da budem u bilo kakvom stranačkom organu. Ostavku na mjesto člana Predsjedništva SDA shvatam kao svoju ljudsku i moralnu obavezu, a posebno nakon posljednjeg brutalnog sataniziranja mojih prvih saradnika, te udara na moju čast i porodicu, a sve u režiji Osmana Mehmedagića Osmice direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine.
Moja porodica ima historijat, porodični integritet i društveni dignitet, a moji saradnici su mlade, stručne, časne i poštene osobe koje su marljivo učeći svoje fakultetske diplome stekle na državnim univerzitetima, za razliku od pojedinih kadrova SDA, poput upravo Osmana Mehmedagića. Zbog toga sam odlučio da kontinuirane napade bazirane na lažima i pokušaje diskreditacije moje porodice i mladih, stručnih i obrazovanih osoba, samo zato što rade sa mnom, više neću tolerisati", napisao je Čampara.
Čampara je u proteklim mjesecima intenzivno i javno pozivao na neregularnosti unutar svoje partije, a u subotu najavio da će aktuelnoj Vladi Kantona Sarajeva, u čijem su sastavu kadrovi SDA, ukoliko nastave sa "lošim radom", pokazati nepovjerenje i da će glasati za njenu smjenu.
"Aktuelni saziv Vlade KS ima velikih problema. Ne možemo se praviti slijepi... Trebamo reći istinu da ova vlada nema dva ministra. U jeku pandemije nemamo ministra zdravlja. Imamo ministricu u ostavci za rad i socijalnu politiku. Zbog pritisaka, raznoraznih, imali smo situaciju da je moj prijatelj, premijer Mario Nenadić, završio u bolnici. Imamo stalne sukobe na relaciji SBB - DF i SBB - SDA", upozorio je Čampara.