× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica

dalibor matic

Dalibor Matić, kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica - Fojnica kao servis investitorima za održivi ostanak stanovništva

Općina mora biti servis potencijalnim investitorima, olakšati im sve procedure, pružiti pravnu sigurnost te u konačnici nuditi besplatno zemljište na korištenje za njihov posao te iste osloboditi plaćanja svih dozvola i suglasnosti iz nadležnosti same Općine, ističe, između ostaloga, Dalibor Matić, kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica.

Ljepotica središnje Bosne, smještena između visokih brda i planina, u okruženju netaknute prirode, ima ogromne potencijale za razvoj nekoliko gospodarskih grana, počevši od avanturističkog turizma pa do ekološki prihvatljive poljoprivredne proizvodnje, no za realizaciju novih ideja potreban je proaktivan stav Općine. Matić, vođen idejom o održivom ostanku stanovništva, uvjeren je kako se promjenama u samoj strukturi općinskih službi može napraviti mnogo, a ključno je ustrojiti ured eksperata, koji će biti servis potencijalnim investitorima.

Lokalne sredine trebaju viziju razvoja i uspjeha kako bi u konačnici zaustavile neke negativne trendove. Koja je osnovna misao vodilja u vašem djelovanju?

Moj stav i moja ideja zasnivaju se kao teza “održivi ostanak stanovništva”. Ne želim se zadržati na ideji - tezi bez ponuđenog rješenja. Dakle, vizija Općine Fojnica, kao lokalne jedinice uprave, svodi se na to da ista treba aktivno sudjelovati u kreiranju politike ekonomskog razvoja.

Možete li napraviti presjek stanja kada je riječ o nekim ključnim potencijalima koji nisu u dovoljnoj mjeri iskorišteni, a mogli bi dovesti do novih radnih mjesta?

Glavni potencijali općine Fojnica nalaze se definitivno u oblasti turizma. Mi imamo veoma dugu tradiciju topličkog turizma, a također u posljednje vrijeme dolaze nam turisti koji su zainteresirani za različite oblike avanturističkog turizma, planinari, biciklisti... te obilaze naše lijepe planine.

Smatram da je taj vid avanturističkog turizma nedovoljno iskorišten te sam uvjeren da se može napraviti veći iskorak kako bi se isti podignuo na višu razinu.

Cilj je privući što veći broj turista jer je općina Fojnica sa svojim prirodnim ljepotama idealna destinacija za takvu vrstu turizma. Taj oblik turizma inače je sve popularniji u svjetskim okvirima.

Naravno, imamo potencijale i za razvoj elitnog turizma. Sve ovo, naravno, iziskuje privlačenje stranih investicija i omogućavanje kroz općinske službe što lakši pristup svim mogućim dozvolama.

Pretpostavljam kako bi se fokus trebao vratiti i na neke grane poljoprivrede koje su možda zapuštene? 

Naravno. Mi, nažalost, danas imamo dosta zapuštenog poljoprivrednog zemljišta. Ovo je idealna prilika za ekološki uzgoj različitih poljoprivrednih proizvoda jer oni danas imaju odličan plasman. U toj nesreći, gdje su zemljišta napuštana, imamo situaciju da su ista sačuvana i nisu kontaminirana te upravo u tomu leži potencijal za razvoj ekološke proizvodnje. 

Može li se dobro živjeti u Fojnici? Vide li stanovnici ovoga kraja perspektivu kada je riječ o održivosti i isplativosti rada od vlastitih ruku?

Ponovno se vraćam na ideju koja podrazumijeva održivi ostanak stanovništva.

Ne mislim samo na mlade, mislim na sve, jer odlaze i ljudi u srednjim godinama s obiteljima.

Definitivno smatram da uz kvalitetne projekte i privlačenje investicija svi oni mogu imati perspektivu u našoj općini. Cilj je omogućiti svim onima koji žele realizirati poslovnu ideju da to mogu učiniti što lakše i brže u našoj općini.

To možemo napraviti kroz same općinske službe, odnosno kroz ustroj jednog support servisa koji će biti na raspolaganju svakom investitoru.

Na koji bi se konkretno način olakšalo pokretanje posla svima onima koji imaju ideju?

Ideja je da Općina formira ured eksperata, koji će biti servis potencijalnim investitorima. Fokus djelovanja i privlačenja biva usmjeren na sve potencijalne investitore, a osobito na ljude iz dijaspore koji imaju ideje, kapital i voljni su u svom rodnom kraju investirati i pokrenuti posao.

Kako prevladati “zamršene birokratske procedure”? Upravo naprijed spomenutim, radom općinskog ureda eksperata omogućit će se potencijalnom investitoru da sve komplicirane procedure (otvaranje tvrtke, pribavljanje raznih dozvola, suglasnosti itd.) za njega obavi upravo ovaj ured - ured eksperata.

Nadalje, Općina potencijalnim investitorima treba ustupiti besplatno zemljište na korištenje za njihov posao te iste osloboditi od plaćanja svih dozvola i suglasnosti iz nadležnosti same Općine. Na ovakav način naša općina proaktivno djeluje i pruža puni “servis” investitorima te postaje izrazito konkurentna za sve potencijalne investitore. Zauzvrat, stanovništvo naše općine na ovakav način dobit će priliku zaposlenja i ostanka na svojim ognjištima.

Implementiranjem konkretnih projekata kroz ovakvu razvojnu politiku, Općina kao zajednica dobiva povećan priljev proračunskih sredstava, samim tim biva ekonomski jača, što se u konačnici pozitivno reflektira na ulaganje u infrastrukturu, socijalnu politiku, obrazovanje i kulturu.

Koje su prednosti u kontekstu privlačenja investicija kako u vašu općinu tako i kada je riječ o ostatku države?

Bosna i Hercegovina, pa tako i Fojnica, ima komparativne prednosti za privlačenje investicija. Kod nas je stopa poreznog opterećenja manja nego u zemljama u okružju, a imamo i najjeftiniju električnu energiju.

Upravo tu vidim priliku da investitori iz drugih država premjeste svoje pogone u Bosni i Hercegovini.

Naravno, lokalna zajednica mora izaći u susret jer, kao što sam naglasio, imamo  zamršene birokratske procedure, sporost započinjanja konkretnog posla, što iznimno frustrira sve potencijalne investitore, kako domaće tako i strane, a ujedno i potencijalne investitore koji dolaze iz reda naše dijaspore.

(vecernji.ba)

 
 
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Ecos
  • Kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica

dalibor matic

Dalibor Matić, kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica - Fojnica kao servis investitorima za održivi ostanak stanovništva

Općina mora biti servis potencijalnim investitorima, olakšati im sve procedure, pružiti pravnu sigurnost te u konačnici nuditi besplatno zemljište na korištenje za njihov posao te iste osloboditi plaćanja svih dozvola i suglasnosti iz nadležnosti same Općine, ističe, između ostaloga, Dalibor Matić, kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Fojnica.

Ljepotica središnje Bosne, smještena između visokih brda i planina, u okruženju netaknute prirode, ima ogromne potencijale za razvoj nekoliko gospodarskih grana, počevši od avanturističkog turizma pa do ekološki prihvatljive poljoprivredne proizvodnje, no za realizaciju novih ideja potreban je proaktivan stav Općine. Matić, vođen idejom o održivom ostanku stanovništva, uvjeren je kako se promjenama u samoj strukturi općinskih službi može napraviti mnogo, a ključno je ustrojiti ured eksperata, koji će biti servis potencijalnim investitorima.

Lokalne sredine trebaju viziju razvoja i uspjeha kako bi u konačnici zaustavile neke negativne trendove. Koja je osnovna misao vodilja u vašem djelovanju?

Moj stav i moja ideja zasnivaju se kao teza “održivi ostanak stanovništva”. Ne želim se zadržati na ideji - tezi bez ponuđenog rješenja. Dakle, vizija Općine Fojnica, kao lokalne jedinice uprave, svodi se na to da ista treba aktivno sudjelovati u kreiranju politike ekonomskog razvoja.

Možete li napraviti presjek stanja kada je riječ o nekim ključnim potencijalima koji nisu u dovoljnoj mjeri iskorišteni, a mogli bi dovesti do novih radnih mjesta?

Glavni potencijali općine Fojnica nalaze se definitivno u oblasti turizma. Mi imamo veoma dugu tradiciju topličkog turizma, a također u posljednje vrijeme dolaze nam turisti koji su zainteresirani za različite oblike avanturističkog turizma, planinari, biciklisti... te obilaze naše lijepe planine.

Smatram da je taj vid avanturističkog turizma nedovoljno iskorišten te sam uvjeren da se može napraviti veći iskorak kako bi se isti podignuo na višu razinu.

Cilj je privući što veći broj turista jer je općina Fojnica sa svojim prirodnim ljepotama idealna destinacija za takvu vrstu turizma. Taj oblik turizma inače je sve popularniji u svjetskim okvirima.

Naravno, imamo potencijale i za razvoj elitnog turizma. Sve ovo, naravno, iziskuje privlačenje stranih investicija i omogućavanje kroz općinske službe što lakši pristup svim mogućim dozvolama.

Pretpostavljam kako bi se fokus trebao vratiti i na neke grane poljoprivrede koje su možda zapuštene? 

Naravno. Mi, nažalost, danas imamo dosta zapuštenog poljoprivrednog zemljišta. Ovo je idealna prilika za ekološki uzgoj različitih poljoprivrednih proizvoda jer oni danas imaju odličan plasman. U toj nesreći, gdje su zemljišta napuštana, imamo situaciju da su ista sačuvana i nisu kontaminirana te upravo u tomu leži potencijal za razvoj ekološke proizvodnje. 

Može li se dobro živjeti u Fojnici? Vide li stanovnici ovoga kraja perspektivu kada je riječ o održivosti i isplativosti rada od vlastitih ruku?

Ponovno se vraćam na ideju koja podrazumijeva održivi ostanak stanovništva.

Ne mislim samo na mlade, mislim na sve, jer odlaze i ljudi u srednjim godinama s obiteljima.

Definitivno smatram da uz kvalitetne projekte i privlačenje investicija svi oni mogu imati perspektivu u našoj općini. Cilj je omogućiti svim onima koji žele realizirati poslovnu ideju da to mogu učiniti što lakše i brže u našoj općini.

To možemo napraviti kroz same općinske službe, odnosno kroz ustroj jednog support servisa koji će biti na raspolaganju svakom investitoru.

Na koji bi se konkretno način olakšalo pokretanje posla svima onima koji imaju ideju?

Ideja je da Općina formira ured eksperata, koji će biti servis potencijalnim investitorima. Fokus djelovanja i privlačenja biva usmjeren na sve potencijalne investitore, a osobito na ljude iz dijaspore koji imaju ideje, kapital i voljni su u svom rodnom kraju investirati i pokrenuti posao.

Kako prevladati “zamršene birokratske procedure”? Upravo naprijed spomenutim, radom općinskog ureda eksperata omogućit će se potencijalnom investitoru da sve komplicirane procedure (otvaranje tvrtke, pribavljanje raznih dozvola, suglasnosti itd.) za njega obavi upravo ovaj ured - ured eksperata.

Nadalje, Općina potencijalnim investitorima treba ustupiti besplatno zemljište na korištenje za njihov posao te iste osloboditi od plaćanja svih dozvola i suglasnosti iz nadležnosti same Općine. Na ovakav način naša općina proaktivno djeluje i pruža puni “servis” investitorima te postaje izrazito konkurentna za sve potencijalne investitore. Zauzvrat, stanovništvo naše općine na ovakav način dobit će priliku zaposlenja i ostanka na svojim ognjištima.

Implementiranjem konkretnih projekata kroz ovakvu razvojnu politiku, Općina kao zajednica dobiva povećan priljev proračunskih sredstava, samim tim biva ekonomski jača, što se u konačnici pozitivno reflektira na ulaganje u infrastrukturu, socijalnu politiku, obrazovanje i kulturu.

Koje su prednosti u kontekstu privlačenja investicija kako u vašu općinu tako i kada je riječ o ostatku države?

Bosna i Hercegovina, pa tako i Fojnica, ima komparativne prednosti za privlačenje investicija. Kod nas je stopa poreznog opterećenja manja nego u zemljama u okružju, a imamo i najjeftiniju električnu energiju.

Upravo tu vidim priliku da investitori iz drugih država premjeste svoje pogone u Bosni i Hercegovini.

Naravno, lokalna zajednica mora izaći u susret jer, kao što sam naglasio, imamo  zamršene birokratske procedure, sporost započinjanja konkretnog posla, što iznimno frustrira sve potencijalne investitore, kako domaće tako i strane, a ujedno i potencijalne investitore koji dolaze iz reda naše dijaspore.

(vecernji.ba)

 
 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.