Svjetska banka, u okviru programa "PowerUP: Jačanje kapaciteta kompanija u ranoj fazi razvoja u zemljama zapadnog Balkana" pokrenula je namjenski program za više od 200 kompanija koje financira Europska unija u okviru Programa za razvoj i inovacije poduzeća zapadnog Balkana (WB EDIF) i provodi uz podršku globalne konsultantske kompanije Deloitte.
PowerUp je besplatni program namijenjen malim i srednjim poduzećima (MSP) i start-up kompanijama koje su u potrazi za novim načinima povećanja baze klijenata, unapređenjem svojih poslovnih modela i koje su potencijalno zainteresirane za vanjske investicije.
Sve kompanije odabrane za učešće u ovom programu dobit će podršku i obuku za dalji razvoj poslovanja usmjerenu na jačanje otpornosti na krizu uzrokovanu pandemijom COVID-19, te povećanje njihove sposobnosti privlačenja investicija.
Program za koji je predviđeno da traje od oktobra do februara 2021. godine, pruža praktično znanje i stvara preduvjete za ostvarenje vidljivih rezultata u kratkom roku, te će se fokusirati na teme kupaca i tržišta, financijske uspješnosti, brendiranja i vještina prezentiranja - pitching.
Oko 100 kompanija s najboljim učinkom tokom programa bit će pozvano da se u ožujku 2021. godine natječe u "PowerUP finalu" na atraktivnoj lokaciji na području zapadnog Balkana, i predstavi svoje poslovanje ekskluzivno pozvanoj grupi angel investitora, venture capitalista, uspješnih poduzetnika, te predstavnika korporacija i medija.
Sve kompanije koje budu odabrane za učešće u finalu programa dobit će značajnu eksponiranost i priznanje, te će biti promovirane putem lokalnih i regionalnih medija.
Tri najuspješnije kompanije na PowerUP finalu dobit će "Nagradu za poduzetničku izvrsnost zapadnog Balkana" za različite kategorije, kao i ekskluzivnu, prilagođenu poslovnu savjetodavnu podršku lokalnih i regionalnih stručnjaka iz globalne kompanije za pružanje profesionalnih usluga Deloitte.
Uvjeti za učešće u programu je da su kompanije registrirane u jednoj od šest zemalja zapadnog Balkana, da posluju najmanje najmanje godinu dana te upošljavaju od tri do 100 radnika.
Također, kompanije trebaju biti inovativne i imati proizvod/uslugu koja donosi prihod na najmanje jednom tržištu, a kompanije se ne smiju baviti proizvodnjom alkohola, duhana, oružja ili drugim srodnim djelatnostima.
Rok za prijavu je 30. rujna, a zainteresirane kompanije se mogu prijaviti na VIDEO