Kako je priopćeno, Federalna vlada je, s ciljem prikupljanja sredstava za financiranje izdataka utvrđenih Proračunom FBiH za 2020. godinu, donijela četiri odluke o odobravanju zaduženja FBiH putem emisije obveznica.
"Odlukama su odobreni nominalni iznosi do 60.000.000 KM, 100.000.000 KM, te dva puta do 50.000.000 KM. S istim ciljem su odobrena i tri zaduženja Federacije BiH putem emisije trezorskih zapisa: jedna do 100.000.000 KM i dva puta do 50.000.000 KM. Kako je obrazloženo, ne znači da će do ovih zaduženja i doći", navode iz Vlade.
Vlada FBiH je na današnjoj sjednici dala prethodne suglasnosti na prijedloge rješenja o dodjeli dijela sredstava Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za dugoročno financiranje projekata putem dodjele kredita za 2019. godinu.
Riječ je o kreditima u iznosu od po 500.000 KM za gospodarska društva Građevinar d.o.o. Mostar i Nevistić-commerce d.o.o. Export-Import Tomislavgrad.
Za realizaciju ovih odluka zaduženi su Federalno ministarstvo financija, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Union banka d.d. Sarajevo, svako u okviru svoje nadležnosti.
Federalna vlada je usvojila izvještaje o dodijeljenoj državnoj podršci u Federaciji BiH za 2019. godinu, te zadužila Federalno ministarstvo financija da ga, sukladno Zakonu o sustavu državne potpore u BiH, dostavi Vijeću za državnu potporu BiH, s ciljem sačinjavanja godišnjeg izvješća o dodijeljenoj državnoj potpori u BiH koje bi bilo dostavljeno Vijeću ministara BiH.
Za izradu ovog izvještaja je popunjene propisane obrasce dostavilo osam županija s pripadajućim općinama, te šest federalnih ministarstava. Dvije županije i ostala ministarstva su dostavili informacije da u svojoj aktivnosti za 2019. godinu nisu dodjeljivali sredstva koja se odnose na državnu potporu.
Ukupna dodijeljena državna potpora u 2019. godini iznosi 323.319.192 KM ili 165,31 milijuna eura, uključujući i potporu dodijeljenu poljoprivredi. Sudjelovanje državne potpore u bruto domaćem proizvodu Federacije BiH iznosi 1,53 posto.
Dodijeljena državna potpora bez poljoprivrede za 2019. godinu iznosi 240.991.695 KM ili 123,22 milijuna eura.
Podrška za promoviranje regionalnog razvoja iznosile su 330.000 KM ili 0,17 milijuna eura, što čini 0,10 posto ukupno dodijeljene potpore u 2019. godini.
Državna pomoć za gospodarstvo (horizontalna) je dodijeljena u iznosu od 36.343.136 KM ili 18,58 milijuna eura, što čini njezino sudjelovanje u ukupno dodijeljenoj državnoj potpori za 2019. godinu od 11,24 posto.
Protekle godine nije dodjeljivana vertikalna državna potpore sektorima proizvodnje čelika, vađenja ugljena i prometa.
Državna podrška male vrijednosti (de minimis), koja se dodjeljuje u maksimalnom iznosu od 200.000 KM po korisniku, u razdoblju od tri fiskalne godine, u 2019. godini je dodijeljena u iznosu od 13.853.559 KM ili 7,08 milijuna eura, što iznosi 4,28 posto od ukupne državne potpore. Državna potpora može biti odobrena kao naknada za obavljanje i izvršavanje javnih usluga od općeg ekonomskog interesa, koje su posebno bitne za život građana i koje bi bez državne potpore bile dostupne građanima po nepovoljnijim uvjetima korištenja. To mogu biti usluge javnog prijevoza putnika, energije, poštanske i ostale slične usluge. Državna potpora za usluge od općeg ekonomskog interesa dodijeljena je u iznosu 190.465.000 KM ili 97,38 milijuna eura, što čini sudjelovanje ove državne potpore u ukupno dodijeljenoj za 2019. godinu od 58,91 posto.
Državna podrška u sektoru poljoprivrede je za 2019. godinu dodijeljena u ukupnom iznosu od 82.327.497 KM ili 42,09 milijuna eura, što čini 25,46 posto od ukupno dodijeljene.
Federalna vlada je podržala inicijativu da kreditnim zaduženjem kod Europske unije budu osigurana sredstva za makrofinancijsku pomoć Bosni i Hercegovini u iznosu do 250 milijuna eura. Konačna raspodjela između entiteta i Brčko Distrikta BiH bit će usuglašena do ili tijekom pregovora. Prihvaćena je i informacija o zajmu Europske unije za makrofinancijsku pomoć BiH, kao osnova za vođenje pregovora.
Federalno ministarstvo financija i Ured premijera FBiH zaduženi su da u tim za pregovore o ovom zajmu imenuju ovlaštene predstavnike. Konačna odluka o zaduženju bit će donijeta po okončanju pregovora s Europskom komisijom koja djeluje u ime Europske unije, s kojom će biti utvrđeni konačni uvjeti kreditnog zaduženja.
Federalno ministarstvo financija će Vladi FBiH podnijeti informaciju o pregovorima, kao i tekst usuglašenog sporazuma o kreditnoj liniji između Europske unije i Bosne i Hercegovine. Ovo ministarstvo je zaduženo i da ovaj zaključak dostavi Ministarstvu financija i riznice BiH radi daljnje procedure u vezi s kreditnim zaduženjem.
Cilj makrofinancijske pomoći je ublažiti socijalne i ekonomske posljedice pandemije koronavirusa, odnosno ublažiti ograničenja koja Bosna i Hercegovina ima s financiranjem iz vanjskih izvora, ublažiti platnu bilancu i proračunske potrebe, ojačati stanje deviznih rezervi i pomoći BiH i u rješavanju tekućih vanjskih i financijskih poteškoća. Pomoć Europske unije dolazi uz resurse koje je BiH dobila od međunarodnih financijskih institucija (MMF-a i Svjetske banke, te drugih kreditora) i bilateralnih donatora kao podršku vlastima za ekonomsku stabilizaciju i program reformi, piše Dnevnik.ba.