Hitna sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj je predviđeno potvrđivanje imenovanja ministara, zamjenika ministara i zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, zakazana je za danas.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija kazao je da je do petka završena provjera za osam kandidata za ministre, te 10 kandidata za njihove zamjenike. Odluka o njihovom imenovanu upućena je Povjerenstvu za izbor Vijeća ministara te se očekuje da će danas biti obavljen njihov izbor u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i time formiran novi saziv Vijeća ministara BiH nakon izbora u listopadu prošle godine.
Tegeltija je u parlamentu ranije ovog mjeseca potvrđen kao predsjedatelj novog Vijeća ministara BiH na temelju imenovanja Predsjedništva BiH, a nakon toga političke stranke koje su postigle koalicijski sporazum odredile su svoje kandidate za deset ministarskih mjesta te za zamjenike ministara.
HDZ BiH je u međustranačkoj preraspodjeli dobio tri ministarska mjesta i to financija, pravosuđa i civilnih poslova. Stranka demokratske akcije (SDA) dobila je ministarstvo vanjskih poslova, a njen partner Demokratska fronta (DF) Željka Komšića ministarstvo obrane, dok je Savez za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića dobio ministarstvo sigurnosti. Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika je, uz dužnost predsjedatelja koju obnaša Tegeltija, dobio i ministarstva prometa i komunikacija odnosno vanjske trgovine.
Postupak odabira kandidata koje određuju stranke uglavnom je rutinski, no sada je "zapeo" na imenovanju desetog ministra, kojega je trebao predložiti Dodikov koalicijski partner, stranka pod nazivom Demokratski narodni savez (DNS). Predsjednik DNS-a Marko Pavić je za mjesto ministra ljudskih prava odabrao Draška Aćimovića, nekadašnjeg veleposlanika BiH u Bruxellesu i bivšeg potpredsjednika SDP BiH, no nakon toga je, vjerojatno na nagovor iz SNSD-a, kao kandidat DNS-a predložena druga osoba, Mlađan Božović, pa je Tegeltija njegovo ime uvrstio na popis svojih ministara. Osim što je otvorio prostor novim međustranačkim obračunima to je imenovanje problematično i zbog činjenice da je Božović osoba koja je pravomoćno osuđena zbog mobinga nad zaposlenicom državnog Fonda za povratak, čiji je ravnatelj bio godinama. Zbog toga je SDA najavio kako nije spreman glasovati za takvog ministra, no Tegeltija je najvećoj bošnjačkoj stranci u srijedu uputio kritiku kazavši kako oni "ne mogu drugima birati ministre".
"Izbor ministara potpuno je transparentan, a ako Božović ne dobije suglasnost neće ni biti kandidat", kazao je Tegeltija dodavši da ministri ne mogu postati jedino osobe koje su osuđene za ratne zločine, čime je ustvrdio kako druga kaznena djela nisu zapreka da se u BiH postane dužnosnikom u vlasti. I sam Tegeltija je ranije bio uvjetno osuđen na pet mjeseci zatvora zbog nesavjesnog rada u službi, dok je bio zaposlenik Carinske uprave, no to mu nije bila zapreka da postane nominalnim šefom izvršne vlasti u BiH. (bljesak.info)