"Ne trebamo voditi inat politiku, ali ovo će izazvati reakciju SDA, imat će posljedice na neke odnose sa SNSD-om."
Edin Ramić, predsjednik Kluba zastupnika Zajedno za Bosnu i Hercegovinu (SDA) kazao je da bilo koji predstavnik bošnjačkog naroda koji nije iz zastupničkog kluba Zajedno za BiH - nije predstavnik Bošnjaka i nije rezultat izborne volje tog naroda u Republici Srpskoj, prenosi N1.
Postoje najave da bi novi potpredsjednik SNRS iz reda Bošnjaka trebao Denis Šulić, a je li adekvatan predstavnik - Ramić je odgovorio:
"Mi ovdje imamo jedini zastupnički klub za koji su glasali Bošnjaci, gdje je prijedlog bio Bratić. Svaki drugi prijedlog je izbor formalno koji predstavlja Bošnjake - a ne predstavlja izbornu volju Bošnjaka. Isto kao i sa svim ministrima u Vladi RS. Ima ministara koji popunjavaju kvotu bošnjačkog - a nemaju veze sa izborom Bošnjaka, niti imaju potrebe da svoje poslove obavljaju u interesu bošnjačkog naroda", poručio je.
Senad Bratić je podnio ostavku, pa nije usvojena - a prema Ramićevom mišljenju to je bila potreba SNSD-a za ulaskom u sukob.
"Bila potreba da se SNSD pokaže tada kao stranka koja će ući u sukob sa SDA zarad potrebnog srpskog jedinstva. Nije im odgovaralo da to bude neka velika priča, nego su na kraju sakrili tu ostavku u pokušaju da dođu do jedinstva prije odlaska u Beograd i napravili su nepotrebnu situaciju i sjednicu NSRS, raspravu koja se nije završila onako kako je očekivao SNSD", naveo je.
Hoće li biti reakcije SDA? Možda inzistiranje na smjeni Radmanovića?
"Kada razogvarate sa predstavnicima SNSD-a ovako kada isključite kamere oni kažu da je to bio ishitren potez, greška. Sačekat ćemo da vidimo hoće li ispraviti grešku. Vidimo da ne žure sa izborom gospodina Šulića. Na prošloj skupštini kada su smijenili Bratića mogli su odmah imenovati svog čovjeka, mogli su ga imenovati na početku kod konstituiranja NSRS, ali su izvukli neke pouke", kazao je i dodao:
"Ne trebamo voditi inat politiku, ali ovo će izazvati reakciju SDA, imat će posljedice na neke odnose sa SNSD-om."
Postoje i najave da bi Peter Handke, dobitnik Nobelove nagrade za književnost mogao da odbije spomenik u Srebrenici?
"Još jedna u nizu gluposti na koju dolaze ljudi koji razmišljaju kako povrijediti nekoga drugog. Najveća je glupost da čovjeku koji je veličao ratne zločince podižete spomenik", poručio je.
A kada je riječ o formiranju vlasti, Ramić je bio na razgovorima sa HDZ-om.
"Očekujemo da se poprave odnosi među partnerima koji trebaju konstituirati vlast u BiH, koji su izabrani voljom građana, to su HDZ i SDA u Federaciji BiH. Nadam se da će razgovori biti konstruktivni."
"HDZ je rekao da će poslati prijedlog izmjene izbornog zakona, pa ćemo vidjeti dalje", naveo je.
Da li su poslali nešto?
"Nisam imao uvid niti imama informaciju da je došlo, osim najave u medijima", kazao je.
Anđelka Marković pitala je Ramića i o NATO putu BiH, s obzirom na to da je u NSRS izglasana vojna neutralnost.
"Vi imate javno izrečene stavove predstavnika srpskog naroda koji su javno protiv NATO puta, ali nemaju ništa protiv toga da se dešavaju pomaci na NATO putu - ali da se o tome previše ne priča. Tako smo imali u prošlom mandatu, tako ćemo imati i u idućem", pojasnio je.
Je li to neki način dogovora za formiranje vlasti?
"Vjerojatno da jeste", kazao je Ramić.
"Nema velike potvrde i da sve do kraja ispričamo, ali smo ušli u prošli saziv Vijeća ministara, nismo mnogo spominjali NATO put - ali su se pomaci dešavali. Činjenica da bošnjačka, probosanska strana, dva od tri partnera koji konstituiraju vlast su za NATO put, ali će prilikom konstituiranja vlasti biti jasno definirano da se nastavljamo pozitivno kretati ka NATO putu", izjavio je.
A što ako bude referendum o NATO-u - da se stanovništvo izjasni?
"Jasne su nadležnosti u zemlji. Možete provoditi referendume po općinama, entitetima, vanjsku politiku vodimo na nivou BiH. Ovo sve na nivou entiteta je nepotrebno podizanje tenzija", poručio je Ramić.
Dnevnik.ba