Dobre vijesti stižu iz Ministarstva trgovine FBiH, odakle su za Dnevni avaz potvrdili da bh. građani nemaju razloga za zabrinutost te da nisu zaprimili obavijesti o promjeni cijena goriva.
Naime, vozači u Bosni i Hercegovini opravdano su bili zabrinuti da bi njihove ionako plitke novčanike, nakon napada na postrojenja jednog od najvećih svjetskih proizvođača nafte u Saudijskoj Arabiji, mogla pogoditi nova poskupljenja goriva na benzinskim crpkama u našoj zemlji. Došlo je do stabilizacije geopolitičke situacije, posebno u kontekstu Saudijske Arabije, koja je, uglavnom, sanirala uništene naftne pogone. Budući da je došlo do stabilizacije na tržištu sirove nafte, a posljedično i na maloprodajnom tržištu naftnim derivatima u BiH, nadamo se da će se taj trend i dalje nastavit, rekla je Avazu Lela Glibo, voditeljica Odjela za cijene, analizu i razvoj tržišta u Ministarstvu trgovine FBiH. Ističe da se cijene naftnih derivata u BiH slobodno formiraju te da da na njih, pored kretanja cijena sirove nafte, prvenstveno utječu cijene derivata na Mediteranu, kretanje tečaja dolara (USD) i konvertibilne marke te porezna opterećenja. Prosječna cijena sirove nafte (BRENT) u kolovozu 2019. godine iznosila je 58,70 dolara, a 17. rujna dostigla je maksimum od 69,02 dolara.
Na današnji dan, barel je koštao 61,23 dolara, a tečaj dolara je na istoj razini kao proteklog mjeseca, što ukazuje na stabilizaciju tržišta sirove nafte, pojašnjava Glibo.
Napominje da je, prema obavijestima o promjeni cijena pristiglim u Federalno ministarstvo trgovine, evidentno da nije došlo do povećanja cijena od kolovoza, kad je prosječna cijena za BMB 95 bila 2,26 KM, a za dizel (10 ppm) 2,29 KM. Prosjek cijena zadržao se i u ovom