Ako ste na osnovu naslova pomislili da je riječ o informatičkoj tehnologiji, pogriješili ste. Riječ je o jednostavnim, svakodnevnim životnim navikama. Riječ je o trendu kod kojeg je sve usmjereno na poboljšanje samoga sebe. Iza ovog neobičnog imena stoji želja da budemo/postanemo najbolja verzija samog sebe.
Biohakiranje je proces mijenjanja vašeg životnog stila kako biste "hakirali" svoje tjelesne funkcije i time se osjećali najbolje što možete. Sigurno ste čuli za frazu "ono si što jedeš". Ona je istinita i više nego što mislite: sve što naše tijelo prima- od hrane, misli ili fizičkih pokreta- sve utječe na naše ponašanje. Ako biohakirate sami sebe, možete transformirati svoje tijelo kako biste imali više energije, bili produktivniji i općenito se osjećali kao najbolja verzija sebe.
Za ovaj proces ne trebaju vam skupi gadgeti- sve što trebate jest početi od malih promjena u svom životnom stilu, pustiti tijelu da se prilagodi novoj situaciji i pratiti kako se osjećate. Ukoliko vidite da vam promjene gode- zadržite ih, u suprotnom- odbacite. Jer, kad je riječ o tome kako se osjećate- tko je bolji stručnjak od vas samih?
KAKO DA BIOHAKIRAMO PUT DO VLASTITOG ZDRAVLJA?
Postoji velika vjerojatnoća da neke metode biohakiranja već primjenjujete, ali da to niste do sada znali. Recimo, možda ste počeli ranije odlaziti u krevet kako biste ujutro bili odmorniji i svježiji, ili ste možda čak uveli meditaciju kao vid odgovora na svakodnevni stres na poslu. Svaka promjena u vezi sa životnim stilom dovodi zapravo do biohakiranja organizma. Nutrigenomika je još jedan element biohakiranja koja se odnosi na promjene navika u ishrani kako bismo izvukli maksimalni potencijal iz svog organizma.
Kada se skupe podaci, počinje eksperimentiranje na samom sebi. To sada zvuči ekstremnije nego što uistinu je. Većinom se počinje s prehranom. Tako se npr. promijene pojedine navike ponašanja i ne jedu se određene namirnice ili se probaju novi trendovi prehrane. Rezultati se nadgledaju. Osjećate li se drugačije, bolje? Je li se produktivnost subjektivno povećala? Što kažu podaci? Registriraju se pozitivni učinci i zadržavaju se te promjene, u suprotnom isprobava se nešto novo. Osnovna ideja je, da sve što se unosi u organizam ima ogromno djelovanje na naše ponašanje, naše zdravlje i naša postignuća u svim područjima života. Međutim, ne staje se samo kod prehrane.
RAZLIČITA PODRUČJA, JEDAN CILJ
Postoji nekoliko veliki područja u kojima većina biohakera provodi nove aktivnosti. To su kretanje, prehrana, svjesnost disanja, protok (Flow), zahvalnost. Glavna ideja je, da se sve pokušava poboljšati što god je moguće.
Ne podcjenjujte značaj ishrane. Pokušajte industrijske rafinirane šećere zamijeniti zdravima, a hidrogenizirana ulja zamijenite onima iz prirode. Tanjur napunite voćem, povrćem i zdravim žitaricama, pijte veliku količinu vode a isprobajte kako vam organizam reagira na povremeni post.
Ne zaboravite važnost kvalitetnog sna. Kvalitetan san podrazumijeva spavanje u komadu bez prekidanja minimalno 6h. Ugasite tonove na mobitelu tako da vas ništa ne može omesti u spavanju. San ima mnoštvo važnih učinaka na zdravlje čovjeka, tako da je nezamjenjiv segment zdravlja.
„Smanjenje stresa a time i povećanje produktivnosti postiže se pomoću tehnika opuštanja. Počnite, dakle, sa meditacijom ili jogom da bi dugotrajno povećali svoja postignuća i otpornost prema stresu.“
To je samo nekoliko savjeta za početak biohakiranja. Nije potrebno mnogo. Na primjer, svjesno odricanje od šećera ili pokušaj da se hranite što zdravije je već biohakiranje, jer se tako dugoročno povećava vlastita produktivnost.
Nikolina J