U jeku dramatične situacije oko Aluminija, na društvenim mrežama, kao i inače, nižu se huškački komentari, pozivi na progon Hrvata iz BiH. "Zvijezda" je ovog puta sudski policajac, Midhat Tahirović iz Novog Travnika, zaposlen u Sudskoj policiji u tom gradu. Tahirović je tako komentirao: "Pa jebem vam majku više, idite u lijepu vašu pa budite Hrvati do mile volje, i ovako pljačkate", piše Dnevnik.ba
Pogledajte screnshoot:
Centar za prihvat izbjeglica Salakovac jedna je od najboljih institucija tog tipa u našoj zemlji, a najvjerovatnije će se koristiti i za prihvat porodica boraca povratnika iz Sirije. U Salakovcu se trenutno nalazi 180 osoba, od toga 162 migranata, a danas su dobili vrijednu donaciju.
Semiha Borovac, državna ministrica za ljudska prava i izbjeglice, kazala je danas kako je Centar u Salakovcu jedna od najboljih institucija za prihvat migranata u Bosni i Hercegovini te može poslužiti kao dobar primjer drugima.
"Uputila bih javni apel drugim institucijama te korisnicima da slobodno mogu doći i koristiti usluge Centra u Salakovcu jer još ima dovoljno mjesta. Posebno se to odnosi na porodice s djecom i ranjive kategorije. Dosta vodimo računa da se poštuju prava djece, a to se ovdje jako dobro ostvaruje", kazala je ministrica.
Dodaje kako se nadležni trude da održe nivo usluge koju migranti, ali i ranije izbjeglice, imaju u Salakovcu. Oni imaju tri obroka dnevno, zdravstvenu zaštitu, djeca su, kako je rekla ministrica, "posebno animirana, od učenja jezika do neformalnog obrazovanja, a nastoji se omogućiti i nastavak njihova redovnog školovanja".
Na naše pitanje ministrica Borovac je kazala da bi se u Salakovcu mogle smjestiti i porodice boraca povratnika s ratišta u Siriji.
"Kod njihovog povratka Ministarstvo sigurnosti pravi procijene i onda određuje prema njihovim zahtjevima i mogućnostima. Ako nemaju gdje drugo da borave, moguće je da budu smješteni u ovaj centar. Salakovac je moguća opcija", izjavila je Semiha Borovac.
Ahmet Sijamhodžić, upravnik Centra, kaže kako trenutno u Salakovcu borave 162 migranta.
"Po nacionalnoj strukturu gledajući najviše je iz Iraka, 100 osoba. Slijedi Iran 30, Afganistan 16, Sirija 7, Pakistan 6 i Nepal tri korisnika. Od ovog broja 83 je djece", izjavio je upravnik Sijamhodžić naglasivši da u dogovoru sa školom u Bijelom Polju i nadležnim kantonalnim ministarstvom probaju dogovoriti nastavak institucionalnog obrazovanja djece migranata.
Centar je danas od Vlade Švicarske i UNHCR-a i dobio donaciju - kombi vozilo u vrijednosti od 35 hiljada eura, a ministrici Borovac uručili su ga Patrick Egli, zamjenik direktora za saradnju Ambasade Švicarske u BiH, i Anne-Christine Eriksson, regionalna predstavnica UNHCR-a za jugoistočnu Evropu.
klix.ba