Prijedlog Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata federalnog Parlamenta, u potpunoj je suprotnosti s presudom Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića, poručila je predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Lidija Bradara, koja je bila gošća Marija Vrankića u emisiji Dobar, Loš, Zao.
“Izborne jedinice možete preispitivati, ali i tu dolazimo do apsurda. A razgovoru s predstavnicima SDA, oni su stalno tvrdili kako ne priznaju popis stanovništva iz 2013. godine, a prvi dio Prijeloga ovog Zakona napravili su po središnjem biračkom popisu iz 2017. godine. To znači da su priznali popis stanovništa i sve su to uradili dva mjeseca prije izbora. Drugi dio Prijedloga Zakona odnosi se na način popune Doma naroda, a to je ono što je brisano u Izbornom zakonu BiH presudom Ustavnog suda”, kazala je Bradara.
Prijedlog Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije je entitetski udar na državu, poručila je Bradara. Dodala je kako je to klasični primjer političkog nasilja.
“SDA, SDP, DF, SBB i Naša stranka pokušavaju pretvoriti Federaciju u bošnjački entitet. Oni jednostavno pokušavaju donijeti Zakon koji je protivan Izbornom Zakonu BiH i koji je protivan odredbama Ustava BiH. Želja bošnjačkih stranaka je da biraju političke predstavnike svim narodima, ali mi smo unatoč svemu uspjeli sačuvati hrvatski integritet”, istaknula je Bradara.
Zbog prosvjeda razvojačenih branitelja koji su u jednom trenutku blokirali glavnu prometnicu u Sarajevu, te su fizički napali novinare Al Jazeere Balkans i portala Klix.ba, Bradara je u studio Naše TV došla pod policijskom pratnjom. Tvrdi kako iza prosvjeda stoje određene bošnjačke stranke.
“Mi smo dobili saznjanja da će se prosvjednici okupiti. Iako su za sigurnost i osiguravanje reda u Parlamentu zaduženi tajnici Domova, ja sam kontaktirala ministra MUP-a, a onda sam pismenim putem zatražila da se osigura nesmetan rad Parlamenta. Jednostavno morate na neki način spriječiti te vrste pritiska koje oni stalno rade. Pod time mislim na određene bošnjačke stranke. Sedam prosvjednika je nenajavljeno ušlo na sjednicu, ali smo ih nekako uspjeli držati pod kontrolom. Međutim, nije nimalo ugodno raditi u okolnostima straha i osjećaja pritiska kad znate da su oni u stanju pretući novinare. U ovom trenutku nitko ne zna koliko će Zakon o razvojačenim braniteljima i članovima njihovim obitelji opteretiti proračun, ali niže razine vlasti definitivno ne mogu snositi troškove tog Zakona”, poručila je Bradara.
Istaknula je kako Bosna i Hercegovina treba novi Ustav i novi Izborni Zakon, ali da Hrvati jednostavno nemaju partnera koji je spreman na promjene.
“U BiH većina političkih stranaka politiku promatra kao švedski stol. Kad im se sviđa presuda Ustavnog suda onda se na nju pozivaju, a kad im se ne sviđa tvrde da presude Ustavnog suda nisu obvezujuće. Upravo u razgovorima s predstavnicima Međunarodne zajednice, isticala sam kako su Hrvati uvijek principijelni. Ako nam je nešto neprihvatljivo onda to i kažemo. Mislim da će i Međunarodna zajednica morati reći svoj stav oko svega ovoga što se događa u Bosni i Hercegovini. Najveći je problem što predstavnici bošnjačkih stranaka misle da oni trebaju upravljati državom jer su najbrojniji narod”, istaknula je Bradara.
Bradara smatra kako je politika častan posao koji se ne smije zloupotrebljavati, jer to je posao kojim se utječe na živote drugih ljudi.
“Uvijek sam nastojala ugraditi cijelu sebe u sve ono što sam radila. Mislim da u politici ima prostora da napravite dobre stvari za ljude oko sebe i svoj narod te da opravdate povjerenje koje ste dobili od građana na izborima. Za mene je politika i život jer to vam uđe u krv. Za mene je ona častan posao i obnašam ga tako”, kazala je Bradara.
Zaključila je kako Hrvati Bosnu i Hercegovinu doživljavaju domovinom, ali da ona neće biti država u punom smislu riječi sve dok je na snazi ovakav ustroj.
/nasatv.ba/