Zaiskrilo je danas na sjednici zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a zastupnik Nikola Lovrinović ministru Mektiću postavio je pitanje o izostanku reakcije na najave iz Velike Kladuše o tome kako planiraju postupiti s migrantima usporediviši situaciju s komesarom Ilijom Lasićom. Također, Lovrinović i Arnaut pozvali su Mektića da podnese ostavku.
Predsjedatelj Zastupničkog doma PSBiH Mladen Bosić predložio je da se parlamentarci izjasne o tome hoće li tražiti od Vijeća ministara BiH pismenu informaciju. S njim se nije složio šef Kluba zastupnika HDZ-a Nikola Lovrinović koji je rekao da će na taj način PSBiH imati ovu točku dnevnog reda na svakoj sjednici.
"Zašto sada ne uhitite načelnika Bihaća i Velike Kladuše. Vi ste izazvali ovu priču. Ministre Mektiću, vi nemate nikakve ingerencije da uhićujete", rekao je Lovrinović uspoređujući situaciju u vezi sa sramnim ponašanjem Mektića prema policijskom komesau HNŽ-a.
Na ovakvo izlaganje Lovrinovića ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ustao je i krenuo napustiti dvoranu Zastupničkog doma PSBiH. U toj namjeri spriječio ga je zamjenik predsjedatelja Šefik Džaferović koji mu je signalizirao da se vrati na mjesto predviđeno za članove Vijeća ministara BiH.
Na pojedina Mektićeva dobacivanja zastupnik SBB-a Damir Arnaut i zastupnik HDZ-a Nikola Lovrinović sugerirali su mu da podnese ostavku.
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Šefik Džaferović kazao je Lovrinoviću kako nije u pravu i da je u slučaju policijskog komesara HNŽ trebala reagirati cjelokupna država jer je riječ o jednom od najgrubljih napada na ustavni poredak BiH.
"Neka se dobro presaberu i dobro razmisle oni koji su u tome sudjelovali. To predstavlja tešku povredu Daytonskog mirovnog sporazuma i teško kazneno djelo. Oni koji su to činili neka se srame i neka se spreme na odgovornost", rekao je Džaferović.
Riječ je uzela i zamjenica predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Borjana Krišto koja je kazala da je ne čudi stav Džaferovića i Mektića jer je Džaferović uzeo sebi za pravo tumačiti Ustav BiH.
"Postoji li u konkretnom slučaju i jedna odluka Vijeća ministara BiH? Postoji li pravilnik o upućivanju određenih osoba u centar u Salakovcu?", pitala je Krišto.
Lovrinović je optužio Džaferovića da prijeti i da isto kao i Mektić uzima na sebe pravo nadležnosti koje prema Ustavu BiH i državnim zakonima nema.
"Šta ste to Vi? Što ćemo se zamisliti? Ako Vam je to put do Predsjedništva BiH onda izvolite, bazirajte se na nas i perite nas. Vratit ćemo Vam, budite sigurni", rekao je Lovrinović.
Džaferović je odgovorio da je on čovjek koji se razumije u ukupno funkcioniranje ustavno-pravnog sustava BiH.
Zastupnik Salko Sokolović rekao je da se mora imati u vidu činjenica da vlast ranije nije dobro odgovarala na probleme koji se događaju u zemlji. Dotaknuo se i situacije u Hercegovačko-neretvanskoj županiji kada je policijski komesar MUP-a HNŽ Ilija Lasić zaustavio konvoj s migrantima. On je rekao da je Ilija Lasić nelegalni komesar i da nije trebao uzimati na sebe nadležnosti državnih organa vlasti.
Zastupnica DF-a Maja Gasal-Vražalica upozorila je da Vijeće ministara BiH nije dostavilo nikakvu informaciju parlamentarcima o stanju u vezi s migrantima te da bi se današnja točka dnevnog reda trebala zvati inicijativa, a ne informacija. Predložila je da se ova točka skine s dnevnog reda te da Vijeće ministara BiH dostavi Parlamentarnoj skupštini BiH pisanu informaciju do sljedeće sjednice državnog organa zakonodavne vlasti.
Ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića upitala je zbog čega nije upućen zahtjev za smjenu direktora sigurnosnih agencija koji se nisu odazvali na poziv Ministarstva sigurnosti BiH da se uključe u rješavanje problema migrantske krize. Istaknula je kako su se direktori sigurnosnih agencija proteklih mjeseci bavili isključivo time hoće li biti ponovo izabrani na direktorska mjesta.
I. Crnjac/Dnevnik.ba