Nakon izložbe „Svjetlost juga“, 20-ak autora iz BiH, Hrvatske i Srbije slikat će motive kiseljačkog krajolika
Izložbom slika troje mladih autora Jelene i Trpimira Grgića te Ernesta Markote koji vuku korijene ili pak žive i rade u Hercegovini, službeno je počela Međunarodna likovna kolonija „Planinski krajolik“ koju 37. godinu zaredom, u povodu Dana općine Kiseljak, organizira kiseljačka podružnica HKD „Napredak“.
„Ova izložba kao i likovna kolonija dar su nas „naprekovaca“ Kiseljačanima jer kultura nas zbližava, a to nam je posebno potrebno u ovo današnje vrijeme kada imamo malo vremena jedni za druge“, istaknuo je ovom prigodom Ivo Miro Jović, predsjednik HKD „Napredak“, podružnica Kiseljak.
Slike Jelene i Trpimira Grgića, bračnog para kojeg je povezala umjetnost te Ernesta Markote, većinom s motivima drveća i prirode, u izložbeni paviljnon Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“ unijele su „Svjetlost juga“ . Već na otvorenju izložbe u njima su uživali brojni Kiseljačani, a događaj je službeno otvorio Mladen Mišurić-Ramljak, načelnik općine Kiseljak i pokrovitelj izložbe. Istaknuo je pri tom kako je namjera općinskih vlasti oplemeniti život žitelja ove općine ne samo novim građevinskim i infrastrukturnim već i kultrnim projektima.
„Kiseljak želi biti i kulturno središte koje će prednjačiti po ovakvom dođajima koji uistinu oplemenjuju naš život“, istaknuo je načelnik Kiseljaka.
O slikama i izložbi govorila je akademska slikarica Ivana Ribičić dok je autore publici predstavio voditelj „napretkove“ podružnice u Kiseljaku Ivo Miro Jović. Naglasio je pri tom kako je riječ o mladim autorima iza kojih je mnoštvo pojedinačnih i skupnih izložbi, dok je pred njima blistava karijera. Zajedničko im je da su diplomirali na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, kao i činjenica da korijene vuku ili su životom vezani uz Hercegovinu. Na pozivu da izlažu u Kiseljaku domaćinima i organizatorima ali i kiseljačkoj publicu zahvalio se Trpimir Grgić, jedan od autora. Događaj su svojim nastupima uveličali glazbenici Ana Marija Marić (violina) te tamburaški sastav HKUD „Fra Karlo Kujundžić“ iz Brestovskog.
Izložbom „Svjetlost juga“ službeno je počela 37. Međunarodna likovna kolonija „Planinski krajolik“. Ove godine u njezinom radu sudjeluje 20-ak auora iz različitih krajeva BiH; Mostara, Čapljine, Sarajeva, Kaknja, Zenice, Tuzle i Travnika, potom iz Republike Hrvatske: Zageba, Krapine i Karlovca, te Repubike Srbije: Subotice i Zrenjanina. Oplemenjeni motivima juga, oni će u idućih nekoliko dana na platno prenijeti dio prekrasnog kiseljačkog krajolika, ovog puta s lokaliteta Ljetovik Djela koja nastaju na Koloniji umjetnici svake godine daruju Kiseljaku, a prihod od njihove prodaje usmjerava se u humanitarne svrhe. Prije toga na prigodnoj izložbi Kiseljačani imaju priliku uživati u njihovu razgledavanju te se diviti načinima na koji su umjetnici zaboravu otrgnuli dio prirodnih ljepota koji ih okružuje.
{jlex}picasa:114258804164824292576/6442549638939566689{/jlex}
artinfo.ba/ap