Komemoracija za preminulog akademika Veselka Koromana, jednog od najistaknutijih pjesnika i intelektualaca hrvatske književnosti održana je u ponedjeljak 13. siječnja 2025. godine u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru u Galeriji kraljice Katarine Kosača. Komemoraciju su organizirali Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne i Odjel za kulturu, sport i medije Glavnoga vijeća HNS-a BiH,piše RTV HB.
Odlazak ovoga velikana obilježio je komemorativni skup na kojem su sudjelovali članovi akademske zajednice, kulturni djelatnici, predstavnici javnog života te obitelj i prijatelji.
Predsjednik Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne Ivan Baković u svom je govorio naglasio značaj Koromanovog djela za književnu znanost i nacionalni identitet.
– Djelo pokojnog Veselka Koromana još dugo će biti predmet interesa književne znanosti, a njegovo mjesto u književnosti zasluženo visoko vrjednovano. Otvoreno suprotstavljanje pojavama koje su štetile hrvatskom jeziku u BiH sedamdesetih godina ostaje trajni podsjetnik na njegovu hrabrost i predanost istini – rekao je Baković.
Baković je podsjetio kako je Veselko Koroman 1970. godine u časopisu ”Život” objavio članak u kojem je prvi otvoreno progovorio o teškom položaju hrvatskog jezika u Bosni i Hercegovini. Nedugo zatim napisao je članak ”U cara Trajana kozje uši”, koji je bio zabranjen jer je upozorio na slabu zastupljenost Hrvata na gotovo svim razinama tadašnje bosanskohercegovačke republike.
Godinu dana kasnije, 1971., zajedno s Vitomirom Lukićem i još petoricom hrvatskih pisaca, potpisao je članak ”Kada ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu”, objavljen u četiri dnevna lista. Zbog toga je taj dokument ostao poznat kao Pismo sedmorice, koje je snažno odjeknulo ukazujući na nepovoljan položaj hrvatskog jezika, kulture i inteligencije u SR BiH.
Prema riječima Koromana, reakcija tadašnjih vlasti bila je žestoka: ”Na me se usmjerila politička grmljavina… Svoje istinoljublje morao sam platiti izgubljenim uredničkim mjestom, zdravljem i godinama trpnje”.
Voditelj Odjela za kulturu, medije i sport Glavnog vijeća HNS-a BiH Ivan Vukoja osvrnuo se na Koromanovu pjesničku ostavštinu.
– Bio je pjesnik koji je hrvatski jezik uzdigao na pjesnički Olimp i učinio ga velikim. Njegova pripadnost hrvatskom jeziku i narodu nikada nije bila nametljiva, ali je bila toliko snažna da je nikakve ucjene nisu mogle pokolebati – istaknuo je Vukoja.
Akademik Miroslav Palameta istaknuo je kako je Koromanovo pjesništvo obilježilo visoke domete hrvatske književnosti.
– Plemeniti čovjek i veliki pjesnik kakav se neće zadugo roditi. Iza sebe je ostavio cjelovit i zaokružen opus u kojem nema slabih mjesta niti padova. Koromanovo književno poslanje ponajprije je ipak pjesništvo, ne samo zato što na njemu istrajava i s njim se poistovjećuje više od sedam desetljeća. Odmah bi takvu tvrdnju valjalo povezati s njegovim mišljenjem da od poezije nema ozbiljnije duhovne djelatnosti, a u tom smislu nije joj ravna ni objektivna znanost koja nas svojom uzročno-posljedičnom logikom ne može približiti apsolutnoj spoznaji – rekao je akademik Palameta. Prigodnim riječima oprostio je i prof.dr. Antun Lučić.
Komemoraciju, kojoj su uz brojne predstavnike javnog i kulturnog života te obitelji pokojnog Koromana prisustvovali i Miroslav Landeka, dopredsjednik Središnje uprave HKD Napredak i predsjednik HKD Napredak Glavna podružnica Mostar i Anto Ivić, član Središnje uprave HKD Napredak, vodila je prof. dr. Tina Laco sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Stihove pjesama pokojnog Koromana čitao je glumac HNK Mostar Robert Pehar, a sudjelovao je je i violinist Ante Slišković.
Komemoracija je završila riječima zahvalnosti za život i djelo Veselka Koromana, čiji će opus ostati trajni kamen temeljac hrvatske književne baštine.
HKD Napredak Glavna podružnica Mostar organizirala je 2011. godine u Mostaru projekciju i promociju dokumentarnog filma pod nazivom “Stariji od vremena” snimljenog njemu u čast. Na Svečanoj akademiji povodom 110 godina postojanja Hrvatskog kulturnog društva Napredak održanoj u Sarajevu 2012. godine uručeno mu je priznanje za doprinos za hrvatsku književnost, posebno za književnu scenu u Bosni i Hercegovini.
Miroslav Landeka/RTV HB