U nedjelju 27. listopada župa Kraljeva Sutjeska bila je domaćin proslave Dana kraljice Katarine, kao i XVI. nacionalnog hodočašća trećeg franjevačkog reda u Bosni i Hercegovini.
Svetu misu u 11 sati predvodio je provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić a propovijedao je generalni ministar fra Massimo Fusarelli.
Nakon svete mise na platou ispred samostana održana je XXV. smotra folklornih društava pod nazivom Dani kraljice Katarine, u organizaciji Hrvatskog folklornog društva Bobovac iz Čatića.
Također, isti dan u crkvi sv. Ivana Krstitelja održana je prigodna promocija knjige pod naslovom Snaga mentora, autora Mije Maroša.
S ciljem da se očuva spomen na lik i djelo kraljice Katarine, članovi HFS „Bobovac” Čatići – Kakanj obilježavaju svake godine dan smrti bosanske kraljice Katarine manifestacijom „Dani kraljice Katarine” u Kraljevoj Sutjesci, a jubilarna 25. manifestacija održana je protekle nedjelje.
Prvih šest godina smotra se održavala u Čatićima i Kaknju, a sve kasnije smotre folklora u Kraljevoj Sutjesci. Želja je barem jednom godišnje dovesti ljude iz različitih krajeva BiH i Hrvatske da vide ovaj kraj, posebno Kraljevu Sutjesku i franjevački samostan, da vide gdje su stolovali naši bosanski kraljevi.
Ta cijela manifestacija zove se „Dani kraljice Katarine” i održava se krajem listopada na dan smrti kraljice Katarine 25. listopada ili u nedjelju koja je najbliža tom datumu. Smotrama folklora, koje su multietničkoga karaktera, pokazuje se bogatstvo različitosti naroda BiH, a ova manifestacija je prilika da se mladim generacijama na originalan način približe možda danas zaboravljeni običaji iz cijele BiH, ali i inozemstva, a i starijima koji su se možda zaželjeli tradicijskih pjesama i igara.
HFS „Bobovac” kao cjelina čine pjevačka skupina s izvornim načinom pjevanja, skupina s izvornim načinom plesanja te skupina s izvornim načinom sviranja na tradicijskim glazbenim instrumentima (kombinacija šargije i violine). Na svojim nastupima članovi prezentiraju autentičnu, izvornu nošnju i nakit koji je izuzetno bogat. Veliko blago ovoga društva na poseban su način njihovi stariji članovi koji iz bogate riznice sjećanja pripovijedaju o životnim običajima, nošnji, pjesmama i prilikama u kojima su se te pjesme pjevale.
Budući da njima u goste dolaze razni KUD-ovi, tako se i oni vrlo rado odazivaju na pozive te gostuju u drugim mjestima u skladu sa svojim financijskim mogućnostima.
artinfo.ba