× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Copenhagen

sky-above-zenica.jpg

Svjetska premijera dokumentarnog filma "Nebo iznad Zenice" ("The Sky Above Zenica"), nastalog u produkciji bosanskohercegovačkog redatelja Zlatka Pranjića i danske rediteljke Nanne Frank Møller, bit će upriličena u nedjelju, 17. ožujka u okviru Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Copenhagen dox (CPH:DOX) u danskom Copenhagenu.

Film je nominiran i za nagradu za ljudska prava na ovoj prestižnoj svjetskoj smotri dokumentarnih ostvarenja ("Human:Rights Award"), što je veliki uspjeh bosanskohercegovačkog dokumentarizma.

Pedesetdevetogodišnji Pranjić je rođeni Zeničanin, koji je uslijed rata u Bosni i Hercegovini preselio u London te posjeduje i britansko državljanstvo.

Kako je istaknuo u razgovoru za Fenu, film prati aktivnosti zeničkog univerzitetskog profesora Samira Lemeša (aktualni dekan Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici) i grupe građana okupljenih oko Eko Foruma Zenica, koji se deseteljećima bori za za pravo na čist zrak u tom gradu.

- Kao u Marquezovim pričama, gdje jedna zaboravljena komuna - Makondo prerasta iz male čaršije u veliki i industrijski važan grad, a onda odsječen od ostatka svijeta ponovo tone u zaborav, Zenica prolazi sličan put. Od najvažnijeg industrijskog grada u bivšoj drzavi, gdje su radnici osjećali grad i tvornicu kao svoje dobro, u novim društveno-političkim odnosima dolazi do otuđenja grada i tvornice pa tvornica - jednom majka gradu, za mnoge postaje maćeha. Postaje kafkijanska tvrđava u kojoj je mnogo toga nedostupno za javnost, uključujući utjecaj koji nova proizvodnja ima na okoliš i kvalitet života građana Zenice - ističe Pranjić.

On naglašava da mnogi šute, jer rade u tvornici i ne žele se eksponirati te eventualno suprotstaviti "višim silama", dok mala grupa građana, na čijem je čelu profesor Samir Lemeš, pokušava ustanoviti što se zaista događa u zraku, na nebu iznad Zenice.

- Naš motiv je bio da ispričamo priču iz vizure "zaboravljenih" i da tako naš grad izvučemo iz zaborava te postavimo Zenicu na mapu Europe - kazao je Pranjić.

U vremenu globalnog kapitala, film je svojevrsna opservatorij odnosa demokratije i korporativne moći, kao i uloge europskih institucija u oblikovanju zeničke i bosanskohercegovačke stvarnosti.

Film je sniman od travnja 2017. do siječnja 2024. godine te je redateljski pokušaj da se jedna složena priča o sukobu interesa globalnih moćnika i stanovnika Zenice i prigradskog naselja Tetovo, ispriča kroz vizuru protagonista, članova Eko Foruma i građana Zenice te njihovih zastupnika.

- Ovaj film ne bi bilo moguće snimiti bez pomoći gradonačelnika Zenice i Gradske uprave, svih građana Zenice i Tetova - dodao je Pranjić. 

Dokumentarni je to film o aktivizmu Eko foruma Zenica i marketinškom triku europske banke zvanom "Zeleni grad". Nakon ove festivalske premijere u Copenhagenu, film će biti prikazan i na drugim filmskim festivalima, a bit će dostupan i na HBOmax kanalu. Kako je najavio Pranjić, zenička premijera ovog dokumentarca planirana je u kolovozu ove godine.

U opisu filma stoji da "u centru Europe, jedan od tri najzagađenija grada na svijetu ujedinio je svoje građane u zajedničkoj borbi za održivu budućnost. Ali novac, moć i ekološka politika pokazuju se otrovnim protivnikom kao što je otrovan i tvornički dim koji prekriva ovaj grad".

Film traje 90 minuta, a titlovan je na engleskom i bosanskom jeziku. Realizovan je u produkciji Magic Hour Films (Lise Lense Moller) i Real Stage (Ishak Jalimam), uz podršku Danskog filmskog instituta, HBOmax i Fondacije za kinematografiju Sarajevo.

Pranjić je poznat po režiji filma "Vodič kroz crnu rupu", koji je bio nominiran i za nagradu "Srce Sarajeva 2017", dok je Nanna Frank Møller režirala filmove "Civilizirana zemlja" i "Neko kao ti i prostranstva Shangaja".

artinfo.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Sarajevski kiseljak - novi 28.6.
  • Copenhagen

sky-above-zenica.jpg

Svjetska premijera dokumentarnog filma "Nebo iznad Zenice" ("The Sky Above Zenica"), nastalog u produkciji bosanskohercegovačkog redatelja Zlatka Pranjića i danske rediteljke Nanne Frank Møller, bit će upriličena u nedjelju, 17. ožujka u okviru Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Copenhagen dox (CPH:DOX) u danskom Copenhagenu.

Film je nominiran i za nagradu za ljudska prava na ovoj prestižnoj svjetskoj smotri dokumentarnih ostvarenja ("Human:Rights Award"), što je veliki uspjeh bosanskohercegovačkog dokumentarizma.

Pedesetdevetogodišnji Pranjić je rođeni Zeničanin, koji je uslijed rata u Bosni i Hercegovini preselio u London te posjeduje i britansko državljanstvo.

Kako je istaknuo u razgovoru za Fenu, film prati aktivnosti zeničkog univerzitetskog profesora Samira Lemeša (aktualni dekan Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici) i grupe građana okupljenih oko Eko Foruma Zenica, koji se deseteljećima bori za za pravo na čist zrak u tom gradu.

- Kao u Marquezovim pričama, gdje jedna zaboravljena komuna - Makondo prerasta iz male čaršije u veliki i industrijski važan grad, a onda odsječen od ostatka svijeta ponovo tone u zaborav, Zenica prolazi sličan put. Od najvažnijeg industrijskog grada u bivšoj drzavi, gdje su radnici osjećali grad i tvornicu kao svoje dobro, u novim društveno-političkim odnosima dolazi do otuđenja grada i tvornice pa tvornica - jednom majka gradu, za mnoge postaje maćeha. Postaje kafkijanska tvrđava u kojoj je mnogo toga nedostupno za javnost, uključujući utjecaj koji nova proizvodnja ima na okoliš i kvalitet života građana Zenice - ističe Pranjić.

On naglašava da mnogi šute, jer rade u tvornici i ne žele se eksponirati te eventualno suprotstaviti "višim silama", dok mala grupa građana, na čijem je čelu profesor Samir Lemeš, pokušava ustanoviti što se zaista događa u zraku, na nebu iznad Zenice.

- Naš motiv je bio da ispričamo priču iz vizure "zaboravljenih" i da tako naš grad izvučemo iz zaborava te postavimo Zenicu na mapu Europe - kazao je Pranjić.

U vremenu globalnog kapitala, film je svojevrsna opservatorij odnosa demokratije i korporativne moći, kao i uloge europskih institucija u oblikovanju zeničke i bosanskohercegovačke stvarnosti.

Film je sniman od travnja 2017. do siječnja 2024. godine te je redateljski pokušaj da se jedna složena priča o sukobu interesa globalnih moćnika i stanovnika Zenice i prigradskog naselja Tetovo, ispriča kroz vizuru protagonista, članova Eko Foruma i građana Zenice te njihovih zastupnika.

- Ovaj film ne bi bilo moguće snimiti bez pomoći gradonačelnika Zenice i Gradske uprave, svih građana Zenice i Tetova - dodao je Pranjić. 

Dokumentarni je to film o aktivizmu Eko foruma Zenica i marketinškom triku europske banke zvanom "Zeleni grad". Nakon ove festivalske premijere u Copenhagenu, film će biti prikazan i na drugim filmskim festivalima, a bit će dostupan i na HBOmax kanalu. Kako je najavio Pranjić, zenička premijera ovog dokumentarca planirana je u kolovozu ove godine.

U opisu filma stoji da "u centru Europe, jedan od tri najzagađenija grada na svijetu ujedinio je svoje građane u zajedničkoj borbi za održivu budućnost. Ali novac, moć i ekološka politika pokazuju se otrovnim protivnikom kao što je otrovan i tvornički dim koji prekriva ovaj grad".

Film traje 90 minuta, a titlovan je na engleskom i bosanskom jeziku. Realizovan je u produkciji Magic Hour Films (Lise Lense Moller) i Real Stage (Ishak Jalimam), uz podršku Danskog filmskog instituta, HBOmax i Fondacije za kinematografiju Sarajevo.

Pranjić je poznat po režiji filma "Vodič kroz crnu rupu", koji je bio nominiran i za nagradu "Srce Sarajeva 2017", dok je Nanna Frank Møller režirala filmove "Civilizirana zemlja" i "Neko kao ti i prostranstva Shangaja".

artinfo.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.