Emotivna promocija uz sjećanje na zajedničke proživljene trenutke obrane u ratu
Nakon Kiseljaka, Travničanin Davor Kolenda promociju knjige „Travničani u obrani Hrvata Fojnice, Kiseljaka i Kreševa 1993.-1994.“ upriličio je sinoć i u Kreševu, u Domu HKD „Napredak“. Prije predstavljanja knjige koja govori o najtežim ali i najponosnijim trenutcima hrvatskog zajedništva u središnjoj Bosni zahvaljujući kojemu je hrvatski narod na ovim prostorima opstao u ratu, autor, promotori njegove knjige kao i brojni suborci iz Kreševa, polaganjem vijenaca pred središnjim spomen obilježjem u Kreševu odali su počast poginulim hrvatskim branitelja.
Na početku promocije okupljenima se najprije obratio načelnik Kreševa Renato Pejak. Uz zahvalnost braniteljima za nesebičnu žrtvu podnesenu u obrani hrvatskog naroda u središnjoj Bosni, Pejak je naglasio važnost prenošenja istine o Domovinskom ratu na buduće naraštaje. „Oni koji dolaze iza nas moraju znati da mi ovjde nikoga nismo napadali niti smo išli osvajati tuđi teritorij. Mi smo se samo branili. U tom ratu imali smo jedinstvenu situaciju da oni koji su nas napadali, odnosno njihove obitelji, budu zbrinute po hotelima u Hrvatskoj, da dok oni osvajaju mjesta na plaži, njihovi vojno sposobni nas ovdje napadaju“, kazao je uz ostalo Pejak podržavši jednako kao i načelnik Kiseljaka Mladen Mišurić Ramljak ideju izgradnje spomen obilježja na Golupcu, mjestu gdje je u Lepeničkoj dolini u jednom danu stradalo najviše Travničana. A na njihov doprinos u ratu osvrnuo se pukovnik Josip Tolo. Posebno je naglasio ulogu pripadnika Postrojbi posebnih namjera „Apostoli“ čiji su pripadnici bili predvodnici utemeljenja manevarskih postrojbi HVO-a u Kreševu. „Dolaskom Travničana više niti jedan pedalj ne uzmičemo neprijatelju u Kreševu. Za Fojnicu je nažalost bilo kasno, ali Kreševo uspijevamo obraniti te u jesen započeti bitke koja autor zove jesenskom olujom, od Meoršja preko Bašinog Brda do Zavrtaljke“, kazao je Tolo. O knjizi su govorili i Anto Stanić, književnik te Ivo Miro Jović, povjesničar. Stanić je naglasio kako knjiga govori o vremenu u kojem se crni oblaci vjerske i nacionalne mržnje nadvijaju nad BiH, dok je Jović koji potpisuje i recenziju knjige, istaknuo važnost pisanja o ratnim događajima radi istine na koju i Hrvati u BiH imaju pravo.
„Radi istine, radi upornih pokušaja da se Hrvatima nametne nekad UZP napisao sam i ovu knjigu u kojoj sam kao svjedok vremena pisao o događajima i ljudima. U Kreševu sam proveo četiri godine, posebno sam vezan za ovo mjesto i ljude, i kad god dolazim u Kreševo imam osjećaj kao da dolazim u svoj Travnik“, kazao je Kolenda te istaknuo da brojne prijateljske veze koje se s Kreševljacima uspostavio u ratu njeguje i danas. Dolazak 859 Travničana puno je značio u obrani Hrvata triju općina Fojnice, Kiseljaka i Kreševa. „Vi ste se sami obranili, mi smo bili taj jezičak koji je prevagnuo“, poručio je hrvatskim braniteljima Davor Kolenda. Uz obećanu potporu u izgradnju spomen obilježja na Golupcu iznad Lepenice, mjestu koja se nalazi između Kiseljaka i Kreševa, Kreševljaci su istaknuli i da će pokrenuti inicijativu da jednu ulicu u ovom mjestu nazovu po hrvatskim braniteljima Travnika. Jedan je to od načina sjećati se i zahvaliti Travničanima koju su obranu Hrvata u Fojnici, Kiseljaku i Kreševu platili s 26 života i ranjavanjem 49 pripadnika travničke bojne. Jednako tako sjećati se hrvatskog zajedništva koje se očitovalo u ratu, zajedništva u kojemu nitko nije žalio života za svoj narod.
artinfo.ba