U Širokom Brijegu je u petak otvoren Međunarodno znanstveno-stručni skup "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini" na kome je preko 60 istraživača predstavilo svoja izlaganja.
Prvi dan skupa, četvrtak, bio je rezerviran za terenski rad istraživača i posjet kulturno-povijesnim lokalitetima grada Širokog Brijega i okolice, dok je drugi dan skup svečano otvoren u širokobriješkom hotelu "Park".
Okupljene je pozdravio predsjednik Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine Toni Marić, koji je u svom govoru istaknuo da je Široki Brijeg ovih dana postao kulturno središte Hrvata.
Skup je otvorenim proglasio predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović, naglasivši važnost očuvanja baštine i identiteta Hrvata u BiH.
"Uvjeren sam da ćemo samo na taj način svjedočiti da smo dio moderne Europe, modernog svijeta i da smo već utkani u svaku poru civilizacijskih vrijednosti. Moramo to još jače naglasiti, prezentirati javnosti, znati uistinu kazati da hrvatski narod je jako umrežen na ovim prostorima i upravo kroz znanstveno-stručna predavanja dati doprinos da na poseban način svjedočimo", kazao je Čović.
Cilj znanstveno-stručnoga skupa je valorizacija elemenata tradicijske kulturne baštine Hrvata u Bosni i Hercegovini u pogledu novih znanstvenih spoznaja istraživanja kulturno-povijesnoga identiteta.
U skladu s tim, znanstveno-stručni skup obrađuje teme: povijesni identitet Hrvata u BiH naspram drugih naroda, jezik kao živa baština, religijska baština u očuvanju identiteta, kulturno-umjetnička društva kao čuvari tradicijske kulture, primjena suvremenih tehnologija u očuvanju kulturnoga nasljeđa, socio-demografska kretanja i njihov utjecaj na oblikovanje suvremenih identiteta.
Podršku u realizaciji projekta pružili su: Grad Široki Brijeg, Vlada Županije zapadnohercegovačke, Federalno ministarstvo kulture i športa, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Odjel za znanost i obrazovanje HNS-a BiH.
artinfo.ba