Petra Franjić 21-godišnja je Novotravničanka koju nije potrebno posebno predstavljati. Svatko tko je ikada u Novom Travniku organizirao neki događaj nije mogao ne primjetiti fotoaparat i široki osmijeh s druge strane. Petrina obitelj godinama unazad proživljavala je sa svojim sugrađanima gotovo sve njihove trenutke, a upravo ti trenuci „spašeni su od zaborava“ njihovom specijalnošću, fotografijom. Fotografiranje obitelji Franjić gotovo je „dijagnoza“ , a kao nekome tko je odrastao uz fotografiju, Petri je fotoaparat nekako jednostavno „uskočio u ruke“ i to je bilo to..
Petra je osnovnu školu završila u Novom Travniku, a srednju u Katoličkom školskom centru „Petar Barbarić“ u Travniku. Kao srednjoškolci svi su neodlučni i pomalo u strahu, no naša sugovorica ističe kako joj je neodlučnost ipak pomogla!
„Srednjoškolsko slobodno vrijeme provodila sam u obiteljskoj radnji gdje sam dolazila nakon škole i svih obaveza, te sam polako stjecala iskustvo. Sve je nekako dolazilo samo po sebi, od studijske fotografije koja je inače sama po sebi najteža, do prvih angažmana poput svadbi i krštenja, do toga da sam u konačnici svaki zadatak mogla odraditi sama. Vrijeme posljednje godine srednjoškolskog obrazovanja velika je životna odluka za sve, pa tako i za mene. Razmišljajući o budućnosti shvatila sam da više vremena želim posvetiti fotografiji, a upravo je specijalizacija za digitalnu fotografiju i obradu u Splitu bila jedan od prvih koraka ka tome.“
Odrastajući u obitelji koja je zapravo živjela od fotografije, iako najmlađa nije osjećala pritisak da joj se nešto nameće ili da nešto mora. Ljubav kako fotografiranje opisuje u jednoj riječi pronašla je nju. I dalje raste..
„Jednostavno sve se dogodilo, a fotografiranje je zaišta nešto posebno. Fotografiranje ne shvaćam kao posao već kao ljubav koja se u životu dogodi ili ne. Fotograf nije samo osoba iza objektiva, nego nešto puno veće.. U obitelji u kojoj su fotoaparati bili na dohvat ruke, došao je i do mene. Nemoguće je bilo odrastati bez fotoaparata u rukama, makar se radilo o onom starom s filmom. Uzor mi je obitelj jer smo svi povezani fotografijom, od oca i brata fotografa, do sestre koja je grafički dizajner i majke koja je kao „ženska ruka“ vješto vodila obiteljski obrt.“
S vremenom se Petra „zaigrala“ fotoaparatom i kako kaže počela je izlaziti iz „okvira i pravila fotografije“. Počela je dovoditi prijatelje u studio istražujući umjetničku stranu fotografije, a eksperimenata je bilo i previše. Studio je znao biti potpuno bijel zbog posipanja brašna kako bi dobila željeni efekt, do raznih drugih situacija u kojima je zapravo kroz fotografiju pronalazila sebe.
Foto: P. Franjić
„Fotografiranje je zapravo pisanje svjetlošću koje je zamijenilo platno i kist. Iako se svi u počecima pridržavamo pravila, nekada je jednostavno potrebno izaći iz zone komfora jer je samo tako moguće doći do trenutaka u kojima uživaš u onome što radiš.“
Kontakt s ljudima za nju predstavlja nešto posebno, a fotografiranje sa sobom donosi i veliki broj situacija kada s ljudima dijelite njihove najvažnije životne trenutke.
„Kontakt s ljudima mi znači sve jer kao fotograf s njima proživljavaš sve. Fotoaparatom bilježiš početak njihovog zajedničkog života, a ponekad svoju tremu i paletu emocija prenesu i na nas same. Teško je raditi s ljudima, a ne podijeliti s njima emociju, bila ona satkana od osmijeha ili pak suze. Pored toga što si fotograf nađes se u situaciji i da si scenograf, kostimograf ili make-up artist“, istaknula je Petra Franjić u razgovoru za Notra.ba.
Foto: P. Franjić/Posebni trenuci s mladencima
Svaki posao sa sobom nosi i određenu dozu stresa, a slična situacija je i u fotografiji. Petra ističe kako joj je najstresnije i nazahtjevnije bilo raditi na foto seminaru vrsnog hrvatskog fotografa, Damira Hoyke.
„Putem natječaja odabrana sam među 15 fotografa kako bih sudjelovala na jako priznatom foto seminaru Damira Hoyke u Hrvatskoj. Pomalo sretna i izgubljena pomisla sam kako ću na seminaru „odmoriti“, ali tek me tu dočekao stres i velika fizička aktivnost. Damir Hoyka vas jednostavno „baci u vatru“ od ranog jutra do kasno navečer, pa kako se snađete. Bila mi je čast surađvati s ostalim fotografima na seminaru, ali i raditi s poznatim osobama hrvatske javnosti poput Rene Bitorajca, Antonije Blaće, Zlatana Zuhrića-Zuhre, Leone Popović i ostalih..“
Foto: P. Franjić/Foto seminar Damira Hoyke
Danas, možda više nego ikada fotografi se susreću s problemima zaštite autorskih prava jer su društvene mreže postale veliki prostor s nevjerojatnim mogućnostima „krađe“ nečijeg identiteta, pa i onog umjetničkog.
„Istina, upravo društvene mreže najviše „doprinose“ šteti autora. Nažalost ljudi danas na jednostavan način mogu screenati fotografiju, skinuti logo i fotografiju jednostavno predstaviti kao svoju. Velika većina kolega nema problema s dijeljenjem njihovog sadržaja i djela, ali bez pitanja i dozvole autora nije uredu. Svatko tko se bavi fotografijom zna koliko je zapravo znanja, truda i volje uložio u određenu fotografiju, a kada netko stavi svoj potpis ispod vaše fotografije, onda to zaista zna boljeti. Promjena rezolucije najveća je bolna točka fotografa! Trendovi i zahtjevi praćenja trendova također su veliki problem jer ubijaju fotografovu kreativnost, a potrebno je samo pustiti fotografa da bude kreativan.“
Kao najveći izazov s kojim se susreće suvremeni fotograf ističe kreativnost i originalnost s obzirom da je veliki broj stvari u fotografiji već viđen. Važno je pronaći sebe i svoj stil, a Petra ga je i pronašla.
U okviru ovogodišnjeg izdanja manifestacije „Rujanski susreti“ Petra će u Novom Travniku 1. rujna od 20 sati održati prvu samostalnu izložbu fotografija naziva „Tradicija u pokretu“. Upravo je na jednu fotografiju koja će biti viđena na izložbi najponosnija i do sada joj je najdraža!
„Sam naziv izložbe zapravo i otkriva većinu toga jer će kroz Ulicu Kralja Tvrtka do Trga Općine biti postavljene fotografije. S obzirom da su fotografije u pokretu i svi posjetitelji će se na neki način morati pokrenuti kako bi izložbu i pogledali. Izložba je suradnja s KUD „Stari Hrast 2000“ i većina njihovih članova je na fotografijama. „
Iako je i dalje život pred njom Petra se u godinama koje dolaze i dalje vidi u fotografiji i u Novom Travniku. Veliki broj mladih odlazi iz Bosne i Hercegovine, no ona nema namjeru pratiti „trend“ njenih sugrađana.
„Svoj život vidim u Novom Travniku i svom foto studiju. Nadam se kako ću proširiti ponudu fotografiranja i na druge zemlje regije, kako bi zapravo svo bogatstvo kultura Balkana predstavila kroz fotografiju.“
Foto: P. Franjić/Novi Travnik
Pored završene specijalizacije za digitalnu fotografiju i obradu u Splitu, uspješno završenog foto seminara Damira Hoyke i skorašnje izložbe u Novom Travniku, ime naše sugrađanke pojavit će se i na prestižnoj svečanosti Urban Photo Awards 2022. u Italiji koja se održava u rujnu. Naime, njena fotografija odabrana je među 10 000 poslanih i bit će jedna od fotografija koja će biti izložena u poznatom muzeju Museo del Territorio u Trstu.
Foto: P. Franjić/Odabrana fotografija za Urban Foto Awards 2022.
Petra živi za fotografiju i svoj Novi Travnik, a ljubav prema rodnom gradu i fotografiji odvela ju je i do Italije, no nema sumnje kako je ovo za nju samo početak bogate fotografske karijere.
Iako, pored svih nagrada i priznanja koje će možda dobiti tijekom karijere već je dobila ona najvažnija. Fotografira i uživa, izlazi iz okvira formalnog, dotiče umjetnost i spašava dragocjene trenutke od prošlosti i zaborava. A sve s osmijehom!
Foto: P. Franjić
KK/Notra.ba