Jajce

kaligrafija.jpg

 Izložbom kaligrafije Abdulhaka Hadžimejlića i Elvedine Hebib, u Jajcu u subotu počinje Petnaesti festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasj",  koji će trajati do 15. svibnja.

Spomenuta manifestacija zasnovana je na ideji poticanja i promoviranja suživota različitih vjerskih i nacionalnih zajednica i kroz kulturološki dijalog, koji kroz duhovnu glazbu, folklor, običaje, književne i glazbene večeri, izložbe, promocije književnog stvaralaštva i okrugle stolove, evocira građansku svijest u našem društvu s posebnim naglaskom na upoznavanje mlađih naraštaja s bogatstvom različitosti.

Festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasje" tijekom svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, likovne umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u BiH, te najpoznatije horove i zborove koji u svom repertoaru gaje i izvode duhovnu glazbu.

Dom kulture Jajce ovu značajnu kulturnu manifestaciju organizira u suradnji s vjerskim i kulturnim institucijama iz Jajca uz podršku Općine Jajce i Ministarstva prosvjete, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije.

Ono što je potrebno posebno naglasiti je to da je spomenuta manifestacija jedinstvena u Bosni i Hercegovini, te na najadekvatniji način oslikava međureligijsku suradnju, istaknuli su organizatori.

Drevni običaj

Naziv manifestacije je inspirisan narodnom mitologijom i običajima Đurđevdana. Uvečer, uoči Đurđevdana, u većini krajeva Bosne, skupljala se "omaha", vodena pjena sa slapova ili vodeničkih kola, a ponegdje se voda donosila s izvora.

Djevojke su, također, dan uoči Đurđeva, brale miloduh, kojeg bi navečer stavile u prikupljenu "omahu" i na Đurđev, u zoru, tom vodom prale tijelo i lice. No, kod mladića je postojao običaj da kradu miloduh od djevojaka, odnosno da pokušavaju krasti, jer su djevojke, opet, organizirale svojevrsne straže.

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING POŠALJITE VIJEST
Jajce

kaligrafija.jpg

 Izložbom kaligrafije Abdulhaka Hadžimejlića i Elvedine Hebib, u Jajcu u subotu počinje Petnaesti festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasj",  koji će trajati do 15. svibnja.

Spomenuta manifestacija zasnovana je na ideji poticanja i promoviranja suživota različitih vjerskih i nacionalnih zajednica i kroz kulturološki dijalog, koji kroz duhovnu glazbu, folklor, običaje, književne i glazbene večeri, izložbe, promocije književnog stvaralaštva i okrugle stolove, evocira građansku svijest u našem društvu s posebnim naglaskom na upoznavanje mlađih naraštaja s bogatstvom različitosti.

Festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasje" tijekom svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, likovne umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u BiH, te najpoznatije horove i zborove koji u svom repertoaru gaje i izvode duhovnu glazbu.

Dom kulture Jajce ovu značajnu kulturnu manifestaciju organizira u suradnji s vjerskim i kulturnim institucijama iz Jajca uz podršku Općine Jajce i Ministarstva prosvjete, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije.

Ono što je potrebno posebno naglasiti je to da je spomenuta manifestacija jedinstvena u Bosni i Hercegovini, te na najadekvatniji način oslikava međureligijsku suradnju, istaknuli su organizatori.

Drevni običaj

Naziv manifestacije je inspirisan narodnom mitologijom i običajima Đurđevdana. Uvečer, uoči Đurđevdana, u većini krajeva Bosne, skupljala se "omaha", vodena pjena sa slapova ili vodeničkih kola, a ponegdje se voda donosila s izvora.

Djevojke su, također, dan uoči Đurđeva, brale miloduh, kojeg bi navečer stavile u prikupljenu "omahu" i na Đurđev, u zoru, tom vodom prale tijelo i lice. No, kod mladića je postojao običaj da kradu miloduh od djevojaka, odnosno da pokušavaju krasti, jer su djevojke, opet, organizirale svojevrsne straže.

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2022 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17