× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Jajce

kaligrafija.jpg

 Izložbom kaligrafije Abdulhaka Hadžimejlića i Elvedine Hebib, u Jajcu u subotu počinje Petnaesti festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasj",  koji će trajati do 15. svibnja.

Spomenuta manifestacija zasnovana je na ideji poticanja i promoviranja suživota različitih vjerskih i nacionalnih zajednica i kroz kulturološki dijalog, koji kroz duhovnu glazbu, folklor, običaje, književne i glazbene večeri, izložbe, promocije književnog stvaralaštva i okrugle stolove, evocira građansku svijest u našem društvu s posebnim naglaskom na upoznavanje mlađih naraštaja s bogatstvom različitosti.

Festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasje" tijekom svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, likovne umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u BiH, te najpoznatije horove i zborove koji u svom repertoaru gaje i izvode duhovnu glazbu.

Dom kulture Jajce ovu značajnu kulturnu manifestaciju organizira u suradnji s vjerskim i kulturnim institucijama iz Jajca uz podršku Općine Jajce i Ministarstva prosvjete, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije.

Ono što je potrebno posebno naglasiti je to da je spomenuta manifestacija jedinstvena u Bosni i Hercegovini, te na najadekvatniji način oslikava međureligijsku suradnju, istaknuli su organizatori.

Drevni običaj

Naziv manifestacije je inspirisan narodnom mitologijom i običajima Đurđevdana. Uvečer, uoči Đurđevdana, u većini krajeva Bosne, skupljala se "omaha", vodena pjena sa slapova ili vodeničkih kola, a ponegdje se voda donosila s izvora.

Djevojke su, također, dan uoči Đurđeva, brale miloduh, kojeg bi navečer stavile u prikupljenu "omahu" i na Đurđev, u zoru, tom vodom prale tijelo i lice. No, kod mladića je postojao običaj da kradu miloduh od djevojaka, odnosno da pokušavaju krasti, jer su djevojke, opet, organizirale svojevrsne straže.

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
  • Jajce

kaligrafija.jpg

 Izložbom kaligrafije Abdulhaka Hadžimejlića i Elvedine Hebib, u Jajcu u subotu počinje Petnaesti festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasj",  koji će trajati do 15. svibnja.

Spomenuta manifestacija zasnovana je na ideji poticanja i promoviranja suživota različitih vjerskih i nacionalnih zajednica i kroz kulturološki dijalog, koji kroz duhovnu glazbu, folklor, običaje, književne i glazbene večeri, izložbe, promocije književnog stvaralaštva i okrugle stolove, evocira građansku svijest u našem društvu s posebnim naglaskom na upoznavanje mlađih naraštaja s bogatstvom različitosti.

Festival duhovne poezije i glazbe "Plivske omahe – bosanskohercegovačko višeglasje" tijekom svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, likovne umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u BiH, te najpoznatije horove i zborove koji u svom repertoaru gaje i izvode duhovnu glazbu.

Dom kulture Jajce ovu značajnu kulturnu manifestaciju organizira u suradnji s vjerskim i kulturnim institucijama iz Jajca uz podršku Općine Jajce i Ministarstva prosvjete, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije.

Ono što je potrebno posebno naglasiti je to da je spomenuta manifestacija jedinstvena u Bosni i Hercegovini, te na najadekvatniji način oslikava međureligijsku suradnju, istaknuli su organizatori.

Drevni običaj

Naziv manifestacije je inspirisan narodnom mitologijom i običajima Đurđevdana. Uvečer, uoči Đurđevdana, u većini krajeva Bosne, skupljala se "omaha", vodena pjena sa slapova ili vodeničkih kola, a ponegdje se voda donosila s izvora.

Djevojke su, također, dan uoči Đurđeva, brale miloduh, kojeg bi navečer stavile u prikupljenu "omahu" i na Đurđev, u zoru, tom vodom prale tijelo i lice. No, kod mladića je postojao običaj da kradu miloduh od djevojaka, odnosno da pokušavaju krasti, jer su djevojke, opet, organizirale svojevrsne straže.

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.