U organizaciji brčanskog Napretka sinoć je u Brčkom predstavljen roman književnika Josipa Mlakića "Na Vrbasu tekija". Uz autora romana, o djelu su govorili predsjednik HKD Napredak Brčko fra Mirko Jozić i profesor fra Miro Jelečević.
Fra Mirko Jozić je kazao da je Josip Mlakić autor koji je sav posvećen Bosni i to je, između ostalog, razlog što je brčanski Napredak odlučio upriličiti predstavljanje njegova najnovijeg romana.
- Kroz priču o gradnji samostana na Vrbasu i priču o fra Anti Kneževiću i fra Josipu Markušiću, autor pripovijeda o jednom važnom i kritičnom razdoblju bosanske povijesti. Mlakić o Bosni piše na jedan fin i poetičan način predstavljajući dušu one Bosne u kojoj su se ljudi razumijevali, uzajamno prihvaćali i podržavali, uza sve razlike koje su i tada postojale, kao i danas što postoje. Mlakić piše o onoj Bosni koju svi mi negdje u srcu duboko nosimo - izjavio je Jozić.
Profesor fra Miro Jelečević je kazao da je Mlakićev roman formiran u dva sloja.
- Prvi sloj romana je onaj profesionalni pripovjedački, a drugi je jedan konkretni sloj koji bih nazvao slojem gradnje djela - kazao je Jelečević.
Autor romana Josip Mlakić je kazao da je u romanu prikazao dva izuzetno dramatična trenutka u povijesti Bosne - dolazak austrougarskih trupa i Drugi svjetski rat.
- Roman je nastajao na osnovu rukopisa dva znamenita franjevca fra Ante Kneževića i fra Josipa Markušića koji se čuvaju u samostanu u Jajcu. Roman bih nazvao kvazipovijesnim jer preko povijesnih silnica on govori i o današnjem vremenu. Osim toga, još jedna karakteristika romana je ta što sam u njemu pokušao imitirati stil Ive Andrića koji je dolazio 1926. u jajački samostan gdje je proučavao građu na osnovu koje sam i ja napisao roman - kazao je Mlakić.
Josip Mlakić je rođen 1964. godine u Bugojnu. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Sarajevu. Za književni rad je više puta nagrađivan, a osim književnog, bavi se i filmskim radom te je prema njegovim scenarijima snimljeno šest filmova. Romani su mu prevođeni na njemački i slovenski jezik.
artinfo.ba