× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
C&D i Doper
Ecos
kiseljak open
  • SVJETSKI DAN TEATRA

98176095_1856012734540503_6787588481477509120_o.jpg

Ivan Sajević je itekako poznato ime Lašvanske regije, ali i šire. Ivan je utemeljitelj i voditelj Gradskog kazališta mladih Vitez, a s Ivanom smo povodom Svjetskog dana teatra/kazališta razgovorali o samim početcima kazališta, njihovim uspjesima, ali i o koronavirusu, kao i budućim projektima. Više u nastavku..

Kako je zapravo počelo između Vas i GKM? Koliki je zapravo „staž“?

"Prije gotovo 15 godina, za vrijeme ljetnog raspusta, organizirana je Ljetna škola glume, te je nakon završetka ovih radionica premijerno izvedena i prva predstava, kada je GKM Vitez djelovao u sklopu Udruge mladih „Enter“. Prije svega želim istaknuti ulogu i značaj svih članova naše kazališne obitelji, koji su dali nemjerljiv doprinos u stvaranju istinskog kulturnog brenda Viteza i Središnje Bosne. Gradsko kazalište mladih Vitez jedno je od mojih životnih djela i ponosan sam da kao utemeljitelj danas mogu ponosno ustvrditi kako smo zbilja napravili nešto nevjerojatno. Danas već možemo sa sigurnošću kazati kako GKM Vitez predstavlja povijesni projekt na polju kulture u općini Vitez, duboko sam uvjeren i na području čitave Središnje Bosne."

Vaše uspjehe je gotovo nemoguće pobrojiti, ali evo koje biste izdvojili kao najdraže?

"Teško se odlučiti što bi od nagrada bilo najdraže, rekao bih da je najveća nagrada gledati mlade ljude, koji su dio naše kazališne obitelji, kako izrastaju u zdrave osobe. Kao relativno mlada teatarska družina zabilježili smo više od 1000 nastupa, a premijerno smo izveli blizu 70 predstava. Uz velik broj revijalnih nastupa aktivno sudjelujemo i na natjecateljskim festivalima, a naše vitrine krase brojne nagrade, od kojih je više od 350 pojedinačnih i zajedničkih, među kojima više od 80 za najbolju predstavu na raznim festivalima u BiH, ali i zemljama okruženja. Posebno smo ponosni na činjenicu da smo tijekom proteklih 10 godina 5 puta bili pobjednici festivala srednjoškolskog dramskog stvaralaštva BiH te se svrstali u red ponajboljih amaterskih kazališta u BiH, ali i zemljama okruženja.

Gradsko kazalište mladih Vitez dobitnik je posebnog priznanja, plakete općine Vitez, kao najvećeg priznanja za ostvarene rezultate u radu s mladima i na polju kulture, što na najbolji način govori o značaju rada naše organizacije u lokalnoj zajednici."

20200813_213809-696x338.jpg

Najdraže predstave? Najdraža suradnja?

"Teško mi je izdvojiti najdraže predstave, jer je svaka posebna na svoj način. Ipak, možemo kazati kako su predstave s najvećim brojem nagrada Zločestobija, Don Quijote, Šmizle, Svastike, Lude sedamdesete.. Brojne su suradnje s našim dragim prijateljima. Značajno je izdvojiti našu suradnju s kazališnim grupama iz BiH, Hrvatske, Slovenije, Srbije i Crne Gore."

Nekoliko Vaših članova je ljubav oprema glumi prenijelo i na akademsko obrazovanje, postali su zapravo diplomirani glumci, stoga talenta ne nedostaje?

"Pregršt je talenta kod naših članova, ali i uopćeno kod mladih ljudi iz našeg podneblja. Stoga smatram prevažnim pružanje mogućnosti. Bitno je da mladi ljudi imaju što je moguće veću mogućnost prilikom izbora kulturnih ili sportskih sadržaja kojima se mogu baviti. Pored natjecateljskih festivala, članovi GKM-a Vitez redovito putuju na turneje s predstavama u susjedne zemlje, a zauzvrat su i česti domaćini teatarskim skupinama iz regije. Na ovaj način se na najkonkretniji način promoviraju teatarska kultura, kao i produkcija, te afirmacija kulturnog i umjetničkog stvaralaštva."

140421407_2107689512706156_1065158616606066528_o.jpg

Početkom desetog mjeseca imali ste audiciju za nove članove, kako je prošlo?

"Svaka audicija za prijem novih članova donese nam radost i veselje, a tako je bilo i protekle godine. Dobili smo više od 30 novih članova, u Vitezu i Busovači. Prekrasni mladi ljudi, koji su dodatno obogatili našu kazališnu obitelj svojim vedrim duhom i talentom. Već pripremamo kazališne predstave s njima, koje će čim dopusti epidemiološka situacija izvesti svoje premijere."

Korona je u nekoliko navrata zaustavila rad i djelovanje kazališta, kako ste se snašli?

"Mi smo bili aktivni i u vrijeme potpunog lockdown-a. Naime, radili smo on-line probe, a paralelno smo vodili društvenu kampanju „Ostani doma – doma je najljepše“, u koju smo osim članova nešeg kazališta uključili i brojne mlade ljude, učenike osnovnih i srednjih škola, kao i studente. Prikazali smo i neke od naših predstava u digitalnom obliku, a posebno smo ponosni da smo prvo kazalište u BiH koje je, nakon što je dopušten rad kulturnim institucijama, izvelo predstavu. Dapače, uradili smo to odmah prvu večer kad je bilo ponovno dopušteno igranje predstava, naravno uz obvezno poštivanje propisanih mjera i naredbi."

Izvedbom predstave „Čistačice“ u siječnju ove godine ste se „vratili u pogon“, kako je bilo nastupati nakon nekoliko mjeseci pauze?

"Igrali smo predstave i tijekom prosinca, ali nismo oglašavali, jer je broj posjetitelja bio ograničen, tako da su igranja bila internog, zatvorenog karaktera. U tekućoj godini smo broj igranja sveli na minimum i svi nestrpljivo čekamo da se situacija stabilizira te da ponovno nastupamo na pozornicama diljem BiH, ali i zemalja okruženja."

IMG-20200926-WA0001-1-1024x820.jpg

Prepoznajete li u mladim naraštajima/članovima talent koji je presudan za bavljenje glumom i naposlijetku za još diplomirnaih glumaca u redovima Vašeg kazališta?

"Već sam spomenuo kako su mladi iz Lašvanske Doline i Središnje Bosne iznimno talentirani, u svim oblastima. Naši mladi članovi svojim radom i talentom zasigurno pokazuju kako je neupitna budućnost kazališta na ovom području. U ovom trenutku naša Sunčica i Franko su na Akademiji dramskih umjetnosti u Tuzli, Marin na Akademiji za fil, medije i režiju u Beču, Matea na glazbenoj akademiji u Dublinu, Ana na master studiju dramaturgije u Zagrebu, tako da to na najbolji način govori o enormnoj količini talenta naših mladih ljudi.

118886353_10220376596499893_2254915027236557786_o.jpg

Ipak, ovdje bih želio istaknuti jednu drugu stvar. Talent nije dovoljan da bi kultura živjela, i entuzijazam ima svoje granice. Smatram kako se mora osigurati sustavan način potpore kulturi. Žalosno je da diplomirani glumci u sredini koja ima više od stotinu mladih članova kazališta moraju napuštati svoj grad i domovinu. Lokalne zajednice moraju shvatiti da se u kulturu treba ulagati, ne može vječno živjeti na entuzijazmu pojedinaca. Na žalost, kultura se često doživljava kao trošak, a uvjeren sam da je uz obrazovanje i sport najisplativije ulaganje."

Koje projekte imate u planu kroz budućnost?

"Mnoštvo je projekata koje planiramo realizirati, ali u ovom trenutku je teško kazati što će biti ostvarivo, prije svega zbog zdravstvene situacije na globlanom nivou. Ukoliko situacija dopusti, svakako ćemo i ove godine realizirati Dane hrvatskog kazališta u BiH, Ljetni kazališni kamp, Ljetne škole glume u Vitezu i Busovači, Dane kazališta „Vitez 2021“, minimalno 6 premijernih izvedbi, kao i još nekoliko noviteta, ali više o tomu neki drugi put."

165297918_2169696609838779_680852157454585047_o.jpg

Poruka za mlade koji se žele okušati na „daskama koje život znače“?

"Poruka svim mladim ljudima iz Viteza i susjednih općina koje zanima kazalište je da nam se jave, pogledaju neku našu predstavu, dođu na neku od proba i postanu dio naše kazališne obitelji. Također, baš kao i u Busovači, spremni smo i u drugim sredinama pomoći stvaranje kazališnih skupina. Grad ne čine zgrade, nego ljudi. Zato, vjerujte u sebe, ustrajte i kada je teško. Nbaše kazalište je svoju priču započelo od samog dna, a danas smo prepoznatljivi i cijenjeni gdje god dođemo. Sve je do ljudi, a mi smo uspjeli okupiti kvalitetne mlade ljude, od kojih je najveći broj njih više od decenije dio našeg kazališta. Zato, vjerujte u sebe, čak i kada je teško ne posustajte. Prije ili kasnije, svaki kvalitetan rad se isplati.

Na koncu, rado bih iskoristio priliku zahvaliti se prije svega svim našim članovima iz Viteza, Busovače i Travnika, a onda i institucijama koje su prepoznale i podržale naš rad. Udruga mladih „Enter“ i Radio Vitez su od prvog dana dio naše priče i zasigurno imaju neizbrisiv trag u priči o GKM-v Vitez. Posebno mjesto zauzima Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, na čelu s državnim tajnikom Zvonkom Milasom, koji su nam nemjerljivo pomogli u našem radu i uvelike imaju zasluge za sve naše uspjehe. Također, ovdje moram spomenuti i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa na čelu s ministrom Bojanom Domićem, bez čije potpore također ne bismo uspjeli realizirati značajan broj naših projekata i aktivnosti."

Svim zaljubljenicima u kazališnu umjetnost, želim da se čarolija punog kazališta čim prije vrati u vaš i naš život.", čestitao je svim kazalištima za Svjetski dan teatra Ivan Sajević, utemeljitelj i voditelj Gradskog kazališta mladih Vitez.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.