Vlada FBiH im osigurala sredstva za rad, inspekcija Republike Srpske im zabranila rad
Bošnjačka djeca iz Vrbanjaca krenula su na instruktivnu nastavu, jer im u tamošnjoj školi nije omogućeno da izučavaju nacionalnu grupu predmeta, ali je sada ponovo upitno njihovo daljnje školovanje.
Rješenje prosvjetne inspekcije RS-a, u koje je Fena imala uvid, izdano je nakon dvije izvanredne inspekcijske kontrole.
Inspektori su naveli da se u prostoru Islamske zajednice u Vrbanjcima realizira nastava za učenike od prvog do devetog razreda, da se dokumentacija o radu škole nalazi u Osnovnoj školi "1. mart" u Jelahu, a u Medžlisu u Vrbanjcima se izvodi instruktivna nastava.
Direktor Osnovne škole "1. mart" Jelah je dostavio na uvid inspekciji suglasnost Ministarstva za obrazovanje, znanost, kulturu i sport ZDK od 9. listopada prošle godine, u kojoj je navedeno da ministar daje svoju prethodnu suglasnost za upis 81 učenika od prvog do devetog razreda iz Osnovne škole "Sveti Sava" Vrbanjci Kotor-Varoš u Osnovnu školu "1. mart" Jelah u općini Tešanj.
Prosvjetni inspektor u rješenju tvrdi kako "u predočenim dokumentma, koja su izdana od nadležnih institucija FBiH i Zeničko-dobojskog kantona, nema podataka da će bivši učenici Osnovne škole 'Sveti Sava' Kotor- Varoš nastaviti školovanje u prostoru Islamske zajednice – Medžlis u Vrbanjcima".
"Direktor osnove škole '1. mart' Jelah prosvjetnim inspektorima nije predočio rješenje Ministarstva prosvjete i kulture RS-a o ispunjenosti uvjeta za početak rada škole i izvođenje nastave u prostoru Islamske zajednice – Medžlis u Vrbanjcima. Osnova škola '1. mart' Jelah je organizovala nastavni proces za 81 učenika u prostoru Islamske zajednice - Medžlis u Vrbanjcima bez bilo kakvih dokumenata", tvrdi inspektor u rješenju kojim se zabranjuje nastava u tim prostorijama.
Vlada FBiH, na prijedlog resornog ministarstva, odobrila je sredstva za izvođenje instruktivne nastave za bošnjačku djecu u Vrbanjcima, mimo nadležnosti ovog ministarstva. Iako je i u ovom slučaju riječ o izdvajanju djece po nacionalnoj osnovi, termini poput segregacije i fašizma korišteni isključivo u slučajevima kada je istu vrstu nastave bilo potrebno organizirati za djecu hrvatske nacionalnosti u FBiH, u ovom se slučaju nisu koristili. Umjesto njih spominjani su ustavno i prava djece na školovanje na materinskom jeziku. Argumnenti jaki, ali ne i dovoljni za inspekciju u RS-u.
(artinfo.ba/ap)