Temom “Muzeji za različitost i uključenost”, Međunarodni dan muzeja 2020. želi postati mjesto okupljanja kako bi se proslavile različitosti perspektiva koje čine zajednice i osoblje muzeja, ali i vodeći alat za prepoznavanje i nadilaženje predrasuda o onome što prikazuju i pričaju muzeji.
Moderni i suvremeni muzeji prilagođavaju svoje djelovanje izazovima vremena pa svoje aktivnosti i metode rada usklađuju s tendencijama razvoja društva i komunikacijskim potrebama svojih korisnika. Transformacije muzeja sve su prisutnije u praksi, oni pomiču svoje granice te su, od nekad statične institucije, danas postali zanimljiva interaktivna mjesta.
Kao pokretači promjena i institucije kojima se vjeruje, i koje imaju potencijal da stvore iskustva za ljude različitog porijekla, a što predstavlja središnji dio njihove društvene vrijednosti, muzeji su tu da pokažu svoju važnost i relevantnost konstruktivnim uključivanjem u političke, društvene i kulturne realnosti modernoga društva.
Izazovi različitosti i uključenosti te poteškoće u kretanju kroz složena društvena pitanja u sve polariziranijim sredinama, iako nisu karakteristični za muzeje i kulturne institucije, važni su zbog velikog uvažavanja muzeja u društvu.
Sve veće očekivanje javnosti promjena u društvu ubrzalo je razgovor o potencijalima muzeja za društveno dobro u obliku izložbi, konferencija, performansa, obrazovnih programa i inicijativa. Međutim, i dalje predstoji mnogo toga da se uradi kako bi se nadišla svjesna i podsvjesna dinamika moći kojim se stvaraju razlike u muzejima i razlike između muzeja i njihovih posjetitelja, piše portal jabuka.tv.
Te se razlike mogu odnositi na različite teme, uključujući nacionalnost, spol, seksualnu orijentaciju i identitet, socio-ekonomsku pozadinu, nivo obrazovanja, fizičke sposobnosti, političku pripadnost i vjerska uvjerenja.
Suvremena muzeologija pomiče granice prema korisnicima i koristi se inkluzijom u prezentaciji i komunikaciji baštine s uvažavanjem pripadanja različitim rasama, drugoj etničkoj pripadnosti, rodu, klasi, dobi, fizičkoj sposobnosti, jeziku, religiji, ekonomskom statusu, rodnom opredjeljenju itd.
Za ovogodišnji Međunarodni dana i Europske noći muzeja Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg sudjeluje natječajnom izložbom na kojoj će umjetnici preko vlastita likovnog izričaja vizualizirati navedenu problematiku.
PROPOZICIJE NATJEČAJA
ORGANIZATOR
Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg
Kardinala Alojzija Stepinca 14
88 220 Široki Brijeg
- Na natječaj se mogu prijaviti svi akademski obrazovani umjetnici iz područja vizualnih umjetnosti.
- Prijaviti se mogu autori iz zemlje i inozemstva s djelima u svim likovnim tehnikama i medijima (crtež, grafika, slikarstvo, kiparstvo, instalacija, video, ambijente, novi mediji…)
- Svaki sudionik može prijaviti do tri (3) rada.
- Način prijave
- Prijavljuje se elektroničkim putem, najkasnije do 1. listopada 2020. godine do ponoći, a prijava mora sadržavati:
- Životopis.
- Izjava (artist’s statement) umjetnika o vlastitom umjetničkom radu.
- Rad svakog umjetnika mora biti potpisan, obvezno naznačeno ime autora, adresa, naziv djela, godina nastanka, tehnika i dimenzije na radu i obrascu koji prilaže organizator.
- kvalitetne fotografije prijavljenih radova (kod prostornih radova potrebno je da radovi budu snimljeni iz najmanje tri kuta gledanja). Video uradci se šalju u mp4 formatu. Ako su datoteke velike, prijavitelji se mole da koriste jumbo mail, wetransfer ili slične servise za slanje velikih količina podataka.
- Klasični radovi mogu biti opremljeni i neopremljeni. Neopremljene radove organizator izlaže kao takve.
- Radovi se obavezno prijavljuju u digitalnom obliku na mail:
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. . Ocjenjivački sud može zatražiti dodatne informacije ili razgledavanje rada uživo.
- Dimenzije i težina
- Dvodimenzionalno umjetničko djelo:
- Maksimalna dimenzija bez okvira: 30 x 30 cm;
- maksimalna dimenzija s paspartuom i ramom: 40 x 40 cm.
- Trodimenzionalna djela:
- Maksimalna veličina: 30 x 30 x 30 cm, uključujući postolje;
- Umjetničke instalacije:
- maksimalna: 40 x 40 x 40 cm, dopuštena izravna intervencija na zidu i stropu.
- ROKOVI
- Natječaj je otvoren od 1. 9. do 1. 10. 2020.
- Naknadno pristigli radovi neće se uzimati u razmatranje.
- Odluka žirija bit će objavljena 5. 10. 2020. na službenoj stranici Franjevačkog muzeja i galerije Široki Brijeg: https://fmg-sb.com/
- Radove koje stručni žiri odabere za izlaganje potrebno je poslati najkasnije do 15. 10. 2020. (uključujući i datum slanja poštanske pošiljke), ili ih osobno donijeti u Galeriju.
- Otvorenje izložbe bit će upriličeno 14. 11. 2020. u Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg u 19.00 sati.
- Izložba će trajati mjesec dana – do 14. 12. 2020.
- Vraćanje radova autorima 30 dana nakon zatvaranja izložbe.
- NAČIN SLANJA RADOVA
- Autori svoje radove mogu poslati poštom na adresu:
Muzej Široki Brijeg i Franjevačka galerija
( Za natječaj RAZLIČITOST I UKLJUČENOST)
Stepinčeva 14
88 220 Široki Brijeg,
Bosna i Hercegovina
- OBVEZE ORGANIZATORA
- Organizacija i publikacija izložbe,
- osiguranje radova od trenutka primanja do trenutka dostave u pošti,
- poštivanje rokova i uvjeta natječaja,
- osiguranje i realizacija nagrade.
- OBVEZE SUDIONIKA NATJEČAJA
- Poštivanje rokova i uvjeta natječaja,
- kvalitetno pakiranje radova za transport.
- ŽIRI
- Žiri je sastavljen od triju istaknutih umjetnika iz područja vizualnih umjetnosti te od jednog povjesničara umjetnosti.
- Članovi žirija izvršiti će odabir i izbor nagrađenog rada.
- Odluke žirija (odabrani radovi za izložbu i nagrada) su konačne.
- NAGRADA
- Samostalna izložba u 2021. godini
- REPRODUKCIJSKA PRAVA
- Umjetnik dopušta Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg pravo na kopiranje, objavljivanje rada u tiskanom i elektroničkom obliku u cilju promoviranja umjetnika i izložbe. Ovo dopuštenje/pravo nema zemljopisni ili vremenski rok.
- PUBLIKACIJE
- Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg će publicirati:
- katalog u boji sa reproduciranim jednim radom svakog sudionika,
- plakat izložbe,
- pozivnicu,
- certifikat/potvrdu o sudjelovanju za svakog autora,
- prezentaciju izložbe na CD/DVD-u,
- prezentirati svakog umjetnika sudionika na stranici