Investitor ostao i bez građevinske dozvole za mini centralu "Luke"
Skoro godinu dana po snijegu, kiši, vjeru i na plus 30 stupnjeva (od jeseni 2012. do ljeta 2013. godine) dežurali su mještani fojničkih Mjesnih zajednica Gojevići i Bakovići na lokalitetu Gotuše uz rijeku Željeznicu sprječavajući svojim tijelima gradnju Mini centrale "Luke". Šatori su uklonjeni odlukom Općinskog vijeća Fojnice u ljeto 2013. godine, a bitka za čist okoliš nastavila se pred pravosudnim institucijama.
Jednu od bitaka mještani Fojnice dobili su ovih dana. Županijski sud u Sarajevu presudio je u njihovu korist te poništio građevinsku dozvolu koju je investitoru, travničkom poduzeću "Peeb Company" izdalo Federalno ministarstvo prostornog uređenja. Prošle godine investitor je ostao i bez okolinske dozvole koju mu je, mimo suglasnosti mještana, izdalo Ministarstvo okoliša i turizma FBiH.
"Investitor više nema niti jedan zakonski akt potreban za gradnju mini centrale. Tri puta mu je Sud poništio okolinsku dozvolu, a sad je ostao i bez građevinske", kaže Robert Oroz, predsjednik Eko udruge "Gotuša".
U presudi Županijskog suda u Sarajevu koju je donijela sutkinja Danijela Mikić jasno jer navedeno kako je građevinska dozvola koju je investitoru "Peeb Company" izdalo Federalno ministarstvo prostornog uređenja protivna Zakonu o upravnom postupku kao i Zakonu o prostornom planiranju i korištenju zemljišta u Federaciji BiH. Na ovu presudu nema žalbe.
Iako su dobili još jednu i to vrlo važnu pravnu bitku, mještani Gojevića i Bakovića i dalje ne spavaju mirno, jer investitor ne miruje, a iza sebe ima i čitav represivni aparat, potvrdio nam je predsjednik Eko udruge "Gotuša".
"Istina je da smo mi dobili sve pravne bitke pred Županijskim sudom u Sarajevu, ali isto tako gubimo sve procese za naknadu štete koje je protiv nas podnio investitor pred Općinskim sudom u Kiseljaku. Stalna privođenja na informativne razgovore, pisanje prekršajnih naloga i drugi oblici represije koje provodi policija u Fojnici dio su svakodnevnih pritisaka kojima smo izloženi. Zakonski, mi smo dokazali kako smo u pravu, ali stanje na terenu nešto je sasvim drugo. Nas mještane koji se svim zakonom dopuštenim sredstvima borimo za pravo na čist okoliš u Fojnici se tretira kao građane drugog reda, čak i kao teroriste", kaže Robert Oroz.
Visina odštetnog zahtjeva kojeg je protiv mještana pred Općinskim sudom u Kiseljaku podnio investitor "Peeb Company" penje se na vrtoglavih 1,4 milijuna maraka.
Bez obzira na sve, mještani Gojevića i Bakovića ne posustaju. Kažu, sve što im se događa samo ih je dodatno ojačalo u namjeri da se izbore za jedno od temeljnih ljudskih prava, pravo na čist okoliš. Za to su sprenmi podnijeti čak i da ih se tretira kao teroriste iako su svjesni da bi se povezanost s teroriznom trebala tražiti na drugoj strani. Zejd Dukmenić koji predstavlja investitora "Peeb Copmany" nakon rata je u Dobrinji pokraj Visokog obučavao teroriste za razna ratišta po svijetu. No, na to se ovom poznatom teakwondoisti iz Belišća u Hrvatskoj koji je prešao na Islam (nekad se zvao Željko) očito "gleda kroz prste", a teroristima se pokušavaju proglasiti obični ljudi koji su čak i svojim tijelima bili spremni bratiti prekrasnu rijeku Željeznici, odnosno svojim unucima vratiti netaknut bar ovaj dio prirode kojeg ljudska pohlepa još nije uništila.
(artinfo.ba/ap)