× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

fojnica-10-noc-muzejaUpriličena i "Izložba s povodom" za slijepe i slabovidne

fojnica-10-noc-muzeja

Franjevački samostan Duha Svetoga u Fojnici u petak uvečer organizirao je još jednu iznimno uspješnu "Noć muzeja". Muzej franjevačkog samostana u samo nekoliko sati posjetilo je više od 500 osoba.

Po prvi put među njima je bilo i oko 70 slabovidnih, odnosno osoba s invaliditetom, članova 20-ak društava iz cijele BiH: Zenice, Sarajeva, Kaknja, Travnika, Novog Travnika, Tuzle, Tešnja, Mostara, te Visokog. Priliku za posjet Muzeju Franjevačkog samostana iskoristili su i korisnici Zavoda za zbinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići i Drin čije je sjedište u Fojnici, kao i rehabilitacijsko-edukacijkskog centra za djecu s poteškoćama u razvoju "Duga" iz Novog Travnika.

Manifestacija pod nazivom "Izložba s povodom" bila je prilika osobama s invaliditetom, posebice slabovidnim i slijepim osobama, da taktilno osjete muzejske eksponate i o njima doznaju mnoštvo zanimljivosti. Upravo je spomenuta izložba bez sumnje dala poseban pečat ovogodišnjoj "Noći muzeja" u Fojnici.

Fojnički franjevci kažu da je "Izložba s povodom" upriličena u duhu njihove višestoljetne misije širenja znanja diljem BiH. Samo su ovaj put napravili iskorak više, omogućivši da znanje dopre i do onih kojima je zbog različitih okolnosti bilo nedostupno.

Tako je u "Noći muzeja" bilo je izloženo 60-ak predmeta, koji su se mogli dodirnuti, odnosno doživeti taktilno, a ispred svakog izloženog predmeta bila je i legenda ispisana Brailleovim pismom.

"To su taktilni predmeti koji se mogu dirati, doticati i naši posjetitelji su po prvi put doživjeli kako izgledaju neki predmeti. Nakon toga su nam lijepo objasnili neke spise koji su napisani na Brailleovim pismom", kazao je fra Janko Ljubos, kustos Muzeja istaknuvši kako je upravo muzej Franjevačkog samostana prvi u BiH koji je omogućio i osobama s invaliditetom doživljaj muzejskih eksponata.

Zadovoljstvo gestom fojničkih franjevaca nisu krili ni posjetitelji kojima je "Noć muzeja" u Fojnici ove godine na poseban način i po prvi put u BiH otvorila vrata.

"Osobe sa invaliditetom su sigurno jedna od najranjivijih kategorija našeg društva. Ova manifestacija je nešto pozitivno i afirmativno za nas", rekao je Almir, jedan od posjetitelja.

Organizatori "Izložbe s povodom" i njezini posjetitelji izrazili su uvjerenje da će primjer Franjevačkog samostana u Fojnici slijediti i druge slične ustanove te na taj način i osobama s invaliditetom omogućiti doživljaj različitih predmeta iz naše prošlosti.

(artinfo.ba/ap)

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
C&D i Doper
Ecos

fojnica-10-noc-muzejaUpriličena i "Izložba s povodom" za slijepe i slabovidne

fojnica-10-noc-muzeja

Franjevački samostan Duha Svetoga u Fojnici u petak uvečer organizirao je još jednu iznimno uspješnu "Noć muzeja". Muzej franjevačkog samostana u samo nekoliko sati posjetilo je više od 500 osoba.

Po prvi put među njima je bilo i oko 70 slabovidnih, odnosno osoba s invaliditetom, članova 20-ak društava iz cijele BiH: Zenice, Sarajeva, Kaknja, Travnika, Novog Travnika, Tuzle, Tešnja, Mostara, te Visokog. Priliku za posjet Muzeju Franjevačkog samostana iskoristili su i korisnici Zavoda za zbinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići i Drin čije je sjedište u Fojnici, kao i rehabilitacijsko-edukacijkskog centra za djecu s poteškoćama u razvoju "Duga" iz Novog Travnika.

Manifestacija pod nazivom "Izložba s povodom" bila je prilika osobama s invaliditetom, posebice slabovidnim i slijepim osobama, da taktilno osjete muzejske eksponate i o njima doznaju mnoštvo zanimljivosti. Upravo je spomenuta izložba bez sumnje dala poseban pečat ovogodišnjoj "Noći muzeja" u Fojnici.

Fojnički franjevci kažu da je "Izložba s povodom" upriličena u duhu njihove višestoljetne misije širenja znanja diljem BiH. Samo su ovaj put napravili iskorak više, omogućivši da znanje dopre i do onih kojima je zbog različitih okolnosti bilo nedostupno.

Tako je u "Noći muzeja" bilo je izloženo 60-ak predmeta, koji su se mogli dodirnuti, odnosno doživeti taktilno, a ispred svakog izloženog predmeta bila je i legenda ispisana Brailleovim pismom.

"To su taktilni predmeti koji se mogu dirati, doticati i naši posjetitelji su po prvi put doživjeli kako izgledaju neki predmeti. Nakon toga su nam lijepo objasnili neke spise koji su napisani na Brailleovim pismom", kazao je fra Janko Ljubos, kustos Muzeja istaknuvši kako je upravo muzej Franjevačkog samostana prvi u BiH koji je omogućio i osobama s invaliditetom doživljaj muzejskih eksponata.

Zadovoljstvo gestom fojničkih franjevaca nisu krili ni posjetitelji kojima je "Noć muzeja" u Fojnici ove godine na poseban način i po prvi put u BiH otvorila vrata.

"Osobe sa invaliditetom su sigurno jedna od najranjivijih kategorija našeg društva. Ova manifestacija je nešto pozitivno i afirmativno za nas", rekao je Almir, jedan od posjetitelja.

Organizatori "Izložbe s povodom" i njezini posjetitelji izrazili su uvjerenje da će primjer Franjevačkog samostana u Fojnici slijediti i druge slične ustanove te na taj način i osobama s invaliditetom omogućiti doživljaj različitih predmeta iz naše prošlosti.

(artinfo.ba/ap)

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.