(FENA) - Književno-filmskom večeri pod nazivom „Najbolje je ipak pustiti čovjeka da priča slobodno“ u Travniku je u utorak navečer obilježena 65. godišnjica objavljivanja romana "Prokleta avlija" i godišnjica dodjele Nobelove nagrade književniku Ivi Andriću.
Kustos Memorijalnog muzeja "Rodna kuća Ive Andrića" Enes Škrgo podsjetio je da je Andrić nekoliko puta bio nominiran za Nobelovu nagradu, a dodijeljena mu je 1961. godine za roman "Na Drini ćuprija".
- BiH bi se Andrića trebala prisjećati svakoga dana u godini, a osobito ukoliko se zna da je novčani iznos koji je dobio na ime Nobelove nagrade darovao za unaprjeđenje bibliotekarstva u BiH - kazao je Škrgo.
Istaknuo je da Memorijalni muzej u Travniku obilježava sve značajne godišnjice u vezi s Andrićevim likom i djelima, a cilj je, prvenstveno, zainteresirati i privući mlade književnosti.
- U tome baš ne uspijevamo, jer, kao što se može vidjeti, u publici nema mnogo mladih iako ih nastojimo privući. Međutim, to je jednostavno dio opće kulture i prakse nečitanja, te dominacije tehnike i medija - naglasio je on.
Na upit novinara o dominaciji ideoloških interpretacija Andrićevih djela na prostoru bivše Jugoslavije, Škrgo je istaknuo da se radi o mnoštvu interpretacija o Andriću kao piscu samo jednog naroda ili piscu koji svojim djelima nije želio dobro drugom narodu.
- Ukoliko se čitaju njegova djela, jasno je da su to neistine. Mnogo je tu interpretacija i žalosna je ta slika koja mladima nudi falsifikat umjesto istine - dodao je Škrgo.
U okviru obilježavanja dviju godišnjica, publici u Memorijalnom muzeju "Rodna kuća Ive Andrića" prikazani su inserti ekranizacije Andrićeve "Proklete avlije" iz 1984. godine.