× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

dani naslijedja zhz pres

Kulturno-znanstvena manifestacija Dani europskog naslijeđa već 23. godinu organizira se u Bosni i Hercegovini. Ove godine posebna pozornost je stavljena na Županiju Zapadnohercegovačku, u čijim će općinama se provoditi projekt kojeg je danas u Općini Posušje predstavila Zora Dujmović, ministrica u Ministarstvu kulture i sporta FBiH.

„Činjenica je da zapadna Hercegovina i općine koje pripadaju ŽZH imaju puno toga što je nasljeđe, što je baština materijalne i nematerijalne kulture, tako da ćemo ovom manifestacijom promovirati sve te vrijednosti kojima općine raspolažu. Pokušat ćemo kroz okosnicu manifestacije, okrugli stol, izlaganja eminentnih poznavatelja materijalne i nematerijalne baštine ovoga područja, čuti teme i pokušati iznaći moguća rješenja kako bi se sve to na dobar način štitilo i od zaborava, a spomenici materijalne kulture na adekvatan način zaštitili.“ – zaključila je ministrica Dujmović.

Pohvalila je i angažiranost mladih generacija, učenike osnovnih i srednjih škola, koji su putem radova uključili se u ovu manifestaciju. Najavljujući njen nastavak, pozvala je sve nazočne na današnjoj konferenciji za medije da 2. i 3. listopada nazoče događanjima i promoviraju sve kulturne znamenitosti koje će biti obuhvaćene.

Kad je riječ o općini Posušje u dvodnevno predstavljanje bit će uključen muzej U kući oca mojega u kojem se nalazi niz vrijednih eksponata koji svjedoče o životu na ovom području u različitim povijesnim razdobljima, te ranokršćanska bazilika na Gradcu koja bi trebala biti uvrštena u nacionalni spomenik kulture.

 

Na ovu manifestaciju osvrnuo se i jedan od sudionika današnjeg događaja, načelnik općine Posušje Branko Bago.

„S ponosom mogu istaknuti kako svi mi u Posušju, prvenstveno kroz naše škole, ustanove i udruge, kroz kulturno umjetnička društva, a putem naših nadaleko poznatih manifestacija, uistinu i živimo sve ovo, živimo naše običaje i s ponosom se prisjećamo naše prošlosti. Angažmanom šire društvene zajednice, uz stalnu potporu Općine Posušje kao i nadležnim institucija s federalnih i županijskih razina, promoviramo Posušje u sklopu čega provodima razne projekte sanacije, revitalizacije i zaštite povijesnih lokaliteta na području naše općine. Tu ističemo nekropolu stećaka na Ričini, koja je upravo zahvaljujući angažmanu općinskih službi ove godine proglašena i nacionalnim spomenikom BiH. Sljedeća inicijativa ide prema zaštiti lokaliteta bazilike na Gracu, ali ovaj naš započeti posao time nipošto ne završava, naprotiv mi u Općini Posušje tek počinjemo i našu „Posušku kulturu (koja je kao takva prepoznata i od struke) nastavljamo baštiniti, istraživati, ulagati u njenu opstojnost jer ovo naslijeđeno bogatstvo ne ostavlja nam drugačiji izbor.

Kada je Federalno ministarstvo kulture na čelu s poštovanom ministricom gospođom Zorom Dujmović najavilo da na području ŽZH planira provesti ovaj hvalevrijedan projekt „Dani europskog nasljeđa 2019“ bili smo uistinu radosni i počašćeni. Posušje kroz muzej „U kući oca mojega“, svoje stećke, gradine, bazilike i crkve i druge spomenike kamenoklesarske arhitekture doista ima što pokazati i s čime biti ponosno.“ – rekao je načelnik Bago.

Na konferenciji za novinare su sudjelovali i načelnici, te gradonačelnici ostalih općina Županije Zapadnohercegovačke. Također su u svojim obraćanjima govorili o nužnosti očuvanja kulturne materijalne i nematerijalne baštine, njenom značaju, ali i o specifičnostima u svojim općinama. Zahvalili su ministrici Dujmović na uključivanju zapadne Hercegovine u ovaj projekt, te su izrazili nadu kako će odjeci s ovog događaja doprijeti do najšireg auditorija.

Manifestacija „Dani europskog naslijeđa“ se od 1991. godine održava u europskim zemljama, a utemeljilo ju je Vijeće Europe uz podršku Europske zajednice u Strazburu, Poveljom o europskom graditeljskom naslijeđu. Izravan povod za osnivanje dao je projekt pod nazivom Otvoreni dani kulturnih spomenika koji je prvi put održan u Francuskoj 1984. godine, kako bi se širokoj publici pokazali spomenici koji im nisu dostupni.
U okviru obilježavanja Dana europskog naslijeđa, tradicionalno se organizira i edukativni program „Mladi i naslijeđe“, u kojem sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola Federacije BiH. Program „Mladi i naslijeđe“ je važan segment manifestacije iz razloga što potiče mlade na očuvanje, brigu i ljubav za kulturno – povijesno naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Cilj održavanja manifestacije je upoznavanje najširih slojeva društva sa značajem čuvanja, zaštite, predstavljanja i promoviranja kulturnog naslijeđa, uz edukaciju o tome da su nacionalna kulturna naslijeđa europskih zemalja dio zajedničkog kulturnog naslijeđa Europe, kao i da se ohrabri tolerancija unutar Europe i izvan njenih granica.

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

dani naslijedja zhz pres

Kulturno-znanstvena manifestacija Dani europskog naslijeđa već 23. godinu organizira se u Bosni i Hercegovini. Ove godine posebna pozornost je stavljena na Županiju Zapadnohercegovačku, u čijim će općinama se provoditi projekt kojeg je danas u Općini Posušje predstavila Zora Dujmović, ministrica u Ministarstvu kulture i sporta FBiH.

„Činjenica je da zapadna Hercegovina i općine koje pripadaju ŽZH imaju puno toga što je nasljeđe, što je baština materijalne i nematerijalne kulture, tako da ćemo ovom manifestacijom promovirati sve te vrijednosti kojima općine raspolažu. Pokušat ćemo kroz okosnicu manifestacije, okrugli stol, izlaganja eminentnih poznavatelja materijalne i nematerijalne baštine ovoga područja, čuti teme i pokušati iznaći moguća rješenja kako bi se sve to na dobar način štitilo i od zaborava, a spomenici materijalne kulture na adekvatan način zaštitili.“ – zaključila je ministrica Dujmović.

Pohvalila je i angažiranost mladih generacija, učenike osnovnih i srednjih škola, koji su putem radova uključili se u ovu manifestaciju. Najavljujući njen nastavak, pozvala je sve nazočne na današnjoj konferenciji za medije da 2. i 3. listopada nazoče događanjima i promoviraju sve kulturne znamenitosti koje će biti obuhvaćene.

Kad je riječ o općini Posušje u dvodnevno predstavljanje bit će uključen muzej U kući oca mojega u kojem se nalazi niz vrijednih eksponata koji svjedoče o životu na ovom području u različitim povijesnim razdobljima, te ranokršćanska bazilika na Gradcu koja bi trebala biti uvrštena u nacionalni spomenik kulture.

 

Na ovu manifestaciju osvrnuo se i jedan od sudionika današnjeg događaja, načelnik općine Posušje Branko Bago.

„S ponosom mogu istaknuti kako svi mi u Posušju, prvenstveno kroz naše škole, ustanove i udruge, kroz kulturno umjetnička društva, a putem naših nadaleko poznatih manifestacija, uistinu i živimo sve ovo, živimo naše običaje i s ponosom se prisjećamo naše prošlosti. Angažmanom šire društvene zajednice, uz stalnu potporu Općine Posušje kao i nadležnim institucija s federalnih i županijskih razina, promoviramo Posušje u sklopu čega provodima razne projekte sanacije, revitalizacije i zaštite povijesnih lokaliteta na području naše općine. Tu ističemo nekropolu stećaka na Ričini, koja je upravo zahvaljujući angažmanu općinskih službi ove godine proglašena i nacionalnim spomenikom BiH. Sljedeća inicijativa ide prema zaštiti lokaliteta bazilike na Gracu, ali ovaj naš započeti posao time nipošto ne završava, naprotiv mi u Općini Posušje tek počinjemo i našu „Posušku kulturu (koja je kao takva prepoznata i od struke) nastavljamo baštiniti, istraživati, ulagati u njenu opstojnost jer ovo naslijeđeno bogatstvo ne ostavlja nam drugačiji izbor.

Kada je Federalno ministarstvo kulture na čelu s poštovanom ministricom gospođom Zorom Dujmović najavilo da na području ŽZH planira provesti ovaj hvalevrijedan projekt „Dani europskog nasljeđa 2019“ bili smo uistinu radosni i počašćeni. Posušje kroz muzej „U kući oca mojega“, svoje stećke, gradine, bazilike i crkve i druge spomenike kamenoklesarske arhitekture doista ima što pokazati i s čime biti ponosno.“ – rekao je načelnik Bago.

Na konferenciji za novinare su sudjelovali i načelnici, te gradonačelnici ostalih općina Županije Zapadnohercegovačke. Također su u svojim obraćanjima govorili o nužnosti očuvanja kulturne materijalne i nematerijalne baštine, njenom značaju, ali i o specifičnostima u svojim općinama. Zahvalili su ministrici Dujmović na uključivanju zapadne Hercegovine u ovaj projekt, te su izrazili nadu kako će odjeci s ovog događaja doprijeti do najšireg auditorija.

Manifestacija „Dani europskog naslijeđa“ se od 1991. godine održava u europskim zemljama, a utemeljilo ju je Vijeće Europe uz podršku Europske zajednice u Strazburu, Poveljom o europskom graditeljskom naslijeđu. Izravan povod za osnivanje dao je projekt pod nazivom Otvoreni dani kulturnih spomenika koji je prvi put održan u Francuskoj 1984. godine, kako bi se širokoj publici pokazali spomenici koji im nisu dostupni.
U okviru obilježavanja Dana europskog naslijeđa, tradicionalno se organizira i edukativni program „Mladi i naslijeđe“, u kojem sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola Federacije BiH. Program „Mladi i naslijeđe“ je važan segment manifestacije iz razloga što potiče mlade na očuvanje, brigu i ljubav za kulturno – povijesno naslijeđe Bosne i Hercegovine.

Cilj održavanja manifestacije je upoznavanje najširih slojeva društva sa značajem čuvanja, zaštite, predstavljanja i promoviranja kulturnog naslijeđa, uz edukaciju o tome da su nacionalna kulturna naslijeđa europskih zemalja dio zajedničkog kulturnog naslijeđa Europe, kao i da se ohrabri tolerancija unutar Europe i izvan njenih granica.

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.